Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poligraf

Va rog unde gasesc metodologia(procedura) completa si punctuala (acreditata)a testarii cu poligraful.
Etapele ,drepturile si obilgatiile , persoanei testate si psihologului.
Multumesc!
Faza cu acul am vazut-o intr-un film....pe bune :D
De incarcat psihologic - la mine nu s-ar pune problema pt ca si eu am terminat psihologie in 2002 si l-am avut profesor chiar pe Tudorel Butoi - la cateva catedre - cel care coordoneaza si poligraful Totusi testul nu poate fi si falsificat,daca cineva ar pune "o vorba buna" la examinator?
ContSters211662, utilizator
Pefect de acord, cu totul absolut.(am citit tot ce se poate pana sa intervin pe acesta pagina)
Si totusi, psihologul e suveran, iar eu cu mana pe inima, nevinovata.
Desi dicutam de trei zile, in zadar, nu a-ti inteles ca nu am premeditat de 2 ani si jumatate sa pacalesc detectorul, CI IL VEDEAM CA O SALVARE.

[]Am continuat discutia, ca sa invete si altii din experienta mea.
Oricum multumesc tuturor care mi-au raspuns:worthy:.
x_user, DA si NU.
Da: pentru ca s-ar putea ca domnul de la poligraf sa se comporte mai frumos cu tine, si astfel sa prinzi mai mult curaj. Sau chiar ti-ar putea spune ca anumite "jocuri" sunt simple abureli sa-i sperie pe mincinosi, gen "spalatul pe maini, cum ca aparatul ar fi foarte sensibil,etc".

NU : Pentru ca o testare poligraf ar trebui inregistrata atat audio cat si video.
Deci
Mai ales ca unii isi pot musca limba, pt. a creea reactii de "panica" ale organismului menite sa-l incurce pe examinator, sau sa respire odata pe secunda,etc...

Pana acuma nu am avut ocazia sa fiu testat la poligraf, dapoi sa am ocazaia sa ma joc cu unul, sa vad cum functioneaza.
Ei cred ca ati pus punctul pe I.
Initial va credeam departe de subiect, dar mi-am schimbat parerea.
Am acordul de inregistrare.
=D>
adica, ati fost filmata video, sau inregistrata audio?