avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE CU CLAUZA DE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE CU CLAUZA DE INTRETINERE ESTE DISTINCT DE CONTRACTUL DE INTRETINERE????

Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am incheiat un contract de intretinere cu mama mea urmand ca eu sa am grija de ea pe parcursul vietii(bani,mancare.,etc) iar dupa moartea acesteia sa primesc casa si terenul.Mentinez ca am 2 frati.Poate vreunul dintre ei ataca contractul dupa moartea mamei?sau mai bine incheiam un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere?Sau este acelasi lucru ..adica contract de intretinere?Multumesc
Va respect , tuturor punctul de vedere, problema e ca daca sunt 3 juristi avem deja 5 pareri:))
Raman totusi la sustinerea mea pesimista:(
daca cei 10 ani au constituit un element determinant al incheierii contractului, de catre partile necunoscatoare intr-ale juridicului, .....hmm....



daca cei 10 ani au constituit un element determinant al incheierii contractului, de catre partile necunoscatoare intr-ale juridicului, .....hmm....


Ca sa sustina cineva asa ceva ar trebui sa motiveze cu argumente convingatoare ca biata femeie s-a dus la notar gandind cam asa: "lasa mama..tu ma-grijesti vreo 10 ani..si de-o fi sa traiesc mai mult...de restul m-arunci in drum". Sa fim seriosi...
sunt serioasa, cunosc un astfel de caz....cuvintele folosite nu sunt identice cu acelea folosite de tine, dar idea e tot asta:)....instrainatorul credea ca nu are dreptul, dpdv legal, la intretinere pana la moarte, ci doar pe o perioada determinata....el considera normal ca intretinerea sa fie doar pt un numar de ani, nu putea intelege cum adica sa fie intretinut pana la moarte/....totul, in domeniul asta, tre sa aiba termen clar, ce nu are termen clar e dubios:))....era un vecin de-al bunicii, dzeu sa-i ierte...
Ba eu cred ca se poate! Ii spui unui om batran: te ingrijesc pentru casa asta, da' nu mai mult de 10 ani, ca dupa-aia incep sa pierd si eu!!! Nu se merita, o sa fie si-asa cheltuieli cu doctorii si cu toate, mai mult de 10 ani nu pot!
Ce, crezi ca zic multi nu????? Poate nu mai gasesc pe cineva sa-i ingrijeasca nici macar asa, o perioada, asa se vor gandi!
Si nu cred ca acest contract este unul de intretinere!

Alte discuții în legătură

Notarii se contrazic Adrian Daminescu Adrian Daminescu Parintii mei vor sa-mi instraineze o garsoniera dat fiind faptul ca tata mai are un copil din alta casatorie si nu vrea ca acesta sa vina la succesiune. Am ... (vezi toată discuția)
Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre ... andre18 andre18 Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre bunicul meu.Dansul ne-a lasat mie si surorii mele testament in care ne declara legatare ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare dupa succesiune! Leeann Leeann Acum 3 ani, mama mea a decedat. La scurt timp am procedat la efectuarea succesiunii, in urma careia conform legislatiei am primit certificate de mostenitori, ... (vezi toată discuția)