avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... jurist spital
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

jurist spital

Salut! Deschid acest subiect nou si vin cu o intrebare.. Stie cineva ce atributii are un consilier juridic al unui spital, cu ce fel de probleme se confrunta?.. Astept raspunsurile voastre.. poate chiar din partea unor astfel de consilieri care lucreaza in spitale.

Multumesc anticipat!

P.S.:in cazul unui absolvent care a terminat in vara lui 2007 si care doreste un astfel de post, este necesar efectuarea acelui stagiu care este stipulat in statutul consilierului juridic?..
Legea privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, legea nr. 193/2006.
Societatile comerciale, regiile autonome, societatile si companiile nationale, institutiile din sectorul bugetar, unitatile cooperatiste, celelalte persoane juridice, precum si persoanele fizice care incadreaza personal pe baza de contract individual de munca pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor cadou si a tichetelor de cresa.
Am citit legea , dar nu exista nici o referire la zilele pentru care angajatii ar putea primi aceste tichete-cadou. Ramane la latitudinea angajatorului alegerea acestor zile ?
Ramane la aprecierea angajatorului ...... acestea pot fi acordate cu diverse ocazii:
- Sărbători religioase majore: Paşte, Crăciun
- Sărbători speciale: 8 Martie, 1 Iunie
- Evenimente speciale, aniversări
- Concursuri interne şi externe
- Premii în campanii promoţionale
- Cadouri de protocol
etc.
V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un raspuns.. Care e cea mai noua modificare a legii 115/2004 care indica salariul de baza al unui consileri juridic din cadrul unui spital, dar inainte de majorarea din 2008,dispusa prin O.G. 17/2008(de la 1 aprilie 2008)? Eu am gasit ca ar fi totusi forma initiala a OUG 115/2004(in anexa V)... insa cuantumul fiind ff mic am zis sa intreb si aici, pe forum. Intreb pentru ca, avand in vedere ca am fost incadrat cu o saptamana inaintea datei de 1 aprilie 2008, nu poate fi trecut in contract, deocamdata, salariul de baza majorat din 1 aprilie 2008(cel prezent in anexa V sin O.G. 17/2008).
Ordonanţă de urgenţă nr. 115/2004 privind salarizarea şi alte drepturi ale personalului contractual din unităţile sanitare publice din sectorul sanitar, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1138 din 02/12/2004 a fost modificata prin :
- Legea nr. 125/2005 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 416 din 17/05/2005
- O.U.G. nr. 63/2005 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 568 din 01/07/2005
- O.G. nr. 23/2006 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 80 din 30/01/2006
- Legea nr. 282/2006 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 602 din 12/07/2006
- O.G. nr. 62/2006 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 747 din 01/09/2006
- O.G. nr. 23/2007 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 85 din 02/02/2007
- O.G. nr. 17/2008 publicată în MOF nr. 83 din 01/02/2008.

Alte discuții în legătură

Cum treci de la consilier juridic debutant la consilier juridic gradul 4 maier_raul2000 maier_raul2000 ma puteti sfatui si pe mine cu privire la procedura de trecere de la consilier juridic grad debutant la consilier juridic gradul IV, mentionez ca sunt angajat ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic angajat la srl dar fara sa fie admis in ccj Delia Elena  NEDA Delia Elena NEDA Dat fiind ca C.O.R.-ul nu mai contine \"jurist\", ci doar \"consilier juridic\", o persoana care a absolvit dreptul si doreste sa fie angajat la un SRL, poate ... (vezi toată discuția)
Statut si legi aplicabile consilierilor juridici functionari publici Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Ma poate lamuri cineva care statute si legi sunt pana la urma aplicabile consilierilor juridici cu statut de functionar public ?? In legea 514 scrie ... (vezi toată discuția)