avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate ciorditu

Activitate ciorditu

Pe un Certificat de Mostenitor din 2002 s-a omis scrierea unui zero. Notarul care l-a eliberat a decedat . Notarul asociat, a preluat arhiva celui decedat. Intrebare : poate corecta Notarul Asociat lipsa unui zero ? Mentionez ca, biroul functioneaza la aceeasi adresa. Va multumesc !
Am urmat liceul industrial la seral, cat timp am fost incadrat, am obtinut o noua calificare si apoi am si lucrat cativa ani.
Intreb: se mai aplica Legea nr.3/1977(1) si Art. 20(3) ? Daca da, cate zile se acorda pentru un an de seral? Daca nu, care Lege acorda acest drept de vechime ? Va multumesc din suflet!
Masuratorile cu GPS-ul se fac de regula de catre cadastrist dupa suprafata ingradita (adica, dupa suprafata reala) sau, dupa suprafata cu acte (la care se adauga 20 cm pentru fiecare latura si/sau 10% din suprafata cu acte)?
Pentru terenul fara acte platesc impozit de multi ani si nu stiu cati ani trebuie detinut astfel, pentru a-l putea obtine cu titlu de proprietate in instanta. Va multumesc pentru bunavointa !
Va rog, cum gasesc intrebarile mele postate in Forum AvocatNet.ro?
Vreau sa vad poate am primit vreun raspuns. Multumesc pentru ca existati!
Care este legea si articolul din legea respectiva, ce numeste : Actele necesare pentru dosarul de cadastru si intabulare ?
Va multumesc pentru bunavointa !
Exista vreo conditionare a BOCPI-ului ca: pentru a-ti primi cadastristul sa depui la dosarul pentru Cadastru si Intabulare, Autorizatia de construire(
( de exemplu, sa fie facuta Receptia lucrarii respective ), sau alte piedici birocratice - conform legii ?
Va multumesc cu recunostinta!
Am scris de cateva ori o intrebare si cand am dat click pe intreaba mi-a disparut intrebarea pusa de mine. Am observat in banda sus deasupra casutei Intrebari si raspunsuri cifra 17.
A aparut anuntul : EROARE INTERNA si scuze pentru orice inconvienet.
Va rog frumos sa-mi spuna cineva daca am gresit cu ce am gresit?
Daca am gresit va rog sa ma scuzati fiindca si altii au gresit fata de mine!
Daca sant pedepsit vreau sa stiu pentru ce mai exact si pentru cat timp!
Va multumesc pentru tot ce faceti ! Multumesc si D-lui ca existati!
Acum s-a schimbat cifra din 17 in 13 (dupa ce am postat intrebarea)!
Documentatia cadastrala se face intocmai dupa masuratorile
cadastristului, sau dupa: raportul de expertiza judecatoreasca, dupa sentinta civila, respectiv, decizia civila ramase definitive prin nerecurare?
Este cadastrul si intabularea considerat ca baza de calcul in stabilirea impozitului pe cladire ori se merge pe datele false, gresite, eronate cu intentie, din raport si hotarari definitive? Va multumesc frumos!
Care este definitia sintagmei: lamurirea intelesului dispozitivului si ce poate face lamurirea mai exact, adica, poate cere sa se iasa din indiviziune mai putin / intr-o mai mica parte (daca nu s-a precizat in mod expres in cerere ca, se vrea o iesire din indiviziune partiala)?
Practic, este ca o schimbare a obiectului cauzei ! Va multumesc frumos !
Repet intrebarea mea, si astept un raspuns indubitabil.
Cum se considera ca este d.p.d.v. juridic, o mansarda ? Conform DEX, ori d. p. v. Arhitectural ?
Ori, conform carei bibliografii / legi si articol se reglementeaza incadrarea acestui pod ca
- mansarda, ori daca ramane CATEGORIC un pod !

Este vorba despre, un spatiu aflat imediat sub invelitoarea acoperisului, avand Inaltimea de
2,20 metri si care NU este amenajat pentru locuit.

Astept un raspuns cat mai avizat (d.p.v. juridic),
fiindca d.p.d.v. lingvistic (cf. DEX), defineste doua situatii diferite (incaperi locuibile sau nu)
1 (prima) definitie ... incaperi locuibile = mansarda iar,
a 2- a definitie ... etaj situat imediat sub acoperisul cladirii = mansarda (d.p.d.v. Arhitectural).
Consider ca, d.p.d.v. juridic DEX-ul nu poate fi un etalon fix, sa se poata da o Hotarare dreapta.
Se umbla practic, la buzunarul unei parti si nu numai... Va multumesc pentru buna-vointa!