Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA in contextul noului cod fiscal - Dezbatere, ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA in contextul noului cod fiscal - Dezbatere, Solutii, ???

Conform noului cod fiscal PFA-ul va fi o specie pe cale de disparitie.
Majoritatea PFA-urilor existente vor fi incadrate la activitati dependende conform noilor criterii, si astfel impozitarea se va face ca in cazul oricarui salariu.

Am intors problema pe toate partile si nu gasesc nici o solutie.
Intrezareste careva vreo varianta sau ma duc sa suspend activitatea ?
A_NKA a scris:

Sunt PFA si in luna iulie nu am avut niciun venit. Pot sa trimit acea notificare cu venit 0 prin posta? Aceeasi notificare pot sa o trimit si la pensii si la somaj si la sanatate?
In cazul in care nu realizez niciun venit nici luna urmatoare mai trebuie sa mai trimit notificari sau in luna in care voi realiza venituri voi depune declaratii?
Eu nu prea inteleg diferenta intre activitate dependenta si independenta.Sunt traducator autorizat si pana acum treceam pe declaratii activitate independenta.Nu lucrez pentru nicio firma, ci fac traduceri ocazionale.Anul trecut am avut venituri doar in doua luni. In cazul acesta eu intru in categoria celor care trebuie sa plateasca aceste contributii?
Multumesc!

In aceeasi situatie ma aflu si eu. Adica pot avea un venit luna asta, luna viitoare sa nu am si tot asa. Aceste contributii: asigurari sociale, de sanatate si somaj se platesc oricum, sau numai daca ai si realizat un venit? Nu se pot face niste plati trimestriale, in functie de veniturile realizate pe acel trimestru, ca sa nu mai stai in fiecare luna sa completezi si sa faci plati?
Contributiile de asigurari sociale, sanatate si somaj se platesc daca s-au realizat venituri profesionale. Platile la CAS si somaj se fac lunar, iar CASS trimestrial.
Exemplu de calcul in cazul ambelor declaratii?
Pentru Pfa cu norma de venit 4500 Ron, cum completez la :

 6.Venit net realizat**: 4500 * 10,5% / 12 luni ?
7.Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor : ???
8. Baza de calcul a contribuţiei : 4500* 0.5 / 12 luni ?

E corect ce am calculat ?
Multumesc
Salariul mediu brut e 1836.Pai ia-le pe rand sa intelegem mai clar ce spui.....Cred ca totusi la 6, venitul net e 4500/12.Ce treaba are procentul de 10,5 aplicat la venitul net lunar, daca rubrica e de VENIT NET???
Bravos, utilizator
4500 lei sau 7200 lei? Atentie la noua limita minima a normei de venit incepand cu 01 iulie 2010... Eu as merge cu 3600 / 6 ca valoare lunara a venitului net realizat si la acesta as calcula contributiile (10,5% respectiv 0,5%)...