avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate leeadar

Activitate leeadar

Buna seara!
Pentru un ONG nou infiintat,pot sa cer certificatul de acreditare(cel ce se da pe plan local nu cel de utilitate publica)?
Pentru acelasi ONG,nou infiintat,de o luna,pot desfasor si activitati care necesita facturare si tva?
La fel,tot pentru acelasi ONG,pot sa accesez fonduri europene nerambursabile si in ce domeniu? Doar umanitar? Sau sa zicem o clinica,import de medicamente,sau orice alta activitate?
Multumesc!
BUNA ZIUA!
CUM SE POATE RETRIBUI LEGAL UN VOLUNTAR?
LEGEA VOLUNTARIATULUI PREVEDE CA SE POT DECONTA DOAR CHELTUIELILE DE TRANSPORT DACA NU MA INSEL!
MULTUMESC!
BUNA ZIUA!
IN CE CONDITII POT SA ACESEZ FONDURI NERAMBURSABILE FARA COFINANTARE?
M-AR INTERESA O CLINICA,IMPORT DE MEDICAMENTE SAU PRODUCTIE DE ULEI COMESTIBIL
MULTUMESC!
BUNA ZIUA!
DACA INFIINTEZ O ASOCIATIE UMANITARA POT SA-I CER ACREDITAREA IMEDIAT DUPA INFIINTARE?
POT SA ACCESEZ FONDURI NERAMBURSABILE PE O ASOCIATIE UMANITARA NOU INFIINTATA?
MULTUMESC!
Discuție citatie
buna seara!fostul meu sot a primit o citatie pt.a se prezenta la politie pt. sesizare facuta de anaf.pe citatie scrie LM50673/2011,si numele unui subinspector de politie ca organ de cercetare penala.
spuneti-mi va rog ce inseamna LM?
va multumesc!
buna seara! am inaintat divort de comun acord in data de 17.05.2011.divortul s-a pronuntat in data de 08.06.2011.sentinta am primit-o saptamana trecuta.dupa cat timp pot depune plangere pentru neplata pensiei alimentare pt.minorul rezultat din casatorie care este in grija mea?
deasemenea pe statul de plata,fostul sot are trecut un venit mult mai mic decat cel real.cum pot obtine pensie alimentara din tot venitul net obtinut de el?
multumesc!
buna seara! am divortat de comun acord,divortul pronuntandu-se in sedinta publica din data de 08.06.2011.va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a intra in posesia pensiei alimentare pt.fiul meu,pe care tatal lui are obligatia sa o plateasca incepind cu data de 17.05.2011,data introducerii actiunii de divort.trebuie sa cer prin judecatorie catre firma unde lucreaza sau cum procedez.
pentru un credit de consum luat de la banca in data de 04.08.2008 s-a emis titlu executoriu in data de 11.05.2010.
cand se prescrie aceasta datorie?
de ce este nevoie pentru a vinde un autoturism inmatriculat pe pfa?autorizatia este pe agent marketing cu cif,pentru asigurari.nu s-a lucrat pe autorizatie de loc si se doreste anularea ei dar si vanzarea autoturismului.
se elibereaza chitanta si facura conf.pretului plus 24% tva,ca la orice srl?
in cazul in care un ong are datorii la finante,poate infiinta alte puncte de lucru in tara?care este procedura si ce formalitati sunt necesare?
dar in afara romaniei?