Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu cateva informatii. Am 29 de ani, am muncit 4 ani in Spania, interna (am ingrijit o batrana, care a decedat in 2008), drept urmare, am mai ramas cateva luni, ca baby-sitter, ca sa ma pot intretine. Acolo, am beneficiat de asigurari medicale etc. Revenind in tara, nu am reusit sa ma angajez, avand in vedere ca nu am studiile definitivate, fiind si insarcinata in 4 luni; acum sunt in luna a 7-a. Problema mea este urmatoarea: stiu ca, pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, trebuia sa lucrez cu contract si sa cotizez la CAS si sanatate timp de 12 luni. In Spania, ultimul loc de munca nu a fost cu contract, deci nu pot beneficia de nimic de acolo. As vrea sa stiu, daca platesc cotizatia CAS si cea de sanatate pentru un an de zile, voi putea beneficia de vreo indemnizatie echivalenta cu salariul minim pe economie, pentru cresterea copilului pana la 2 ani, in afara alocatiei de stat? Mentionez ca nu sunt casatoria inca cu tatal copilului, urmand sa realizam aceasta (n.m. - casatoria) dupa nasterea coplilului. Va multmesc din suflet si astept cu nerabdare, cat mai repede, un raspuns.
Ati putea primi indemnizatia daca ati face dovada ca aveti un stagiu complet de 12 luni in care ati realizat venituri supuse impozitului pe venit care pot fi completate cu perioade asimilate. Cititi cu atentie prevederile OUG 148 postate mai sus.
Daca sunteti gravida in 3 luni, inseamna ca peste 6 luni veti naste adica in luna februarie 2010 si atunci perioada care se va lua in calcul va fi februarie 2009 - februarie 2010. Din 15 februarie pana la 15 mai ati fost in somaj? Daca da, acea perioada este asimilata.
Problema se pune in cazul demisiei din 15.08.2009. In acest caz nu beneficiati de indemnizatia de somaj si, cum nu v-ati angajat de la acea data, nu veti avea un stagiu complet de cotizare pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului de pana la 2 ani. Chiar si o zi "descoperita" va va afecta acest drept. ;)
Parerea mea este ca nu veti beneficia de indemnizatie intrucat aveti intrerupere intre 01.03.2009 - 15.05.2009
Buna ziua.nu am fost in somaj.dar pot vorbi cu o prietena care are firma sa ma angajeze in perioada 15 feb- 15 mai?se poate?eu am semnat contractul in aceeasi zi in care mi-am dat demisia.patronul a declarat firma in faliment si a deschis una noua.(15 .08.09)
shanna_aly a scris:

Buna ziua.nu am fost in somaj.dar pot vorbi cu o prietena care are firma sa ma angajeze in perioada 15 feb- 15 mai?se poate?eu am semnat contractul in aceeasi zi in care mi-am dat demisia.patronul a declarat firma in faliment si a deschis una noua.(15 .08.09)
Buna ziua.Am lucrat cu contract in perioada 15 oct 2008-15 feb 2009.Apoi am inceput activitatea la o alta firma din 15 mai 2009-15 aug 2009.Patronul a schimbat firma si a trebuit sa-mi dau demisia pe 15 aug 2009.Pe firma noua am semnat contractul tot cu data de 15 aug 2009.Sunt insarcinata in 3 luni,si ar trebui sa nasc la inceputul lunii martie.Primesc indemnizatie ?
shanna_aly a scris:

Buna ziua.nu am fost in somaj.dar pot vorbi cu o prietena care are firma sa ma angajeze in perioada 15 feb- 15 mai?se poate?eu am semnat contractul in aceeasi zi in care mi-am dat demisia.patronul a declarat firma in faliment si a deschis una noua.(15 .08.09)

Pentru perioada august 2009 nu sunt probleme.
Se poate sa vorbiti cu prietena, insa vor fi niste amenzi de dat pe la ITM. Va trebui sa faceti o sesizare catre ITM, sa declarati ca ati semnat contract de munca pentru perioada respectiva la firma prietenei, acestia vor veni in control, ea va recunoaste, va plati amenda pentru munca la negru, iar apoi va inregistra contractul si va depune declaratiile rectificative.