avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere inm 2010
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere inm 2010

haideti sa ne apucam de treaba
sa incepem cu cartile necesare pentru studiu
poate dintre cei care au reusit anul acesta ne mai posteaza o data cartile de pe care au invatat si cartile de grile ( editiile , editurile , autorii )

eu am urmatoarele carti 1 civil partea generala - beleiu ( am inteles ca boroi e indicat dar as vrea sa stiu care e ultima aparitie si la ce editura )
2. reale - filipescu ; liviu pop ( multi il indica pe barsan - la fel as vrea sa stiu ultima aparitie si editura )
3. obligatii - barsan
4. contracte - deak
5. contracte - deak
6. penal general - mitrache
7. penal special - toader
8. procedura civila - eu am Ciobanu &Boroi , curs selectiv pt licenta ( as dori si mihaela tabarca dar vreau detalii , an de aparitie , editura si titlu pt ca am vazut ca are mai multe carti scoase )
9 . procedura penala - neagu si MARELE COD


credeti ca putem avea surpriza ca anul viitor sa se mearga pe noile coduri ?
SPOR LA TREABA !
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2009
ENGFULL, utilizator
corect!:))
Da, asta este raspunsul.
Cand avem 2 opinii, dar una este sustinuta de 2 judecatori si cealalta de 1 judecator, se aplica regula majoritatii.
Hai sa va supun atentiei o situatie de interes personal - reducerea salariilor la bugetari si posibilitatea aplicarii teoriei impreviziunii:
In 2007 am contractat un credit bancar.
Aspecte de luat in seama tinand cont de teoria impreviziunii:
- atunci nu era criza - era bum economic sau asa spuneau ei :O
- noi suntem amandoi bugetari - atunci, in vremuri de mult apuse :(( considerati privilegiati la a lua un credit pe perioada medie sau lunga (la noi 15 ani) pt ca eram stabili pe post (eu jurist in institutie publica, sotul subofiter)
Situatia de acum nu mai trebuie sa o relatez, o stim cu totii :((
Deci la o prima vedere ne-am putea plia pe teoria impreviziunii.
Teoria impreviziunii consta in recunoasterea, ca subinteleasa, in contracte a clauzei omnis conventio intelliguntur rebus sic stantibus conform careia, daca intre momentul incheierii contractului si cel al executarii acestuia au aparut evenimente imprevizibile, care au schimbat fundamental conditiile economice sau de alta natura existente in momentul acordului de vointa initial al partilor, facand sensibil mai anevoioasa prestatia uneia dintre ele, principiul fortei obligatorii a contractului nu mai actioneaza, organul de jurisdictie avand dreptul, independent de existenta in contract a unei clauze in acest sens, sa procedeze la reasezarea contractului, in functie de noile imprejurari sau, in subsidiar, la desfiintarea contractului si inlaturarea corespunzatoare a responsabilitatii debitorului. "

Reducerea salariilor ei spun ca e temporara, eu nu prea cred dar s-ar putea sa te poti folosi de asa ceva in instanta.
Ce spuneti de ideea de a solicita printr-o ordonanta presedentiala sa mi se reduca rata la banca cu 25%.
Conditii generale de admitere a ordonantei presedentiale:
- urgenta - oau asta e foarte mare avand in vedere ca in cateva zile luam primul salar taiat
- temporara - invoc minunata Lege 118/2010 - reducerea salariilor e temporara pana in 31.12.2010
- nu se prejudeca fondul - nu se pune in discutie contractul de imprumut.
Astept opiniile voastre si va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Obligarea la tratament medical este o masura restrictiva de libertate?

Alte discuții în legătură

Admitere magistratura / inm - cartile din care invatati CATALINA29 CATALINA29 Vă rog să-mi spuneti si mie care este bibliografia recomandată (preferată) pentru pregătirea examenului de admitere in magistratură/INM . Vă multumesc! (vezi toată discuția)
Bibliografie admitere inm Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Pentru admiterea la INM bibliografia de examen este aceasi in fiecare an? Sau macar asemantoare? Daca nu cum se pot oamenii pregati in doar 60 de ... (vezi toată discuția)
Manuale recomandate admitere magistratura lyl02 lyl02 Este vorba despre admniterea in magistratura a a candidatilor care au o vechime de 5 ani, nu de admiterea la INM. Va rog sa-mi recomandati manuale, ... (vezi toată discuția)