Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema impreviziunii in noul Cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema impreviziunii in noul Cod civil

Afara de o multime de lucruri criticabile noul cod civil mai contine si lucruri bune. Un exemplu este introducerea teoriei impreviziunii
Art. 1.271. -
(1) Părțile sunt ținute să își execute obligațiile, chiar dacă executarea lor a devenit mai oneroasă, fie datorită creșterii costurilor executării propriei obligații, fie datorită scăderii valorii contraprestației
(2) Cu toate acestea, dacă executarea contractului a devenit excesiv de oneroasă datorită unei schimbări excepționale a împrejurărilor care ar face vădit injustă obligarea debitorului la executarea obligației, instanța poate să dispună:
a) adaptarea contractului, pentru a distribui în mod echitabil între părți pierderile și beneficiile ce rezultă din schimbarea împrejurărilor;
b) încetarea contractului, la momentul și în condițiile pe care le stabilește
(3) Dispozițiile alin. (2) sunt aplicabile numai dacă:
a) schimbarea împrejurărilor a intervenit după încheierea contractului;
b) schimbarea împrejurărilor, precum și întinderea acesteia nu au fost și nici nu puteau fi avute în vedere de către debitor, în mod rezonabil, în momentul încheierii contractului;
c) debitorul nu și-a asumat riscul schimbării împrejurărilor și nici nu putea fi în mod rezonabil considerat că și-ar fi asumat acest risc;
d) debitorul a încercat, într-un termen rezonabil și cu bună-credință, negocierea adaptării rezonabile și echitabile a contractului.

Pe scurt: (voi reveni cu comentarii) exista situatii in care, din cauza schimbarii unor imprejurari, un contract prin care partile se angajeaza la prestatii bine determinate (comutativ) devine de fapt aleator.
O astfel de reglementare, chiar daca va face sa curga destul de multa cerneala (sau tus) e bine ca exista in noul cod.
Este ceva mai simplu: aplicarea clauza rebus sic stantibus a dreptului roman. Nu cred ca am inventat nimic nou.
in opinia mea, aceasta clauza e doar un certificat in alb pentru excrocherii. asa zisa "imprevizibilitate" s-ar putea alatura/confunda cu cazurile de forta majora....sau...fortuite....sau mai bine zis ..incurca-i.....
imi pare un indemn la neplata datoriilor catre persoane fizice si juridice deopotriva, o amanare sine die a indeplinirii contractelor si raspunderilor asumate...in fond e deajuns sa vrei sa gasesti un pretext cat de cat "imprevizibil" si gata esti absolvit de orice raspundere. mai ramane sa gasim o astfel de clauza si in codul penal.....si traducand un proverb de aici....daca totul merge bine suntem distrusi.....à bon entendeur.. salut...
@eclair Nu e vorba de datornici, de plata facturilor si asa mai departe. Dati seamna ce se intampla atunci cand autoritatea, puterea, face devaluarea monetei nationala. Datornici sunt multumiti, si daca plateste asa cum este prevazut probabil nu da satisfactia pe cei care a implinit contractul, si daca nu era vorba de clauza acesta nu putea cel care a implinit contractului sa le oblig la o majorare logica.
gigelin a scris:

de ce ar fi teoria impreviziunii "filozofie socialista defuncta"?
[...]
impreviziunea nu e deloc "teorie socialista", a avut aplicabilitate in perioada interbelica, de niciun fel in era socialista, iar prevederea ei (mai ales in actuala situatie economica) in noul cod este binevenita.

Ba este o teorie socialista. Faci confuzie de termeni, socialismul nu este tot unul si acelasi lucru cu comunismul.
Thomas Morus a scris "Utopia" in 1515, iar Thomas d'Aquino, teoria impreviziunii in sec XIII.
Iar revolutia rusa a avut loc in 1917, deci, asa se explica prevederea din 1922.

eclair a scris:

in opinia mea, aceasta clauza e doar un certificat in alb pentru excrocherii. asa zisa "imprevizibilitate" s-ar putea alatura/confunda cu cazurile de forta majora....sau...fortuite....sau mai bine zis ..incurca-i.....
imi pare un indemn la neplata datoriilor catre persoane fizice si juridice deopotriva, o amanare sine die a indeplinirii contractelor si raspunderilor asumate...in fond e deajuns sa vrei sa gasesti un pretext cat de cat "imprevizibil" si gata esti absolvit de orice raspundere. mai ramane sa gasim o astfel de clauza si in codul penal.....si traducand un proverb de aici....daca totul merge bine suntem distrusi.....à bon entendeur.. salut...

Asta este la o prima vedere, dar nu este chiar asa. Pentru ca acelasi articol, la alin (3) ind (d), spune:
- (3) Dispozitiile alin. (2) sunt aplicabile numai daca:
[...]
d) debitorul a incercat, intr-un termen rezonabil si cu buna-credinta, negocierea adaptarii rezonabile si echitabile a contractului.

Asadar, nu este de ajuns sa gasesti o simpla scuza si sa crezi ca vei fi exonerat de la executarea obligatiei ce ti-ai asumat-o.

In fine, ar fi mult de dezbatut pe acesta tema, insa aici se discuta mai mult pe extreme. Iar aplicarea textului are o cu totul alta forma.