avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate LORINTZ

Activitate LORINTZ

Răspuns la discuția succesiune
ce inseamna "daca a aceptat mostenirea in termen"?
suntem 9 mostenitori si eu am deschis succesiunea la aproape 2 ani de la cel decedat prin judecatorie si in cele din urma am ajuns la o intelegere intre noi,numai ca acum unul dintre ei spune ca nu se mai prezinta....ce se intampla in acest caz?a avut loc o singura infatisare dar s-a amanat iar acum la a doua,cand am speratca o sa terminam totul,s-a trezit unul dintre ei ca nu mai vrea sa semneze...ce se intampla in continuare?poate fi decazut din drepturi daca nu se prezinta?dupa cate infatisari?mentionez ca a primit citatia in ambele cazuri...ce solutii sunt?
Discuție succesiune
ce se intampla daca unul dintre mostenitori nu vrea sa se prezinte la succesiune deschisa la aproape 2 ani de la cel decedat?se amana procesul?se face partaj?se decade din drepturi prin neprezentare?succesiunea se face prin judecatorie..
daca la un partaj succesoral,prima infatisare s-a amanat,iar la a doua se prezinta toti mostenitorii si se incheie o tranzactie,se mai poate recupera ceva din taxa de timbru de 3%,care este destul de mare?
Discuție acte
ce acte de stare civila imi trebuiesc la un partaj succesoral pt bunici in care mama,adica fiica lor este decedata?ma refer ce acte ale mamei imi trebuiesc in afara de certificatul de deces?daca am nevoie si de certificatul de nastere si nu-l mai am?
Discuție impartire
bunicii mei au murit si am bagat succesiunea,fiindunul dintre mostenitori..mentionez ca ei au avut 2 baieti si 2 fete,fetele decedand si ramanand copii lor ..acum suntem in total 9 mostenitori..cum se imparte totul?la 4 si apoi partea fetelor la copii sau totul la 9?daca le platesc sulta cine stabileste valoarea?judecatorul sau putem stabili o suma de comun acord?
se poate termina o succesiune de la prima infatisare daca toti sunt de acord?


mai pot recupera banii dela avocatul meu,dati inca de la inceput pt inceperea succesiunii?nu sunt multumita..ce pot face?as dori un alt avocat..ce-i de facut?
Răspuns la discuția schimbare avocat
mai pot recupera banii de la avocat daca-l schimb?
buna ziua.va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de somaj dupa terminarea indemnizatiei de crestere a copilului...precizez ca am fost in somaj,apoi am lucrat 2 luni,apoi am intrat in ccc 4 ani fara intrerupere pt cei 2 copii.acum la terminare mai pot beneficia de somaj?in ce conditt?