Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amanarea aplicarii pedepsei vs. anulare permis de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amanarea aplicarii pedepsei vs. anulare permis de conducere

NCP stabileste amanarea aplicarii pedepsei si prevede in art. 90 : "Persoanei fata de care s-a dispus amanarea aplicarii pedepsei nu i se mai aplica pedeapsa si nu este supusă niciunei decaderi, interdictii sau incapacitati ce ar putea decurge din infractiunea savarșită, dacă nu a savarsit din nou o infractiune pana la expirarea termenului de supraveghere, nu s-a dispus revocarea amanarii si nu s-a descoperit o cauza de anulare."

Din punctul meu de vedere, daca unui posesor de permis auto, in cazul unei vatamari din culpa, instanta dispune amanarea aplicarii pedepsei, atunci permisul de conducere nu se mai anuleaza.

Voi ce credeti?
M-ar interesa daca scrie undeva clar acest lucru, ca amanarea aplicarii pedepsei nu este o condamnare. In hotararea mea spune ca sunt CONDAMNAT LA 1 AN DE INCHISOARE si apoi scrie ca se amana aplicarea pedepsei. Iar cand merg la ghiseu cu hotararea pt a-mi recupera permisul mi se spune ca sunt condamnat, pt ca asa scrie, si ca permisul se anuleaza automat. M-ar ajuta daca s-ar specifica undeva clar ca amanarea nu este o condamnare. Multumesc!
Nu am avut niciun caz pe asa ceva pana acum dar daca legea zice si instanta o aplica...ar cam trebui sa o amane si politia pe respectiva pedeapsa daca este amanata...
E cumva logic as zice...
Nu vreau sa fac bancuri cu militieni dar poate ca ar fi bine sa aveti un avocat care sa va sustina demersurile daca asa veti considera...

Daca e ceva amanat inseamna ca nu este aplicat...
Incep sa fac si rime...

Este insa posibil ca sa se considere ca sunteti condamnat...desi s-a amanat aplicarea pedepsei...

Mai aveti si varianta ieftina sa depuneti o cerere scrisa prin care sa va comunice in scirs rapunsul.
In acest caz nu ati mai avea nevoie de avocat decat daca s-ar impune ulterior in functie de raspuns si in raport de temeiurile legale invocate...
Este destul de evident?
ART. 396 c.p.p.
Rezolvarea acţiunii penale
(1) Instanţa hotărăşte asupra învinuirii aduse inculpatului, pronunţând, după caz, condamnarea, renunţarea la aplicarea pedepsei, amânarea aplicării pedepsei, achitarea sau încetarea procesului penal.
(2) Condamnarea se pronunţă dacă instanţa constată, dincolo de orice îndoială rezonabilă, că fapta există, constituie infracţiune şi a fost săvârşită de inculpat.
#M2
(3) Renunţarea la aplicarea pedepsei se pronunţă dacă instanţa constată, dincolo de orice îndoială rezonabilă, că fapta există, constituie infracţiune şi a fost săvârşită de inculpat, în condiţiile art. 80 - 82 din Codul penal.
(4) Amânarea aplicării pedepsei se pronunţă dacă instanţa constată, dincolo de orice îndoială rezonabilă, că fapta există, constituie infracţiune şi a fost săvârşită de inculpat, în condiţiile art. 83 - 90 din Codul penal.
#B
(5) Achitarea inculpatului se pronunţă în cazul prevăzut la art. 16 alin. (1) lit. a) - d).
(6) Încetarea procesului penal se pronunţă în cazurile prevăzute la art. 16 alin. (1) lit. e) - j).
(7) Dacă inculpatul a cerut continuarea procesului penal potrivit art. 18 şi se constată, ca urmare a continuării procesului, că sunt incidente cazurile prevăzute la art. 16 alin. (1) lit. a) - d), instanţa de judecată pronunţă achitarea.
#M2
(8) Dacă inculpatul a cerut continuarea procesului penal potrivit art. 18 şi se constată că nu sunt incidente cazurile prevăzute la art. 16 alin. (1) lit. a) - d), instanţa de judecată pronunţă încetarea procesului penal.
#B
(9) În cazul în care, în cursul urmăririi penale, al procedurii de cameră preliminară sau al judecăţii, faţă de inculpat s-a luat măsura preventivă a controlului judiciar pe cauţiune sau s-a dispus înlocuirea unei alte măsuri preventive cu măsura preventivă a controlului judiciar pe cauţiune şi inculpatul este condamnat la pedeapsa amenzii, instanţa dispune plata acesteia din cauţiune, potrivit dispoziţiilor art. 217.
#M2
(10) Când judecata s-a desfăşurat în condiţiile art. 375 alin. (1) şi (2), când cererea inculpatului ca judecata să aibă loc în aceste condiţii a fost respinsă sau când cercetarea judecătorească a avut loc în condiţiile art. 377 alin. (5) ori art. 395 alin. (2), iar instanţa reţine aceeaşi situaţie de fapt ca cea descrisă în actul de sesizare şi recunoscută de către inculpat, în caz de condamnare sau amânare a aplicării pedepsei, limitele de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei închisorii se reduc cu o treime, iar în cazul pedepsei amenzii, cu o pătrime.
#B

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Daca se amana aplicarea pedepsei...inseamna ca nu o aplica...si o pedeapsa neaplicata ar insemna ca nu se executa...
Se stabileste o pedeapsa iar apoi se amana aplicarea ei pe un termen de supraveghere.