avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate andrey_f_c

Activitate andrey_f_c

Stati linistit asa cum sunteti... e bunul copiilor nu al dumneavoastra si nici al mamei dumneavoastra. Mama e mama si trebuie acordat si tratata cu respect: o vorba buna, o incurajare, o lingura de mancare, o cana cu apa... etc...
Nu mai schimbati casa nicaieri oricat de mare scandal ar face mama dumneavoastra. Nu e in interesul ei si nici al dumneavoastra si nici al copiiilor
De acord cu dumneavoastra ... oricine poate ataca orice act in instanta.... trebuie sa mai si castige.... fara dovezi substantiale.... greu de crezut ca se castiga.
Nu faceti testament.... e atacabil... faceti NU contract de vanzare-cumparare ca e scump... faceti contract de intretinere cu uzufruct viager si specificat ca veti locui impreuna cu uzufructuarul... e mai ieftin. Faceti de asemenea si procura sa o reprezentati in legatura cu acte administrative (pensie, facturi, furnizori servicii, etc)...

Paduraru Mihaela a scris:

B...altceva mai ieftin nu s-ar putea dar care sa nu fie atacabil ??Un testament neatacabil nu exista??

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Am trecut exact prin asa ceva.
Mergeti la notar si spuneti ca vreti sa faceti contract de intrewtinere cu uzufruct viager in schimbul a tot ce are batranica.
Mergeti la un psiholog atestat special pentru a-i elibera un cedrtificat psiho din care sa reiasa ca nu are alterata starea de luciditate/constienta sau... cum ii mai zice.
Cred ca si cei de la Directia de Asistenta Sociala o sa fie chemati.
Daca batranica e lucida si afirma clar in fata notarului si a reprezentantului de la Asistenta Sociala ca e de acord sa va lase tot ce are in schimbul intretinerii, nimeni nu are ce sa comenteze.
Cred ca o sa va coste in jur de vreo 3000 ron (poate mai putin) dar merita sa faceti aceste acte inatacabile. Doar aceste acte nu are nimeni ce sa zica si sa va faca
Wow...
Ma crucesc de ce aud ca fac unii oameni care la omenie le intinzi o mana de ajutor si ei se cred buricul pamantului...
De aici trag invatatura sa nu imi dau casa cu chirie la nimeni. Mai bine sa se darame decat sa am de furca cu specimene care azi sunt mielusei si maine iti dau cu parul in cap.
Domnule, ai dovezi ca e chirias la dumneata in apartament?
- Da, rezolva amiabil sau in caz ca nu se poate amiabil, in justitie.
- Nu, eu m-as victimiza pana rezolv sa plece el... (iti scriu in privat ca nu am voie asa direct) :)
Trebuie refacut tot dosarul cu ancheta si internare la medicina legala... am trecut anul acesta exact prin acesti pasi...
Explicatia la intrebarea "De ce?" a fost ca "s-a trezit unul in Bucuresti sa vocifereze in Parlament ca e prea discriminatoriu termenul de <<punere sub interdictie>> si sa il schimbe cu <<punere sub ocrotire...>>"
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti contract de intretinere in schimbul imobilului sau... considerati ca faceti tot ce faceti pentru ea asa ca un lucru bun fara sa asteptati nimic in schimb... pentru ca daca nu faceti nici un act, veti ramane doar cu efortul depus, cu stres, cu bani cheltuiti si... nici un "multumesc" de la altii...
Vorbesc din experienta...
Daca sunteti persoana cu handicap gr 2, de ce nu ati cerut la directia de venituri sa fiti scutit de la plata impozitului pe cladire?
Probabil ca nu stiti ca sunteti scutiti...
Daca cereti acuma, se plateste din urma pana la data cererii...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimabile,
Fa-ti un bine si redacteaza expres ca actul semnat (declaratia) este PENTRU ACCEPTAREA MOSTENIRII.
Dezbaterea se va face ulterior.
Sa nu mai insiste notarul si cu acceptarea si cu dezbaterea caci sunt 2 pasi separati care, da... se pot face in aceeasi zi.
DAR, directia ta trebuie sa fie doar pe acceptarea mostenirii pentru a se putea deschide etapa de DEZBATERE.
Buna ziua,
Am avut un proces civil fiind parat impreuna cu mai multe persoane (eu fiind mostenitorul celui ce a comis fapta si implicit am mostenit si "problema" - fara sa stiu), pe care l-am pierdut...
Una dintre persoanele "parate" este persoana cu handicap pusa sub ocrotire (interdictie), pe care o am in ingrijire , eu fiind tutore legal pentru el.
Sentinta finala este ca eu sa platesc x suma despagubire si y suma de cheltuieli de judecata iar persoana pe care o am in intretinere sa plateasca si ea aceeasi suma.
Persoana cu grad de handicap nu are alte venituri decat indemnizatia de handicap si pensia de handicap...
Eu mi-am platit partea mea....
Intrebari:
1. Daca eu nu platesc si partea persoanei cu handicap, poate fi executat silit si sa fie pusa proprire pe acele venituri ale persoanei cu handicap?
2. Se poate intoarce spre mine sa mi se intample mie ceva daca nu se plateste acea suma?