Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor catre tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor catre tata

Suntem casatoriti din mai 2006. In septembrie 2007 s-a nascut fetita noastra care in prezent are 2 ani si 2 luni. In prezent suntem in divort prima infatisare peste 2 saptamani.
- a participat la un curs de cristaloterapie in aprilie 2009 timp de o luna la Bucuresti fara acordul meu, timp in care stateam cu fetita singur.
- a participat la un curs de masterat la Sibiu spatamanal cu toate ca si in Alba era aceeasi specilaizare;
- Sotia a intrerupt concediul pt ingrijirea copilului, ca sa intre in politica cu 4 luni mai devreme . In 3 luni ajunge Presedinta Organizatie de Femei Alba (ea nu are 3 prieteni in Alba Iulia).
- Am probe concludente ca ma inseala cu Presedinte de partid de 50 de ani care o sprijina si o incurajeaza in aceasta perioada sa divorteze.(mesaje de dragoste, martori oculari);
- A participat si participa in continuare la sedinte si campanie electorala;
- Fetita este mereu lasata la o familie pana vin eu de la servici, neglijata ....
- Tainuieste cati bani are salariu si ii cheltuieste in scop personal;
- a facut credit si un card de credit fara sa ma consulte, toti bani ia cheltuit in interes personal, fara sa-i pese de copil;
- ea a depus prima divort pe motiv ca ma opun dezvoltarii carierei personale;
- recunoaste ca sunt un tata model si responsabil ;
- am salariul mai mare cu 500 de lei decat ea, am parintii casatoriti, am personal contract de de chirie pe grasoniera in care avem domiciliul;
- ea are parintii dovortati (soacra plecata in spania, tatal alcoolic), in prezent a fost si sanctionata la servici, are datorii la banci.
Va rog sa imi spuneti daca as avea sanse sa primesc fetita ? sau ce as mai putea ,,specula'' ca eu TATA sa pot obtine fetita, care este atasata de mine.
Pot face un Contract de Comodat, ma sprijina o familie din Alba, fetita fercventeaza o cresa de langa serviciul meu.
Va multumesc.
icantemir, utilizator
Din experienta de pana acum din instanta nu vad cum medierea , fie ea si obligatorie va rezolva ceva...nu pentru ca n-ar fi o institutie utila, ci doar, pentru ca daca s-ar fi putut ajunge la un intelegere se putea face si fara mediere...apoi , am observat ca, in general , marea problema este ca institutii gandita bine, sunt aplicate prost..a se vedea autoritatea tutelara, ce nu se implica de fapt mai de loc, totul e la mijloc...ce ar putea face mediatorul , cand, de cele mai multe ori in caz de conflict , incredintarea copiulu este instrument de santaj sau de plata a unor refulari?
sa nu ne asteptam la minuni...mai curand la costuri suplimentare
av.antoanelageaman a scris:

Din experienta de pana acum din instanta nu vad cum medierea , fie ea si obligatorie va rezolva ceva...nu pentru ca n-ar fi o institutie utila, ci doar, pentru ca daca s-ar fi putut ajunge la un intelegere se putea face si fara mediere...apoi , am observat ca, in general , marea problema este ca institutii gandita bine, sunt aplicate prost..a se vedea autoritatea tutelara, ce nu se implica de fapt mai de loc, totul e la mijloc...ce ar putea face mediatorul , cand, de cele mai multe ori in caz de conflict , incredintarea copiulu este instrument de santaj sau de plata a unor refulari?
sa nu ne asteptam la minuni...mai curand la costuri suplimentare

Amin! =D>Cu precizarea că, în opinia mea, la acest moment, la mentalitatea gregară a multor concetăţeni, medierea apare ca orhidee în deşert: arată sublim dar va muri repede! Cu alte cuvinte, va excela prin inutilitate. Just my 2 cents!:">
av.antoanelageaman a scris:

Din experienta de pana acum din instanta nu vad cum medierea , fie ea si obligatorie va rezolva ceva...nu pentru ca n-ar fi o institutie utila, ci doar, pentru ca daca s-ar fi putut ajunge la un intelegere se putea face si fara mediere...apoi , am observat ca, in general , marea problema este ca institutii gandita bine, sunt aplicate prost..a se vedea autoritatea tutelara, ce nu se implica de fapt mai de loc, totul e la mijloc...ce ar putea face mediatorul , cand, de cele mai multe ori in caz de conflict , incredintarea copiulu este instrument de santaj sau de plata a unor refulari?
sa nu ne asteptam la minuni...mai curand la costuri suplimentare

Sunt de acord cu aceasta parere.
Insa, in conditiile in care mediatorii ar avea o putere de convingere iesita din comun ar putea sa se dovedeasca utila.
Dupa parerea mea, mediatorul ar trebui sa aiba calitatea si capacitatea inascuta de a convinge partile ca ceea ce spune el trebuie urmat...ca asa trebuie sa se intample...
Cand va aparea acel mediator, institutia juridica a medierii va fi cu adevarat utila...in Romania...

avocat Claudiu Lascoschi
"Cand va aparea acel mediator, institutia juridica a medierii va fi cu adevarat utila...in Romania..."Să fiţi convins, stimate coleg, că acel mediator există...puteţi fi dvs. sau alţi colegi care pricep foarte bine cum vine chestiunea. Pentru a crea o operă de artă însă îţi trebuie material de calitate...va mai trece ceva vreme până când sedimentarea civică va face ca doi soţi nărăvaşi, spre exemplu, să nu se snopească în chiar plin proces de mediere:stunned: Just my 2 cents!:">
un mesaj de incurajare
am un tata nenorocit si stiu ce inseamna sa cresti langa un parinte care sa nu fie om.mi-am vazut mama imbatranind din cauza lui ,am vazut-o violata si batuta pana la ultima suflare , mi-am vazut fratele batut si maltratat . m-am vazut pe mine suferind.
nu renunta la copil , nu lasa fetita sa creasca langa un om egoist care nu doreste decat sa spuna"am si eu un copil " .fa tot posibilul sa o iei de langa aceasta fiinta care merita dispret .
curaj ! pana la urma ti se va face dreptate . cu tact si rabdare o sa castigi!