Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Am primit o notificare de plata de la UAI ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Am primit o notificare de plata de la UAI inkasso ...

Bună ziua!
Am primit o notificare de plata de la UAI inkasso s.r.l.cu motivul ca o mașină înmatriculată pe numele meu ar fi circulat în Ungaria fără vinieta în data de 13.11.2020 și în 04.11.2021.Din câte am înțeles eu din scrisoare,este trimisa de recuperatori.Mentionez ca acasă sau în Ungaria nu am primit de nicăieri vreo amenda pe care sa nu o plătesc și nici înștiințați de altcineva nu am fost ca s-a circulat fără vinieta.In acest caz cum trebuie sa procedez?
Mulțumesc
Buna ziua dl Negoita Catalin, am sunat la nr de pe rovinieta de Ungaria, dar nu ajung sa vorbesc cu nici un agent. Dvs cum ati procedat sa platiti toate amenzile de Ungaria? Mie mi-au trimis amenzi in valoare de 12.000 lei, aproape 3,000 euro, adica e ceva scandalos, si nu vor sa mi le reduca, nu vor decat sa le platesc, nu stiu cum sa procedez. O suma mare a fost platita si direct la politia din Ungaria, cand a oprit masina, dar nu inteleg de unde suma asta enorma. Cum sa fac? Sa merg special in Ungaria si sa opresc politia sa ma instiinteze daca mai am si cat am de plata? Multumesc

Georgiana14021981 a scris:

Buna ziua dl Negoita Catalin, am sunat la nr de pe rovinieta de Ungaria, dar nu ajung sa vorbesc cu nici un agent. Dvs cum ati procedat sa platiti toate amenzile de Ungaria? Mie mi-au trimis amenzi in valoare de 12.000 lei, aproape 3,000 euro, adica e ceva scandalos, si nu vor sa mi le reduca, nu vor decat sa le platesc, nu stiu cum sa procedez. O suma mare a fost platita si direct la politia din Ungaria, cand a oprit masina, dar nu inteleg de unde suma asta enorma. Cum sa fac? Sa merg special in Ungaria si sa opresc politia sa ma instiinteze daca mai am si cat am de plata? Multumesc

Buna ziua. Daca intrati pe site-ul oficial NUSZ ( Administratia de Drumuri Ungara) o sa vedeti ca spun ca in cazul in care cumparati vinieta nationala pe un an, va anuleaza suprataxele. Si ,in plus,aveti si drept de circulatie un an de zile . Intrati pe mail-ul oficial NUSZ,gasiti adresa de mail,solicitati direct sa stabileasca ei suma totala pentru suprataxa,deschideti cont in forinti in Romania si virati in contul lor suma stabilita de ei ,cu rugamintea de a va confirma extrasul de plata a suprataxelor. Acest exemplar il comunicati si la UAI Incasso. O sa aiba pretentii in continuare,dar baza suprataxei fiind achitata ,nu au prea multe de facut. Incercati sa le oferiti numai taxele de identificare si chelt.postale. Eu cred ca daca le platiti aceste taxe raman fara un motiv de a cere executarea. Din cate zicea cineva,pe acest site,se pare ca nu sunt acreditati de U.E. pt. executări silite in Romania. Si eu sunt in situatia asta,le-am scris(au raspuns dupa 8 zile) ,au stabilit suma suprataxei,urmeaza sa platesc direct in contul lor si apoi sa le ofer cheltuielile postale si de identificare la UAI Incasso Oradea. Daca nu sunt multumiti,sa ma dea in judecata !
Nu inteleg cum e posibil sa fii dat la executare fara sa fii instiintat in prealabil. Am circulat doar pe drum national pana la aeroport Budapesta. Inteleg acum ca in acea zona e o portiune care necesita taxa.
Cei care ati platit direct in Ungaria ati platit 18750 forinti sau 74970 forinti? Multumesc pentru raspuns.
Oanna L, utilizator
S-a modificat azi legislatia.
Nu mai au dreptul sa transmita amenzile catre firme si nici amenzi mai vechi de 2 ani.
[ link extern ] .
Nu e chiar asa, e vorba de 2 ani pina sa apara in legislatiile nationale transpunerea acestei directive.
E dat un termen de 11 luni de la data savirsirii pina la transmiterea PV in tara de origine a vinovatului.
Se va crea un portal online, etc.
"Pentru a spori transparența și a facilita punerea în aplicare a noilor norme, Comisia are sarcina de a crea, printre alte informații, un portal online care să enumere regulile, opțiunile de recurs și amenzile de circulație rutiere "relevante

Mai dureaza. Oricum e un pas bun inainte, toata lumea va avea aceleasi optiuni, nu va sta la mina unor smecheri.
latka, moderator