Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE CU CLAUZA DE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE CU CLAUZA DE INTRETINERE ESTE DISTINCT DE CONTRACTUL DE INTRETINERE????

Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am incheiat un contract de intretinere cu mama mea urmand ca eu sa am grija de ea pe parcursul vietii(bani,mancare.,etc) iar dupa moartea acesteia sa primesc casa si terenul.Mentinez ca am 2 frati.Poate vreunul dintre ei ataca contractul dupa moartea mamei?sau mai bine incheiam un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere?Sau este acelasi lucru ..adica contract de intretinere?Multumesc
Deci nu putem vorbi de un pret si nici de un avans si o rata lunara/ trimestriala/ anuala, o esalonare a platii, chestii indispensabile unui contract de v-c.:O
pai pentru ca nu e un contract de vanzare cumparare..e un contract de intretinere..(exact asa scrie mare ,cu majuscule ,pe mijlocul foii, sus)
mersi oricum tuturor chiar daca nu sunt complet lamurit .v-am ratinguit bine..nu stiu daca va ajuta cu ceva sau nu..mersi inca odata
natura juridica a contractului, indiferent de denumitea folosita in centrul paginii, sus, :D, depinde, din ce imi amintesc, de scopul urmarit de parti. si atunci treba avute in vedere animusu' si valoarea intretinerii ...cum aceasta din urma este aleatorie, contractul de intretinere nu tre sa fie confundat cu donatia, desi se poate constata la moartea instrainatorului ca valoarea bunului instrainat este mult mai mare decat decat intretinerea prestata efectiv.

io zic ca mostenitorii nu se pot comporta ca in cazul unei donatii, cerand reductiunea, pt ca mult analizatul si datatoriu-de-dureri-de-cap contract de intretinere este unul oneros, desi are caracter aleatoriu....cred ca ar fi fost mai simplu daca Nu ar fi fost trecuta suma in bani a intretinerii ce urmeaza a fi prestata, mi se pare ca dispare cumva caracterul aleatoriu....prin urmare s-ar putea ca respectivul contract sa fie considerat unul de vanzare cumparare, donatiune deghizata, avand in vedere proportiile, si nu unul de intretinere.,,,parerea mea:D
doar_lara, utilizator
ahahaaaa....vad ca mai e si un termen de 10 ani pt prestatea intretinerii....alea unde e?????iacta alea est???:))

citez din autorul topicului:: "..etc) in valoare de vreo 40.000 de ron in 10 ani"
doar_lara, utilizator