Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE CU CLAUZA DE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE CU CLAUZA DE INTRETINERE ESTE DISTINCT DE CONTRACTUL DE INTRETINERE????

Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am incheiat un contract de intretinere cu mama mea urmand ca eu sa am grija de ea pe parcursul vietii(bani,mancare.,etc) iar dupa moartea acesteia sa primesc casa si terenul.Mentinez ca am 2 frati.Poate vreunul dintre ei ataca contractul dupa moartea mamei?sau mai bine incheiam un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere?Sau este acelasi lucru ..adica contract de intretinere?Multumesc
poa' sa fie donatie cu sarcina?:))
Da, cred ca s-ar putea si asta, am sa ma mai gandesc... este oricum mai plauzibil decat intretinerea...

Oricum, in practica o donatie cu clauza de intretinere este considerat contract de intretinere; exista exceptie atunci cand se demonstreaza animus donandi, ceea ce ar putea di si cazul nostru.
Cred chiar ca donatorul a vrut si sa-l scuteasca de raport pe gratificat.
Eu cred ca voi nu sunteti sanatosi
sau nu aveti altceva de facut acasa decat sa va certati pe site-ul asta..
.din pacate sunt si eu de vina ca v-am aruncat 'samantza de cearta'....deci oameni buni
...este un contract de intretinere(I.N.T.R.E.T.I.N.E.R.E...intelegi odata ptr totdeauna) pe care l-am facut ca sa nu se faca
un contract de v-c deoarece suntem rude si cum zicea si romanscanu intr-un post anterior este cea mai buna alegere.
pe care am facut-o(m-am mai interesat in ultimile zile).
Cat despre acea suma de 40 de mii de ron in 10 ani are mai mult caracater informativ asa
....nu depinde de asta daca contractul ramane valid sau nu.
chiar nici n-o sa cheltuiesc banii astia si nici mama mea nu doreste acest lucru.
Si pentru domnisoara care tot rade ...
nu este draga nici un contract de intretinere incheiat pe 10 ani care o sa se rezilieze dupa 10 ani asta in caz ca mama nu decedeaza.
In fine..m-am lamurit si cu site-ul asta.mersi</b></i></u>
Admin, administrator
:)):)):))
Da, asta se intampla cand nu ceri ajutor specializat si intri pe saituri...

Daca ceea ce ai spus tu este adevarat, atunci este o donatie deghizata in toata regula si... nu numai contractul de v-c poate fi desfiintat, ci ORICE ACT DE INSTRAINARE intocmit cu un descendent/ascendent. Deci nu conteaza daca e contract de intretinere, tot se instraineaza un bun si tot se aplica 845.

Bafta sa demonstrezi ca mama ta a vrut sa te scuteasca de raport... cand or vrea si fratii parte din apt.
asta ma interesa de fapt..daca pot sa atace fratii mei documentul.dupa moartea ei..(nu mama )..nu-mi fac nici o grija in privinta mamei si deasemenea ma interesa daca sunt distincte contractul de vc cu clauza de intretinere si contractul de intretinere(subiectul topicului de altfel) si care e mai e bun..dar am aflat si de la unii dintre voi si de la altcinva ca sunt de fapt acelasi lucru.mersi