avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Norma de venit IT eliminata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Norma de venit IT eliminata

In Arges normele de venit pe IT au fost eliminate ceea ce inseamna ca trebuie sa trecem in sistem real #-o
In alte judete s-a procedat similar?
Cel mai recent răspuns: alexbejan , utilizator 21:33, 15 Februarie 2011
Ce comunicat au dat cei din Brasov legat de normele IT:
[ link extern ]
Marius daca mai rezista normele in vre-un judet probabil cel mai simplu ar fi sa radiezi / deschizi un alt PFA.
Daca lucrurile degenereaza insa in ceea ce priveste impozitele / taxele cel mai simplu cred ca ar fi sa emigram (desi e mai greu cand sunt copii implicati in toata tarasenia asta).
Cred ca mai e inca o chestie, daca au inceput in judetele astea doua sigur o sa se propage in toata tara in cele din urma, chestia asta cu normele scoase sigur au venit de la centru ...
Update, au aparut normele de venit pe Cluj, IT-ul deocamdata rezista aici!
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 30 Decembrie 2010
Popu, utilizator
Din proprie experienta, pentru impozitare conteaza unde ai buletinul, nu unde este sediul pfa-ului. Eu am sediul de pfa in bucuresti, dar impozitul il platesc in arges, unde e buletinul.
Am vrut sa il platesc in bucuresti, dar mi-au zis clar ca trebuie platit in judetul unde ai domiciliul.
Iar cei din arges au luat in calcul norma din arges, chiar daca sediul era in bucuresti.
Deci nu va inchideti pfa-ul, ca o faceti degeaba. Solutia este schimbarea domiciliului...

Pe bucuresti a vazut cineva normele pe 2011?
Ultima modificare: Joi, 30 Decembrie 2010
icsulescu, utilizator
@ixu, da-le un e-mail, cu putin noroc iti trimit normele sau iti dau un link; unele judete au site propriu pe care afiseaza informatiile de interes public, pentru Bucuresti nu exista asa ceva?
Ia o adresa de pe site-ul ANAF, DGFP Bucuresti, "Administraţii ale finanţelor publice de sector",
Sorin.Radu.S2@mfinante.ro, Silvia.Vasile.S4@mfinante.ro, Admin.SEC5AFBX01.S5@mfinante.ro
sau care crezi ca suna mai bine de acolo ...

Eu pina a aparut lista pentru Cluj am "comunicat" tot prin e-mail cu compartimentul de presa
S-au publicat normele de venit si pentru Bucuresti

[ link extern ]

Cele pe IT s-au pastrat :)
exista modalitati de a contesta astfel de decizii, de a desfinta norme pentru unele activitati in anumite judete? cred ca rolul autoritatilor locale este de a stabili normele (suma lor) nu de a decide care sunt activitatile normate. In conditiile in care desfiintarea normelor este motivata absolut ilogic, a se vedea Brasov, nu exista nici o autoritate pe plan national care ar putea sa intervina?

Alte discuții în legătură

Scenariu intreprindere individuala antispam antispam Buna ziua. Imi puteti, va rog spune, daca urmatorul scenariu este plauzibil si legal dpdv contabil: - urmeaza sa desfasor o activitate de tipul ... (vezi toată discuția)
De la norma de venit la sistem real MikePort MikePort Buna ziua, Dupa ultimele modificari se pare ca e sigur ca din 2012 nu va mai exista norma de venit in domeniul IT, indiferent de judet. Trecand de la norma ... (vezi toată discuția)
Pfa - trecerea la norma de venit - 6201 vs. 6202 manutmu manutmu Detin acum un PFA cu activitatea principala-cod CAEN 6201 despre care se tot vorbeste ca de anul acesta nu va mai fi la norma de venit ci la venit real si ca ... (vezi toată discuția)