Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Norma de venit IT eliminata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Norma de venit IT eliminata

In Arges normele de venit pe IT au fost eliminate ceea ce inseamna ca trebuie sa trecem in sistem real #-o
In alte judete s-a procedat similar?
Este si pe conta.ro un thread pe tema asta. Spune cineva acolo ca desi au aparut normele de venit pe Bacau si serviciile informatice sunt la norma, cei de la finante Onesti i-au spus ca s-a scos norma de venit ...
[ link extern ]
Asta ar fi cel mai tare, sa fi primit toti comanda de la centru si unii sa se fi conformat (scotand norma de venit) altii sa fi ignorat comanda . Daca-i asa astia sunt in stare sa scoata norma si peste o luna / doua, altfel te muti dintr-un judet in altul si ramii la norma ...
Popu, utilizator
Mie chestia asta imi pare a fi un fel de 'proiect pilot', care in functie de rezultate se va generaliza in totate judetele. Probabil isi vor da seama cati bani pierd prin normele de venit.
Pe de alta parte, este o mare prostie sa ii lasi pe aia din judet sa decida normele de venit cum le vine lor pe chelie, fara nicio coordonare de la centru, fara vreun reality check. E inadmisibil sa fie norma IT 60.000 in Valcea, si 20.000 in Bucuresti, sau in alte judete chiar vreo 8.000...
Chiar ma intreb daca nu se poate ataca in justitie sistemul asta discriminatoriu. Si chiar daca nu se poate, ne ramane lupta cu armele 'optimizarii fiscale', ca unui asa stat chiar ca iti pare rau sa ii dai banii.
icsulescu, utilizator
icsulescu prin declaratia 392B ar fi putut sa se informeze pina acum. Daca ai avut incasari de peste 10.000 euro pe an erai obligat sa depui declaratia asta (indiferent ca ai fost la norma / real)...

De anul asta se pare ca depui declaratia 392B (daca esti neinregistrat in scopuri de TVA si ai avut venituri pe 2010 sub 119.000 RON - plafonul TVA), deci isi pot face parere despre cum stau lucrurile.
Popu, interesant ce spui, habar nu aveam de declaratia asta. Oricum, anul asta ar fi primul in care tre sa o fac...

Am totusi unele dubii ca s-ar aplica si la cei cu norma de venit. iata de ce: am citit in instructiunile de la 392B asta ca se trec acolo valorile din jurnalul de vanzari si cumparari (deci nu amintiri si impresii), ori la norma de venit nu ai obligatia sa tii contabilitate.

In orice caz, chiar daca ii pot obliga si pe cei cu norma de venit sa o depuna (o absurditate in plus nu mai conteaza), nu cred ca au vreo modalitate practica sa verifice. Poti pune suma din norma, ca sa fii 'on the safe side'...

Ai idee ce se intampla daca NU depui declaratia asta?
icsulescu, citeste si aici
www.avocatnet.ro/content/for...
Nu avem obligatia pastrarii jurnalului de vanzari si cumparari (din punct de vedere contabil) dar se pare ca ar trebui sa-l tinem pentru evidenta fiscala, asta pare un alt dracusor...
Din cate am inteles nedepunerea declaratiei inseamna amenda undeva intre 750-1000 RON (am gasit intr-un loc), sau pina la 4000 RON (am gasit in alt loc)
Eu unu astept deocamdata sa vad cum decurg lucrurile, norma de venit mai ramine, declaratia asta trebuie sau nu depusa ... Incerc sa ma informez pina pe 25 februarie :D