avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Stagiar 2011
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Stagiar 2011

Buna seara tuturor si bun venit in profesie celor 300 si ceva (400?) care au promovat examenul de admitere in barou.
Sunt la dispozitia intrebaciosilor pentru lamuriri din spatele robelor: cum e in stagiu, ce faci, ce nu faci, ce ai de facut, cum trebuie sa faci, etc.
Va salut si va astept,
Utilizator R.
Am o intrebare in ceea ce priveste retrocedarea onorariilor, in ce cuantum este cota indrumatorului si cat retrocedeaza stagiarului, in conditiile in care clientul este al stagiarului. Inteleg ca in lege si statut nu se precizeaza cuantumul, as vrea sa stiu de obicei cum se procedeaza.
adutescu a scris:

Am o intrebare in ceea ce priveste retrocedarea onorariilor, in ce cuantum este cota indrumatorului si cat retrocedeaza stagiarului, in conditiile in care clientul este al stagiarului. Inteleg ca in lege si statut nu se precizeaza cuantumul, as vrea sa stiu de obicei cum se procedeaza.

Stagiarul (colaborator) pastreaza integral sau partial onorariul incasat din tratarea clientilor personali, in functie de ce s-a prevazut in contractul de colaborare. In orice caz, acest lucru presupune doua operatiuni: mai intai clientul achita onorariul avocatului titular al CIA (indrumatorului) si primeste de la acesta chitanta. Dupa aceea, stagiarul elibereaza chitanta indrumatorului pentru partea din onorariul incasat de la client pe care o primeste. Acest lucru nu afecteaza cuantumul onorariilor retrocedate de catre indrumator stagiarului pentru activitatea sa in cadrul formei de exercitare a profesiei, cuantum care este mentionat in contractul de colaborare ("salariul"). In acest sens puteti consulta si Decizia interpretativa a UNBR nr.523 din 1 iulie 2009 si unele discutii mai vechi pe acest forum.
Va rog frumos, ajutati-ma cu raspunsul la o speta:
Daca eu, in calitate de avocat colaborator, am obtinut un contract de consultanta pe 1 an cu o societate ,va trebui ca aceasta societate sa faca contractul cu avocatul maestru?
Aceasta societate face platile in cont,deci avocatul maestru nu va putea sa le taie chitanta.Dupa ce banii vor intra in contul sau eu va trebui ca eu, ca si avocat colaborator,sa tai chitanta maestrului,acesta sa scoata banii din banca si sa mi dea mie?
Da, contractul se incheie cu "maestrul".
Pt platile in cont nu se emite chitanta, OP-ul tine loc de chitanta, dar se emite factura.
Da, va trebui sa scoata bani din banca sa va retrocedeze onorariul, pt care ii taiati dvs. chitanta maestrului.

@Murgu, multumesc pt raspuns, dar pe mine ma interesa efectiv cuantumul, in prezent maestrul meu imi ia cam mult, cu alte cuvinte "pielea de pe mine", asa ca ma interesa in general care sunt intelegerile cu stagiarii, cat se retrocedeaza, ca sa vad daca trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul:)
adutescu a scris:

@Murgu, multumesc pt raspuns, dar pe mine ma interesa efectiv cuantumul, in prezent maestrul meu imi ia cam mult, cu alte cuvinte "pielea de pe mine", asa ca ma interesa in general care sunt intelegerile cu stagiarii, cat se retrocedeaza, ca sa vad daca trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul:)

Ca sa te orientezi un pic iti spun ca indrumatorul meu nu are nicio pretentie la onorariile din tratarea clientilor personali. Oricum, eu cred ca e firesc sa imparti cu el atunci cand te ajuta in vreo cauza mai dificila (cu clientul tau) insa nu trebuie sa-i dai chiar "pielea de pe tine". Cu totii am constatat ca e greu la inceput si nici castiguri prea mari nu sunt, dar frumusetea meseriei mai estompeaza un pic din neajunsurile financiare. Sa nu uitam totusi ca suntem intr-o perioada de formare si orice experienta ne e utila chiar daca nu e in acelasi timp si banoasa. Sa ai succes!

Alte discuții în legătură

Avocat stagiar geo26 geo26 avocatul stagiar care are un contract de colaborare cu avocatul indrumator mai poate colabora si cu alti avocati (definitivi) pe anumite dosare, spete alte ... (vezi toată discuția)
Contractul de colaborare al stagiarului Lucian Croitoru Lucian Croitoru Un avocat [b]stagiar [/b]care are un contract de colaborare cu o forma de organizare a profesiei (un cabinet individual, de exemplu) poate sa aiba dreptul la ... (vezi toată discuția)
Avocati stagiari ContSters156526 ContSters156526 Am creat acest topic la propunerea membrilor care au fost admisi ca stagiari. Sa vorbim despre ce inseamna sa fii stagiar, cum incepem, cum ne descurcam. :D (vezi toată discuția)