Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

Angajatorul a completat si semnat in numele meu cererea de demisie pe care a anexat-o la cererea de incetare a CIM.In prealabil a completat si semnat in numele meu si act aditional la CIM prin care a modificat norma programului de lucru si salariu.
In proces trebuie adusa ca dovada si plangerea penala formulata impotriva celui care a completat si semnat in fals aceste documente?
Nina1, utilizator
Buna ziua,
In cuprinsul cheltuielilor de judecata sunt inserate si cheltuielile in ceea ce priveste obtinerea unor documente ce au legatura cu obiectul dosarului in cauza sau numai onarariul ce se achita pentru reprezentare - avocat?
Este un model de cerere pentru a introduce cheltuielile respective (copii chitante)?
Cu stima
Nina1 a scris:

Buna ziua,
In cuprinsul cheltuielilor de judecata sunt inserate si cheltuielile in ceea ce priveste obtinerea unor documente ce au legatura cu obiectul dosarului in cauza sau numai onarariul ce se achita pentru reprezentare - avocat?
Este un model de cerere pentru a introduce cheltuielile respective (copii chitante)?
Cu stima

Cheltuielile de judecată reprezintă sumele de bani pe care trebuie să le suporte părţile în legătură cu activitatea lor procesuală şi se compun din:
- taxele judiciare de timbru şi timbrul judiciar;
- sumele cheltuite pentru administrarea probelor;
- sumele cheltuite pentru deplasarea părţilor şi martorilor la instanţă, eventual şi cazarea lor;
- onorariile avocaţilor şi experţilor;
- sumele plătite pentru deplasarea instanţei cu ocazia cercetării locale;
- salariul cuvenit părţilor sau martorilor pentru ziua când s-au deplasat la instanţă şi pe care nu l-au încasat de la locul de muncă etc.
Va multumesc Dl. "freeelis" pentru raspuns. Pentru a depune aceste sume ce au fost cheltuite pentru administrarea probelor si pentru achitarea taxei de expertiza grafica (s-a depus la dosar numai chitanta in original ce urma sa fie trimisa catre INEC) trebuie formulata o cerere de depunere documente si mentionate in OPIS documentele anexate ?
Cu stima
Da, se poate formula o cerere prin care se depun documentele justificative ce constituie cheltuieli de judecata.
Buna ziua,
Pot formula cererea in maniera:?

Domnule Presedinte,
Subsemnata ............. în calitate de contestatoare în dosarul nr. ..... depun urmatoarele documente, cu OPIS, in copie xerox, in vederea inserarii sumelor de bani in cadrul cheltuielilor de judecata.
Cu stima