Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Stagiar 2011
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Stagiar 2011

Buna seara tuturor si bun venit in profesie celor 300 si ceva (400?) care au promovat examenul de admitere in barou.
Sunt la dispozitia intrebaciosilor pentru lamuriri din spatele robelor: cum e in stagiu, ce faci, ce nu faci, ce ai de facut, cum trebuie sa faci, etc.
Va salut si va astept,
Utilizator R.
Nu exista avocat de drept comunitar (ba mai rau, nu mai exista "comunitar" de cand cu T. Lisabona ;) ). Exista avocati straini si da, va puteti inscrie in orice barou din UE ca avocat strain. Trebuie insa respectate cerintele aplicabile in statul respectiv cu privire la conditii (examen sau nu, vechime, etc) si consecinte in ce priveste exercitarea profesiei.
Buna ziua!Avocatul stagiar tb sa achizitioneze chitantier, facturier, registre, nu? De unde le poate procura? de la Barou sau tipografie?multumesc!
Chitantier, facturier va puteti imprima singur sau cu comanda la Diverta, de exemplu (cel putin stiu ca faceau acum ceva timp). In privinta registrelor, despre ce registre vorbiti? Ale formei de exercitare (de atesteri, de certificari, de evidenta clientela)? Daca despre astea vorbiti, tocmai v-am raspuns. Sunt ale formei de exercitare, nu ale dumneavoastra, avocat stagiar.
Exista site-uri pe care iti poti face gratuit facturi si chitante, de exemplu aifacturi.ro, factura.ro, si multe altele. Mi se pare util mai ales pentru ca iti tin evidenta clara si nu poti gresi numerotarea.

Registrele contabile (incasari si plati+ inventar) se cumpara de la orice librarie, dupa care se inregistreaza la adminstratia financiara. Registrul unic de control se cumpara de la administratia financiara, gata inregistrat.
ContSters20980, utilizator
Buna ziua,
daca sunt avocat colaborator fara drept la clientele proprie,
mai este necesar sa cumpar si sa inscriu la admin financiara Registrul unic de control?
Inteleg ca Registrele contabile (incasari si plati+ inventar) sunt necesre si in cazul meu.
Va multumesc