avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Activitate ioasaf

Activitate ioasaf

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa-mi indicati conform carei legi se face impartirea terenului la iesirea din indiviziune.
Concret : 2 apartamente ,X cu o cota de 2/3 si Y cu o cota de 1/3. Se cere iesirea din indiviziune pentru gradina si se merge pe aceleasi cote, dar apartamentul Y cu cota de 1/3 are teren construit mai mult decat X cel cu cota de 2/3. De ce nu se poate tine cont si de terenul construit pe care fiecare apartament il foloseste in exclusivitate ? Asa cel cu cota de 1/3 va avea de fapt 1/2 din teren .
Topograful spune ca asa se face dar nu imi indica nici o lege. Pot cere chirie pentru terenul pe care il va folosi in plus vecinul meu ?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: o persoana juridica inchiriaza de la o persoana fizica un apartament pentru cu destinatie locuinta de serviciu.
Cum inregistrez chiria si taxele aferete (gaz, electricitate, apa) avand in vedere ca persoana fizica nu poate emite nici factura si nica chitanta, desi vrea banii platiti in numarar.
Eu nu am nici o dovata ca am platit acele sume. In ce baza fac inregistrarile in contabilitate?
Va rog un raspuns urgent.
Pentru sediu secundar cu peste 5 angajati cum se tine contabilitatea la sediu secundar sau se trimit actele la sediul principal care le inregistreaza direct in contabilitatea sediului principal. Se depune decont TVA separat pentru sediu secundar ?
Buna ziua,
Suspendarea de drept a CIM , concediu crestere copil pana la 2 ani, se face prin act aditional la contract sau prin decizia conducerii.
Exista pareri diferite si nu am gasit in codul muncii.

Multumesc
Discuție insulta
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca spunand despre cineva , in lipsa persoanei, ca este grasa
poate fi considerata insulta si care sunt baremele amenzii
Buna ziua,
Am o intrebare: in perioada concediului de formare profesionala se acorda si tichete de masa ?
Răspuns la discuția date cu caracter personal
Pentru a studia dosarul sau pentru a face copii se cere buletinul pentru a demonstra ca esti parte in proces. Deci nu de la arhiva a luat copiile. Daca instanta cerea acele copii nu aveam nimic impotriva dar la prima infatisare a venit cu ele depunandu-le ca dovezi intr-un proces de partaj judiciar.
Buna ziua,
Am fost amendat pentru tulburarea linistii publice legea 61 , la care am depus contestatie. Acum am un proces cu un vecin care duce in instanta drept "dovezi" ca am probleme cu "convetuirea cu vecinii " , copii dupa procesul verbal si contestatia mea. Acestea nu sunt date cu caracter personal ? Acestea le putea avea doar de la Politie sau Judecatorie. Unde sa ma adresez. Nu aveam nimic impotriva daca le cerea oficial instanta. Dar asa ? Oricine poate avea orice act care nu ii este adresat ? Nici macar ei nu respecta legea ?
Discuție grad indatorare
Buna ziua,
am si eu o nelamurire.Pentru calculul gradului de indatorare la capitaluri proprii se tine cont si de rezultatul reportat din anii precedenti? Daca in 2008 si 2009 am avut pierdere iar in 2010 am avut profit ?
Răspuns la discuția grad indatorare
La calculul capitalului propriu se tine cont si de pierderile din anii anteriori (ex 2009 pierdere , 2010- profit) ?