avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Borza

Activitate Borza

Buna. Doi asociati la o societate comerciala sunt in litigiu cu obiect excludere asociati. Intre timp asociatul care este administrator si-a deschis impreuna cu altcineva o societate si punct de lucru la aceeasi adresa ca al societatii in litigiu.
De mentionat ca acesta se foloseste de fondul de comert al societatii in litigiu, de aparatura , de mobilier, etc..
Intrebare : cum pot sa stopez activitatea acestei societati?
Răspuns la discuția Divort prin tribunal
Buna. Aveti copii minori?
Daca doriti sa divortati de comun acord va platiti un avocat sa va redacteze cererea, sau o luati de internet sa nu platiti nimic.
Daca sunt copii minori e un pic mai complicat si trebuie sa va angajati un avocat.
Este indicat ca partajul sa se introdua dupa divort . Separat.
Competenta este Judecatoria in raza caruia ati avut domiciliul ultima oara .
Buna. Am urmatoarea speta: O societate comerciala(S.R.L.) cu doi asociati are un punct de lucru deschis . Asociatii sunt in proces in sensul ca au formulate actiuni de excludere asociati unul impotriva celuilalt.
Asociatul care este si administrator si-a deschis alta societate cu acelasi obiect de activitate si punct de lucru (la aceeasi adresa ).
Intrebare: este concurenta neloiala avand in vedere faptul ca este aceeasi obiect de activitate, societatea se aseamana ca denumire, ce pot sa fac in asemenea conditii.
Multumesc
Buna. Am formulat o cerere de reducere a pensiei de intretinere minor. La momentul divortului s/a stabilit o pensie de 200 euro, paratul lucrand in strainatate.. Aceasta pensie a fost stabilita prin acordul paratului acesta formuland o intampinare. Nu s-a specificat ca a fost stabilita in functie de veniturile acestuia cu toate ca a fost facuta raportandu-se la acest fapt.
Problema este ca acum veniturile au scazut la jumatate, am anexat adeverinte etc dar s-a respins pe motivarea ca a fost de acord paratul sa plateasca pana la majorat pensia de 200 de euro .
Ce sfat imi dati? Multumesc
Discuție ordonanta 119
Buna
O societate de consultanta cheama in judecata o alta societate comerciala pentru a plati o suma de bani care reiese dintr un contracty incheiat.
Contractul este incheiat cu 1 an in urma scadent luna aceasta, iulie. Factura este emisa in aprilie pentru inclusiv luna iulie. Factura nu este semnata decat de emitent.
Semnatura de pe contract nu este recunoscuta de catre administrator.
Intrebare: Este lichida , certa si exigibila datoria? Se poate contesta semnatura?
Buna
pot sa fac o cerere de sechestru asigurator imobil in conditiile in care am o plangere penala aflata in faza de cercetare penala si in care m-am constituit ca parte civila cu o suma considerabila in jur de 23000 de euro.
Multumesc
Discuție Sesizare Fisc
Buna
Am o dilema la care poate o sa primesc un raspuns.
Doi asociati ai unei SRL din care unul este administrator . Acesta are 20% din capital celalalt este asociat cu 80%. Administratorul face abuzuri de natura fiscala adica evaziune mai bine zis si in afara de aceasta nu da explicatii la celalalt asociat , refuza sa prezinte situatia financiara a societatii.
Intrebare: In cazul in care se sesizeaza Fiscul de catre asociat si se va gasi nereguli financiare atunci amenda care se va da se va da societatii sau administratorului?
Discuție Amenda ITM
Buna
La controlul unei societati de catre inspectorii ITM, societate cu obiect de activitate paza obiective s-a constatat faptul ca cu 5 luni in urma 2 dintre angajati nu au avut contracte de munca. Aceasta reiese din faptul ca angajatii au incheiat procese verbale de predare primire a serviciului.
Perioada a fost de 10-12 zile . Exemplu:Angajatii au lucrat fara contract in perioada 20 -30 ale lunii apoi a fost incheiat contract de munca incepand cu data de 1 ale lunii urmatoare.
Am fost amendat cu 10.000 de fiecare persoana. Am facut plangere contraventionala.
Am invocat faptul ca la momentul controlului nu lucra nici o persoana la negru.
Este corect sa fiu amendat dupa 5 luni pentru acei oameni?
Ei inca mai lucreaza la societate.
Mi s/a pus in vedere sa formulez probe . Ce probe sa mai aduc?
Buna
Un administrator cetatean UE al unui srl a imputernicit o persoana romana la Notar sa exercite atributiunile acestuia de a administra societatea dpdv contabil si cu tot ceea ce tine de un administrator.
In urma unor neintelegeri administratorul revoca mandatul la notar, se aduce la cunostinta , se aduce la cunostinta, acesta semneaza de luare la cunostinta in fata notarului.
Acesta refuza sa predea actele contabile si celelalte acte .
Intrebare: cum pot sa le recuperez??????????
SRL cu 2 asociati . Unul are 20% celalalt 80%. Cel cu 20% este administrator Acesta s-a ocupat de societate. Celalalt asociat a ajuns la concluzia ca trebuie revocat pentru proasta gestionare cat si pentru ca a fraudat societatea.
Intrebare : Se poate revoca prin Hotararea AGA depusa la Registrul Comertului sau prin instanta?
Daca se face prin Registrul Comertului atunci Hotararea AGA etse de ajuns sa fie semnata doar de asociatul cu 80% care doreste sa il revoce?
Multumesc