avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru alcool la volan. Ce pot face?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru alcool la volan. Ce pot face?

As vrea sa specific de la inceput,ca nu stiu nimic despre legile in vigoare,sau demersul al acestor situatii.Mi sa intocmit dosar penal pentru alcool la volan.Care ar putea fi sentinta in cazul meu:Conducerea autovehiculului pe drum public sub influenta alcoolului,alcoolemia 1.85 la proba biologica.Nu am antecedente penale,nu am provocat nici un eveniment rutier intretimp,nu m-am opus la nici o cerere al politiei(suflare in fiola,acte...),am fost politicos(ma gandesc ca asta nu prea conteaza).Sunt citat pe data de 28.11.2006,am un avocat,dar de la el nu am aflat nimic.Sentiintele de care am auzit eu:-puscarie cu suspendare,amenda administrativa(sau penala),puscarie:((.Cei care sunt in tema in legatura cu problema mea,va rog ajutati-ma.VA MULTUMESC DIN SUFLET.
Ultima modificare: Joi, 29 Octombrie 2009
Pinduur, utilizator
Toata lumea isi asuma riscuri si cand iese din casa, si daca sta incuiat in ea... Riscant a fost si sa mearga baut la volan, nu?
Nu vad de ce sa estimam noi daca e riscant sau nu pentru user, asta el stie.

Cat despre pedeapsa cu executare, da-mi un singur exemplu de sentinta penala pentru o condamnare a unui non-recidivist la inchisoare cu executare pentru conducere sub influiente si aburi de alcool... :D Ma indoiesc.
Dar, nefiind penalist, imi asum daca gresesc, asa incat poate imi dai tu un exemplu VERIFICABIL de astfel de condamnare.
Verificabil inseamna sa-mi spui unde a fost publicata speta ori sa dai numar de dosar... a doua parte fiind mai putin recomandata, intrucat as afla date personale despre clientii altora, nu e tocmai deontologic.
Meesi, chiar astept cu nerabdare.
Nici eu nu stiu vreuna.
mi-au iesit 0.80 si 0.70 cele doua probe date in acea noapte. mai ajunge cazul la un procuror ? sau se considera ca sunt la limita si primesc amenda administrativa , permisul suspendat pe 3 luni si cu o invatatura de minte ?multumesc
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2009
Andrei_r2009, utilizator
Daca este 0.80 este contraventie. Vi se va aplica amenda + permis suspendat pentru 3 luni.
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Condus fara permis in stare de ebrietate! perspikce perspikce Buna ziua ,am cateva intrebari..legate de problema mea ..Am condus beat acum 2 seri si am fost tras pe dreapta.. in masina mai erau 2 persoane...1 era si ea ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere 0prisH 0prisH Buna seara! Am avut un moment de inconstienta in care m-am urcat baut la volan pe data de 24.07.2016 cu o alcoolemie in aerul expirat de 0.59 ml/l . Politia ... (vezi toată discuția)
Accident andreyutzu22 andreyutzu22 Am si eu o problema...am patit in octombrie un accident...o tamponare intr-un parapet....nu au fost victime...problema este ca eram sub influenta ... (vezi toată discuția)