avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate fefe48

Activitate fefe48

buna ziua...sunt intro relatie de 4 ani...locuim in casa lui...este vaduv,nu are copii,are doar o sora...daca continuam relatia de consensualitate si el pateste ceva,eu ce drepturi am legate de casa?....prin casatorie,am drepturi la casa care este doar a lui sau este necesara intocmirea unui act in acest sens?...multumesc
Discuție testament
buna ziua....sunt intro relatie de 4 ani...locuim impreuna in casa lui de 1 an si jumatate...vrea sa faca un testament prin care sa imi lase casa...este vaduv,nu are copii din prima casatorie,parintii lui au decedat,are doar o sora...sora lui poate contesta testamentul facut pe numele meu?....sau altcineva din familie,matusi,veri..,pot ,in instanta, sa anuleze testamentul?...multumesc mult
buna seara....pot sa infiintez un srl avand acelasi nume cu al unei firme radiate in 2010?...multumesc
Discuție Radiere pfa
buna seara...sunt pfa..sediul este imobilul in care locuiesc...pot sa vand imobilul si apoi sa inchid pfa-ul ?...daca da...care este termenul limita intre vanzare si radiere pfa?...multumesc
buna ziua...sunt pfa...colaborez cu un institut...trebuie sa platesc conform legii ,CAS,CASS si impozitul pe venit...venitul brut anual declarat este la nivelul salariului minim pe economie...in aceste conditii sunt calculate datoriile..dar sunt situatii in care in anumite luni venitul realizat de mine a fost sub..ex-116 ron /luna ,480 ron /luna...la nivelul intregului an am atins venitul declarat dar in lunile cu un venit atat de mic nu am reusit sa achit contributiile datorate la stat,acest lucru generand penalitati mari...unde si cui ar trebui sa ma adresez ptr a lamuri si rezolva aceste pb...exista un cadru legal ptr asta?....multumesc mult
buna seara....nepoata mea a nascut anul trecut ,o fetita,in Italia....copilul nu are certificat de nastere...nepoata are doar actul de iesire din spital care atesta nasterea fetitei...nu au avut actele necesare ptr a scoate certificatul de nastere al fetitei...cand avea fetita 4 luni nepoata s-a intors in Romania.....ce trebuie sa faca si unde trebuie sa se adreseze in Romania pentru a obtine certificatul de nastere al fetitei,cetatean italian prin nastere pe teritoriul Italiei si roman dupa mama ?....nepoata locuieste in Constanta....poate rezolva aceasta problema in Constanta?
Discuție act de comodat
buna seara...sunt PFA...sediul PFA este adresa la care locuiesc.....trebuie sa fac act de comodat cu mine-persoana fizica ptr a putea deduce anumite cheltuieli?....daca da, unde pot face acest act?....ce cheltuieli pot deduce si in ce procent?...multumesc mult
Discuție pfa
buna ziua...sunt pfa...am un contract de prestari servicii cu o firma.....am o pb....am emis o factura pe 30.12.2011....valoarea aferenta acestei facturi a intrat in contul meu pe 10.01.2012....ca venit aceasta factura intra pe anul 2011 sau 2012 ?....multumesc
Discuție declaratii pfa
buna ziua....sunt pfa...sediul pfa este o garsoniera,in care si locuiesc ,singura....pot deduce cheltuielile cu lumina,intretinerea in totalitate ?...multumesc
Discuție NUP+JUDECATORIE
buna ziua...sunt inginera,50 ani...am lucrat in perioada 15.09.2008-15.01.2009, ca menajera interna la un domn de 70 ani...neacceptand avansurile ,am fost acuzata de furt calificat ( am primit in ajunul Craciunului,un cantar cadou,pe care la plecare l-am luat...ulterior fiind acuzata de furt...l-am predat organelor de politie...reclamantul retragandu-si plangerea...dar doreste sa se continue cercetarea privinnd suma de 5000 lei pe care dansul pretinde ca o am ca datorie fata de el...in urma cercetarilor,am primit de la Parchet, 30.11.2010,rezolutia..NUP..cu specificatia ca reclamantul poate face plangere la primul procuror,in termen de 20 zile,iar in urmatoarele 20 la instanta de judecata,am primit citatie ptr.,22.07.2011,la sectia penala,judecatorie..este legal?