Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Norma de venit IT eliminata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Norma de venit IT eliminata

In Arges normele de venit pe IT au fost eliminate ceea ce inseamna ca trebuie sa trecem in sistem real #-o
In alte judete s-a procedat similar?
Se pare ca si in Prahova, au fost eliminate normele de venit, desi pe net circulau acele hartii stampilate. Se pare ca s-au razgandit si o sa le elimine si in Prahova.
Am sunat azi si am fost si personal la ei la sediu.

Ce solutii am mai avea?
Foarte interesant.. dar azi am vorbit chiar cu cineva care lucra la Finante in Alba si mi-a zis ca raman in Norma codurile de IT ( implicit 6202 care ma intereseaza pe mine) cel putin in Alba....

In acelasi timp mi s-a zis ca sunt trecuti pe real PFA-urile care au mi mult de 1 cod CAEN... cei care au doar unul raman pe norma...
mihaelamicka a scris:

Foarte interesant.. dar azi am vorbit chiar cu cineva care lucra la Finante in Alba si mi-a zis ca raman in Norma codurile de IT ( implicit 6202 care ma intereseaza pe mine) cel putin in Alba....

In acelasi timp mi s-a zis ca sunt trecuti pe real PFA-urile care au mi mult de 1 cod CAEN... cei care au doar unul raman pe norma...

mihaela, ai platit impozitul pe primul trimestru? ai primit decizie de impunere pe acest an?
deocamdata cred ca abia se propaga chestia asta, pina ajunge sa inteleaga/interpreteze fiecare directie publica oug117 mai este; codul fiscal/normele spune clar ca sunt servicii, cei din brasov au scos norma IT pe motiv ca sunt diferente mari intre venituri, cei din Bacau au venit cu faptul ca venitul de pe IT ar fi de fapt venit din proprietate intelectuala...
Pentru cei tineri inca, fara obligatii cred ca e un bun semna, plecati din tara cat mai puteti :D
Eu unul sunt din pacate / fericire negativist, merg totdeauna pe varianta cea mai neagra, daca nu se adevereste exceptional ...
Popu, utilizator
sincer nu... ai dreptate :) o sa merg luni sa vad ce si cum mai clar... de fapt nu mi-am facut PFA-ul ala inca... si vreau sa stiu tot inainte sa il fac...

si DA Popu ai dreptate.. tre sa plecam cu toti cei care putem din tara asta... si chiar nu vad de ce un copil sau faptul ca esti casatorit e un impediment... noi de fapt asta ne pregatim sa facem de fapt...

in fine.. revenind la subiec .. voi vedea luni :)) o sa va povestesc toate " minunile" peste care am da precum si perlele care imi vor fi spuse :))) hahahaa
O intrebare pt fat frumos daca mai citeste, sau oricine altcineva care se pricepe:
Am citit si eu cu interes OUG 117/2010, mai ales: "Art. 49. — (1) În cazul contribuabililor care realizează venituri comerciale definite la art.46 alin. (2), venitul net anual se determină pe baza normelor de venit de la locul desfășurării activității"
Eu am domiciuliul in Arges, dar sediul fiscal al PFA e in Bucuresti. Pana acum plateam impozit in Arges dupa norma din Arges.
Pot opta sa platesc dupa norma din Bucuresti, in conditiile in care domiciliul ramane in Arges, iar in Arges IT-ul nu mai este la norma de venit?
multumesc
icsulescu, utilizator