Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Coeficient penalitati intretinere!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Coeficient penalitati intretinere!

Vin si eu cu o mica problema, referitoare la penalitatile care se aplica pentru intarzaierile pentru neplata la timp a cheltuielilor de intretinere!
Spre exemplu, eu pana in luna iunie am avut o restanta de aproximativ 1500 ron! La aceasta se adaugau cate 0.1% pe zi (cuantumul penalitatilor). Ok, pana aici e ok! Acum pe data de 10 iulie s-au afisat listele! In dreptul meu apar restante 153 ron (am achitata aproximativ 1500 dar s-a adaugat si cheltuielile pe luna mai 153. La penalitati apare suma de 151 ron. Chiar m-a pus pe ganduri si am cautat cum a ajuns administratorul la suma asta! Cu stupoare observ in josul paginii ca acel coeficient de 0.1% s-a facut 0.4% (???)
Din cate am aflat acel cuantum e defapt o dobanda pentru neplata la termen a obligatiilor bugetare!
Dupa un calcul ajung la urmatoarea concluzie: vechiul coeficient 0.1%X365(zile pe an)=36.5 %(un procent de dobanda rezonabil pentru un imprumut sa spun asa)
noul coeficient:0.4%X365=146(unde exista nivelul asta de dobanda???)
Intrebarea mea este daca acel coeficient de 0.4% este corect sau administratorul face exces?
Inca o problema:un vecin are restanta 4500ron. Factura in curs este de 116 ron, iar penalitati (stupoare iar) 530(cam asa). Din cate stiu penalitatile nu pot depasi valoarea facturii! S-au gresesc?
Va multumesc, si sper ca am formulat destul de clar cat sa se inteleaga situatiile!
Lamuriti-ma va rog!
Coeficientul de penalizare este egal cu nivelul dobânzii datorate pentru neplata la termen a obligaţiilor bugetare, adica 0.05% conform art 120 Cod Procedura Fiscala (ultima actualizare 7 iulie 2011)! Sa inteleg ca acesta a scazut de la 0.1% la 0.05%?
Un alt Cod Procedura Fiscala (ultima actualizare 20 iunie 2011-cel gasit pe anaf) stabilea acest procent la 0.1%.
Pana la urma cat este acest coeficient!?
A doua problema: punem urmatoarea situatie: penalitatile de intarzaiere se calculeaza incepand cu a doua zi de la data scadentei, in cazul in care datoria nu este achitata in termen de 30 de zile de la data scadentei!(cam asa am inteles eu legea 51). In cazul in care datoria se stinge in acest termen nu trebuie sa platesc penalitati? Chiar pun la indoiala corectitudinea administratorului si chiar vreau sa il incerc! In momentul de fata nu am nici o restanta, doar cheltuielile aferente lunii iunie.(afisata lista pe data de 10 iulie). Pana la afisarea urmatoarei liste (in jurul datei de 10 august) nu voi mai achita nimic! Daca am inteles bine procedura, la data afisarii nu ar trebui sa figurez cu penalitati! Daca nu achit nici dupa data de 24august, pe lista urmatoare(10 septembrie) ar trebui sa platesc penalitati pentru 30(25iulie-24august)+7(de pe 24 august pana pe 1 septembrie-sfarsitul perioadei de facturare) zile. Scuzati-ma va rog ca am complicat putin explicatia, dar in situatia data chiar vreau sa ma prezint bine cu contra-argumente!
Va multumesc!
Penalitatilor percepute de asociatiile de proprietari li se aplica dispozitiile art. 49 - Legea nr.230/2007 privind Asociatiile de proprietari, nu cele ale Codului de Procedura Fiscala sau din alte acte normative.

Cota de penalizare este egala cu nivelul dobânzii datorate pentru neplata la termen a obligaţiilor bugetare-legea 51 care reglementeaza asociatiile de proprietari-asta a scris administratorul referitor la coeficientul de penalitate. De aici am mers si am cautat care este nivelul dobanzii datorate.... si am ajuns la art 120 cod procedura fiscala! Legea 230/2007 din cate stiu doar stabileste un maxim al acestui coeficient la 0.2%. Deci, oricum ar fi, acel coeficient de 0.4% stabilit este nelegal!
Ma puteti ajuta la al doilea punct al problemei, va rog?
Va multumesc!
Inca ceva: perceperea penalitatilor si cuantumul acestora trebuie aprobate prin hotarare a Adunarii Generale a Proprietarilor. Cuantumul stabilit prin hotarare nu poate depasi cuantumul legal de 0,2%, insa poate fi mai mic. In lipsa hotararii Adunarii generale nu pot fi percepute penalitati.

Care este al doilea punct al problemei?
A doua problema: punem urmatoarea situatie: penalitatile de intarzaiere se calculeaza incepand cu a doua zi de la data scadentei, in cazul in care datoria nu este achitata in termen de 30 de zile de la data scadentei!(cam asa am inteles eu legea 51). In cazul in care datoria se stinge in acest termen nu trebuie sa platesc penalitati? Chiar pun la indoiala corectitudinea administratorului si chiar vreau sa il incerc! In momentul de fata nu am nici o restanta, doar cheltuielile aferente lunii iunie.(afisata lista pe data de 10 iulie). Pana la afisarea urmatoarei liste (in jurul datei de 10 august) nu voi mai achita nimic! Daca am inteles bine procedura, la data afisarii nu ar trebui sa figurez cu penalitati! Daca nu achit nici dupa data de 24august, pe lista urmatoare(10 septembrie) ar trebui sa platesc penalitati pentru 30(25iulie-24august)+7(de pe 24 august pana pe 1 septembrie-sfarsitul perioadei de facturare) zile. Scuzati-ma va rog ca am complicat putin explicatia, dar in situatia data chiar vreau sa ma prezint bine cu contra-argumente!
Va multumesc!