Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor catre tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor catre tata

Suntem casatoriti din mai 2006. In septembrie 2007 s-a nascut fetita noastra care in prezent are 2 ani si 2 luni. In prezent suntem in divort prima infatisare peste 2 saptamani.
- a participat la un curs de cristaloterapie in aprilie 2009 timp de o luna la Bucuresti fara acordul meu, timp in care stateam cu fetita singur.
- a participat la un curs de masterat la Sibiu spatamanal cu toate ca si in Alba era aceeasi specilaizare;
- Sotia a intrerupt concediul pt ingrijirea copilului, ca sa intre in politica cu 4 luni mai devreme . In 3 luni ajunge Presedinta Organizatie de Femei Alba (ea nu are 3 prieteni in Alba Iulia).
- Am probe concludente ca ma inseala cu Presedinte de partid de 50 de ani care o sprijina si o incurajeaza in aceasta perioada sa divorteze.(mesaje de dragoste, martori oculari);
- A participat si participa in continuare la sedinte si campanie electorala;
- Fetita este mereu lasata la o familie pana vin eu de la servici, neglijata ....
- Tainuieste cati bani are salariu si ii cheltuieste in scop personal;
- a facut credit si un card de credit fara sa ma consulte, toti bani ia cheltuit in interes personal, fara sa-i pese de copil;
- ea a depus prima divort pe motiv ca ma opun dezvoltarii carierei personale;
- recunoaste ca sunt un tata model si responsabil ;
- am salariul mai mare cu 500 de lei decat ea, am parintii casatoriti, am personal contract de de chirie pe grasoniera in care avem domiciliul;
- ea are parintii dovortati (soacra plecata in spania, tatal alcoolic), in prezent a fost si sanctionata la servici, are datorii la banci.
Va rog sa imi spuneti daca as avea sanse sa primesc fetita ? sau ce as mai putea ,,specula'' ca eu TATA sa pot obtine fetita, care este atasata de mine.
Pot face un Contract de Comodat, ma sprijina o familie din Alba, fetita fercventeaza o cresa de langa serviciul meu.
Va multumesc.
icantemir, utilizator
Intru-cat primul topic mi-a fost inchis, o sa continui aici desfasurarea procesului de divort, mai exact ce si cum va judeca instanta in cazul meu ...
Pana acum nu mi-am vazut copii de pe 4 ianuarie, cand "mandra" a hotarat ca e mai bine asa pentru ei. Plangere la politie, incercari de a fi contactata, nimic...
Avocata ei m-a contactat cu propunerea de a renunta la a cere custodia copiilor, si in schimb mama lor va fi de acord cu programul de vizita standard ( week-end-ul 1 si 3, etc) program care , chiar daca il pot obtine prin instanta ea va putea sa faca in asa fel incat sa fie foarte greu de pus in aplicare...

Revenind la proces: ancheta mea sociala oarecum favorabila, ancheta ei sociala, chiar daca a fost contestata ( este trecut ca realizeaza venituri, dar fara a se specifica cuantumul, sau a se sustine in vre-un fel aceasta afirmatie, practic singurele venituri sunt alocatia copiilor si concedil ei maternal, parintii ei fiind ambii someri) a fost admisa.
Urmeaza termen pe 03-10
Sper ca ati cerut dv. un program bun, care sa poata fi dat de instanta si sa poata fi, la nevoie, executat. IN lipsa unui program bun, ramane sa faceti un alt dosar.
Aveti o ordonanta presedintiala introdusa pe program?

Avocata ei trebuia sa vb cu avocatul dv., chiar daca si dv. erati prezent, astfel intimidarea ramane fara efect.

Concediul maternal inseamna ca mama avea un serviciu pe care l-a intrerupt momentan, deci e ok ca venit. e venitul ei, il realizeaza, declaratia e corecta.

Contestarea anchetei sociale e inutila si perceputa prost de instante. Aveti un avocat sa va explice urmarile celor intreprinse de dv.?
Adydum a scris:

Intru-cat primul topic mi-a fost inchis, o sa continui aici desfasurarea procesului de divort, mai exact ce si cum va judeca instanta in cazul meu ...
Pana acum nu mi-am vazut copii de pe 4 ianuarie, cand "mandra" a hotarat ca e mai bine asa pentru ei. Plangere la politie, incercari de a fi contactata, nimic...
Avocata ei m-a contactat cu propunerea de a renunta la a cere custodia copiilor, si in schimb mama lor va fi de acord cu programul de vizita standard ( week-end-ul 1 si 3, etc) program care , chiar daca il pot obtine prin instanta ea va putea sa faca in asa fel incat sa fie foarte greu de pus in aplicare...

Revenind la proces: ancheta mea sociala oarecum favorabila, ancheta ei sociala, chiar daca a fost contestata ( este trecut ca realizeaza venituri, dar fara a se specifica cuantumul, sau a se sustine in vre-un fel aceasta afirmatie, practic singurele venituri sunt alocatia copiilor si concedil ei maternal, parintii ei fiind ambii someri) a fost admisa.
Urmeaza termen pe 03-10

Nu a mers prea bine pe 3.10 presupun...
Sfatul meu este sa incercati sa va informati cat mai bine,sa va blindati de informatii juridice.
Sa stiti ce drepturi aveti si cum sa le exercitati...mai ales cum sa le exercitati in fapt.
Pentru a avea sanse la incredintarea minorului conteaza si varsta si vointa acestuia.
Aceasta ar fi chintesenta...

avocat Claudiu Lascoschi
AVLIL a scris:

Concediul maternal inseamna ca mama avea un serviciu pe care l-a intrerupt momentan, deci e ok ca venit. e venitul ei, il realizeaza, declaratia e corecta.

Nu mai locuieste in localitatea unde avea serviciul, administratorul firmei (sora mea) a decedat, firma a fost dizolvata...
AVLIL a scris:

Contestarea anchetei sociale e inutila si perceputa prost de instante. Aveti un avocat sa va explice urmarile celor intreprinse de dv.?

Nu eu am contestat ancheta, ci d-na avocat care ma reprezinta.
Buna Ziua,

Poate ma ajutati si pe mine,atunci,sa-mi castig fiul.Si este adevarat ca magistrati dau copilul la mama mai mult din considerente "sentimentale".
Am facut atat eu cat si sotia Ordonanta Presdintiala de incredintare a minorului. Si bineanteles am pierdut. Dar am facut recurs.M-a amuzat chiar cateva spete enumerate de judecator,la sfarsitul motivari gen X contra Finlandei sau Y contra Romaniei,cazuri de rapiri intre parinti,cand copii au fost incredintat unuia dintre parinte,unde se face referirea de incalcarea art. 8 din Conventia Drepturilor Omului.
Se facea referire,probabil ca eu luasem copilul si am mers cu el in concediu,fara voia mamei.Dar nu suntem inca divortati si consider ca avem aceleasi drepturi.
Cred ca eu pot invoca incalcarea drepturilor conf. art. 8 deoarece instanta nu ma putea acuza ca am luat copilul fara stirea mamei (chiar daca nu a fost asa),deoarece am actionat pentru interesul minorului.