Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examen admitere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examen admitere barou

Am citit cu interes tot ce s-a discutat pe acest forum si trebuie sa recunosc ca admiterea in barou este o mare bataie de cap......:)Am terminat si eu anul acesta dreptul la Iasi la frecventa redusa si as dori sa imi incerc norocul participand la concursul de admitere in barou ca avocat stagiar.ce sanse imi dati ???
am3lie a scris:

am o intrebare... daca iau examenul de admitere in barou , dar eu lucrez altceva... as putea sa fac si stagiatura si totusi sa imi pastrez si locul de munca actual?

in cazul in care o sa luati examenul de admitere in barou trebuie sa incheiati un contract de colaborare cu un avocat definitiv drept care veti fi salarizat in baza acelui contract. in nici un caz nu veti putea in acelasi timp sa efectuati si serviciul d-tra si profesia de avocat stagiar. chiar si in cazul in care veti dori sa faceti un master in timpul cat sunteti avocat stagiar, trebuie sa aveti acordul avocatului indrumator.
piratu, utilizator
Ok,pentru urmarea unui program de master este necesar acordul avocatului indrumator.
Dar daca o persoana s-a inscris la master anterior sustinerii examenului de admitere in Barou,examen pe care ulterior il promoveaza,iar sa presupunem ca avocatul coordonator nu este de acord ca stagiarul sa urmeze cursurile masterale? Este doar o situatie ipotetica.;)
diferenta intre contractul de colaborare si cel individual de munca este mare asa ca eu cred ca o sa exercit ambele cel putin pana dupa stagiu.Si nu vad eu avocatul indrumator care sa iti plateasca minimul pe economie ,mie deja mi s-a spus sa imi platesc taxele ..... :) asa ca nu vad nici o problema in a avea si un alt job pe langa cel putin in perioada stagiului totul este cum tratezi problema cu dl avocat indrumator.
Asta e parerea mea si cred ca este logica.
Mentionez ca exercit si eu o profesie liberala asa ca timpul imi permite sa fac ambele.
satelix a scris:

diferenta intre contractul de colaborare si cel individual de munca este mare asa ca eu cred ca o sa exercit ambele cel putin pana dupa stagiu.Si nu vad eu avocatul indrumator care sa iti plateasca minimul pe economie ,mie deja mi s-a spus sa imi platesc taxele ..... :) asa ca nu vad nici o problema in a avea si un alt job pe langa cel putin in perioada stagiului totul este cum tratezi problema cu dl avocat indrumator.
Asta e parerea mea si cred ca este logica.
Mentionez ca exercit si eu o profesie liberala asa ca timpul imi permite sa fac ambele.

Art. 14 din Legea 51/1995 este, cred, complet lamuritor. Cu alte cuvinte, nu se poate. N-are, de altfel, absolut nicio legatura cu timpul dumneavoastra ci cu legislatia in vigoare. Atentie! Nerespectarea art. 14 poate atrage raspunderea disciplinara iar sanctiunile pot ajunge pana la excluderea din profesie Am postat mai jos articolul, ca sa nu fiti nevoit sa-l cautati:
"Exercitarea profesiei de avocat este incompatibila cu:
a) activitatea salarizata în cadrul altor profesii decât cea de avocat;
b) ocupatiile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de avocat sau
bunele moravuri;
c) exercitarea nemijlocita de fapte materiale de comert."
Sigur, lucrurile se schimba daca va incadrati in prevederile art. 15 din legea noastra de organizare:
Art. 15. Exercitarea profesiei de avocat este compatibila cu:
a) calitatea de deputat sau senator, consilier în consiliile locale sau judetene;
b) activitati si functii didactice în învatamântul juridic superior;
c) activitatea literara si publicistica;
d) calitatea de arbitru, mediator, conciliator sau negociator, consilier fiscal,
consilier în proprietate intelectuala, consilier în proprietate industriala, traducator
autorizat, administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare si
lichidare judiciara, în conditiile legii
Beth, utilizator
Beth ai dreptate.
Legea 51/1995 face parte din tematica pentru admiterea in barou.
Cu privirea la urmarea unui program de master consider ca nu este necesar acordul maestrului mai ales daca ai absolvit dupa 2007. Programul de master este obligatoriu pentru completarea studiilor (sistemul Bologna).
Luiza 2008 bibliografia recomandata este buna.
Cu privire la admitere, am sustinut examenul in februarie la Sibiu. Nu a fost greu, mai ales daca esti obisnuit cu sistemul grila. La prima vedere poate parea ca este usor dar, daca nu ai invatat teoria....