Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata caldura parti comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata caldura parti comune

am primit factura la intretinere pe noiembrie.eu am ct de apartament dar am constatat ca in factura de la intretinere apar ca plata si tevile de la sist centralizat.n ar fi o problema ca asa e legea dar cei care nu au centrale nu platesc si ei tevile.e corect?eu dau pe tevi 23lei iar cel fara centrala 13lei citirea repartitoareleor.m am adresat verbal administratorului dar nici nu m a bagat in seama.unde pot face o reclamatie?ce pot face?
Buna dimineata,

@arockz
1. citesti contoarul si vezi x mc gaz ... factura vine in kwh dupa o formula care contine variabila de convertire a puterii calorice care difera de la luna la luna de cele mai multe ori ... nu ai acces la acest coefincient decat dupa emiterea facturii

Raspuns: Daca nu ma insel, acest coeficient este trecut in contractul de furnizare (daca vorbim de acel Pcs) De asemenea, aveti acces la contorul de gaze; puteti sa verificati de 2 ori pe luna si veti vedea cam cat aveti de platit. In conditiile in care va faceti autocitirea si nu mergeti pe pausal cu regularizare la 3 luni, va puteti tine singur o evidenta intr-un fisier excel . Eu asa am facut iar eroarea a fost de 0,5-1 leu la factura. Este un fisier simplu pe care oricine il poate tine. Asa am avut si la contorizarea apei si asa aveam si la caldura , cand aveam repartitoare. Singura diferenta este ca acolo niciodata nu stiam pretul per metru cub sau per unitate care varia in fiecare luna (diferente mari). Asa cum nici acum nu stiu cate unitati sunt aferente tevilor care trec prin apartamentul meu. Pentru ca daca intrebi administratorul acesta iti spune ca nu stie, ca cei de firma se ocupa de calcul. Daca ii intrebi pe cei de la firma, atunci ei iti spun ca exista o formula facuta de un specialist IT, dar te asigura ca formula este conform ordinului 343. Si uite asa te trezesti ca esti un hopa-mitica, care scoate bani din buzunar pana pica. Dar nimeni nu iti da date concrete, clare, sume pe baza carora sa iti faci singur un calcul.

Un alt raspuns (ce m-a amuzat acel haida-deh..deja imi imaginez pe cineva cu mana in sold =D>), intr-adevar cei de la gaze nu calculeaza in in mc , dar acolo imi platesc singura factura de gaze , deci lasati-ma pe mine sa ma iau cu ei de gat.

jade_0923, utilizator
@jade_0923
E adevarat ca poti sa te uiti si zilnic la contoar. Altceva vroiam sa evidentiez, faptul ca si daca stii toti coeficientii si formulele de calcul nu inseamna ca poti 100% sa controlezi consumul ca sa te incadrezi in buget. Decat daca aplici metoda drastica, ai depasit bugetu propus, inchizi consumatorii, pana treci la urmatoarea perioada de facturare. Lucru care eu nu cred ca cineva intreg la cap l-ar face, in special la caldura inconditiile meteo din aceasta perioada.

Coeficientul (nu mai caut contractul acum de la gaze ca nu are rost) de putere calorica chiar daca ar fi mentionat in contract are aplicare limitata.

Iata ce spune furnizorul meu:

Puterea calorifică superioară
Măsuratorile pentru determinarea putereii calorifice superioare se efectuează de operatorii reţelelor de transport ([EDIT]) sau de producatori ([EDIT], [EDIT]), în fiecare Zonă de Calitate a Gazelor (ZCG) cu următoarea frecvenţă:

Determinare zilnică
Determinare decadală
Determinare lunară

Pentru detreminarea PCs se folosesc echipamente speciale, denumite cromatografe, instalate în puncte importante ale reţelei de transport (unde se face amestecul de gaze provenite din surse diferite) sau la interfaţa dintre producători şi distribuitori.
Pe teritoriul României PCs poate varia între valorile: 9,78 – 11,5 (kWh/mc)

Zona de calitate a gazelor
Zona de calitate reprezintă zona pentru care calitatea gazelor naturale se consideră omogenă şi constantă pentru o perioadă determinată de timp, adică aceeasi PCs pentru o ZCG.
ZCG sunt stabilite de operatorii reţelelor de distribuţie şi transport sau de producători, iar numarul de ZCG pe teritoriul ţării este de 314.
Fiecare consumator este alocat unei zone de calitate de către furnizor cu ajutorul operatorului de distribuţie.

Care sunt avantajele facturării în unităţi de energie, pentru client?
Este mai corect să plătim energia decat volumul pentru că:
Gazele provin din surse diferite (intern sau import) cu calităţi energetice diferite;
A plăti volumul înseamna a nu ţine cont de calitatea gazului şi nici de cantitatea de energie pe care o produce;
Plătind energia, plătim exact ceea ce consumăm – cantitate de o anumită calitate, precis determinată.

Începând cu 1 iulie 2008 facturarea gazelor naturale este facuta in unitati de energie, utilizând pentru determinarea acesteia următoarea formulă:
E = Vb x Hs
E – energia gazelor naturale – [kWh]
Vb – volumul corectat (volumul măsurat în condiţii de bază) – [m3]
Hs – puterea calorifică superioară la temperatura de combustie de 15 o C – [kWh/m3]

Calitatea gazelor – Determinarea Puterii Calorifice Superioare(PCS)
Puterea calorifică superioară reprezinta cantitatea de căldură care se eliberează prin arderea completă în aer a unei cantităţi specificate de gaz, încât presiunea la care reacţia are loc rămâne constantă şi toţi produşii de ardere să fie aduşi la aceeaşi temperatură specificată ca şi reactanţi, toţi aceşti produşi fiind în stare gazoasă cu excepţia apei formată prin combustie, care este condensată la starea lichidă la temperatura menţionată mai sus. Temperatura şi presiunea menţionate mai sus trebuie specificate.

Data valabilităţii ........ Valoare PCS

09.02.2012 .............. 10.621000
08.02.2012 .............. 10.627000
07.02.2012 .............. 10.626000
06.02.2012 .............. 10.626000
05.02.2012 .............. 10.626000
04.02.2012 .............. 10.628000
[....]
30.12.2011 .............. 10.625000
29.12.2011 .............. 10.625000
28.12.2011 .............. 10.616000
27.12.2011 .............. 10.623000
26.12.2011 .............. 10.640000
25.12.2011 .............. 10.640000
24.12.2011 .............. 10.640000
[....]
30.11.2011 .............. 10.642000
29.11.2011 .............. 10.642000
28.11.2011 .............. 10.630000
27.11.2011 .............. 10.640000
26.11.2011 .............. 10.645000
[....]
20.11.2011 ............... 10.648000
19.11.2011 ............... 10.657000
18.11.2011 ............... 10.657000
17.11.2011 ............... 10.657000
16.11.2011 ............... 10.659000
15.11.2011 ............... 10.649000
14.11.2011 ............... 10.615000
13.11.2011 ............... 10.609000

Deci puterea calorica difera de la zi la zi, din cauza mai multor factori.
arockz, utilizator
@arockz
nr. unitatilor pentru coloanele de distributie este calculat asa la mine in felul urmator:
total nr unitati radiatoare din tot blocul(citite sau transmise prin telefon)+nr parti comune daca exista retstul sunt la coloane de distributie.
este foarte simplu(hotie). pretul unitatii difera de la luna la luna(iar hotie).
daca te duci sa cumperi o paine este 1 leu (la mine cel putin) de vreo 6 luni. la tigari la fel. la unitatile pentru coloane si radiatoare este altfel. deci: FURT PE FATA !!!!!!!
eu ma cert cu administratie de 3 luni. sper ca luna asta sa rezolv cu coloanele si va anunt.
Nu este furt.
O sa va dau un exemplu:

- in luna ianuarie se inregistreaza pe bransament 15 G. Din declaratiile locatarilor (la date diferite - data de declarare de necontrolat) rezulta 300 unitati echivalente. Aici includ si unitatile citite de la repartitorul martor. In aceasta luna toti au declarat, dar la date diferite. Deci unitatea echivalenta va insemna 15 G / 300 u.e = 0,05 G/u.e.
- in luna februarie se inregistreaza, sa zicem, tot 15 G. Dar locatarii citesc la alte dati calendaristice, iar unii dintre ei lipsesc si li se estimeaza un consum. Se aduna, in mod sigur un numar diferit de unitati echivalente, 400, sa zicem. In acest caz o unitate echivalenta va fi = 15 / 400 u.e = 0.0375 G/u.e

Asadar, vedeti ca nu se fura, e aritmetica pura. Dar ca rezulattele din a doua luna sa fie identice cu cele din prima luna pentru ca pe bransament este acelasi consum, ar trebui ca proprietarii sa citeasca in aceeasi zi in care au citit si luna trecuta, cei care nu au declarat indecsii, sa-i fi declarat.
@arockz:
Si dvs. aveti dreptate, dar diferentele prezentate sunt foarte mici, iar in momentul in care ne calculam cat avem de platit , diferenta este de asemenea mica. Noi suntem cosumatori casnici si consumul nu este ca cel al unei fabrici , unde aceste diferente pot fi covarsitoare la emiterea facturii. Eu de exemplu am avut ptr prima factura un Pcs de 10,774 , ptr urmatoarele facturi acesta scazand la 10,668. Daca iau in calcul un consum de 180 mc la un pcs de 10,774si la un pret de 0,09648 lei fara tva (conform contract), atunci imi reiese ca am de plata o suma de 232 lei. Daca iau in calcul un Pcs de 10,668 la pretul din contract atunci reiese ca am de plata 229 lei. Diferenta de 3 lei mi se pare infima.

Altceva am vrut si eu sa evidentiez aici, si anume ca una este sa poti avea un control asupra sumelor pe care le vei avea de platit, si alta e sa ai o suma de achitat ptr care nici macar nu sti daca este corect, ci doar ptr ca atcineva iti spune ca este corect fara a ti se demonstra.

Imi cer scuze ca v-am indus in eroare cu contractul, nu acolo scrie de acest Pcs, ci pe site-ul de la GDF. Ma rog, cred ca topicul acesta este ptr plata caldurii ptr consumul comun, asa ca nu vreau sa duc discutia in alt sens.

Cat priveste partea cu tigarile, painea, telefonul etc etc acestea exemple sunt chiar puerile. Nici macar nu merita sa intre in discutii. Pentru ca daca vreau sa fumez atunci dau bani, daca vreau sa mananc paine atunci dau bani, dar daca eu nu vreau nici sa fumez si nici sa mananc paine atunci nu ma poate obliga nimen sa platesc. Simplu ca buna ziua. Pe cand cadura ptr tevile din casa sunt obligata sa platesc , desi eu chiar nu imi incalzesc casa prin acele tevi. Asta trebuie sa se inteleaga.