Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Norma de venit IT eliminata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Norma de venit IT eliminata

In Arges normele de venit pe IT au fost eliminate ceea ce inseamna ca trebuie sa trecem in sistem real #-o
In alte judete s-a procedat similar?
Ce comunicat au dat cei din Brasov legat de normele IT:
[ link extern ]
Marius daca mai rezista normele in vre-un judet probabil cel mai simplu ar fi sa radiezi / deschizi un alt PFA.
Daca lucrurile degenereaza insa in ceea ce priveste impozitele / taxele cel mai simplu cred ca ar fi sa emigram (desi e mai greu cand sunt copii implicati in toata tarasenia asta).
Cred ca mai e inca o chestie, daca au inceput in judetele astea doua sigur o sa se propage in toata tara in cele din urma, chestia asta cu normele scoase sigur au venit de la centru ...
Update, au aparut normele de venit pe Cluj, IT-ul deocamdata rezista aici!
[ link extern ]
Popu, utilizator
Din proprie experienta, pentru impozitare conteaza unde ai buletinul, nu unde este sediul pfa-ului. Eu am sediul de pfa in bucuresti, dar impozitul il platesc in arges, unde e buletinul.
Am vrut sa il platesc in bucuresti, dar mi-au zis clar ca trebuie platit in judetul unde ai domiciliul.
Iar cei din arges au luat in calcul norma din arges, chiar daca sediul era in bucuresti.
Deci nu va inchideti pfa-ul, ca o faceti degeaba. Solutia este schimbarea domiciliului...

Pe bucuresti a vazut cineva normele pe 2011?
icsulescu, utilizator
@ixu, da-le un e-mail, cu putin noroc iti trimit normele sau iti dau un link; unele judete au site propriu pe care afiseaza informatiile de interes public, pentru Bucuresti nu exista asa ceva?
Ia o adresa de pe site-ul ANAF, DGFP Bucuresti, "Administraţii ale finanţelor publice de sector",
Sorin.Radu.S2@mfinante.ro, Silvia.Vasile.S4@mfinante.ro, Admin.SEC5AFBX01.S5@mfinante.ro
sau care crezi ca suna mai bine de acolo ...

Eu pina a aparut lista pentru Cluj am "comunicat" tot prin e-mail cu compartimentul de presa
S-au publicat normele de venit si pentru Bucuresti

[ link extern ]

Cele pe IT s-au pastrat :)
exista modalitati de a contesta astfel de decizii, de a desfinta norme pentru unele activitati in anumite judete? cred ca rolul autoritatilor locale este de a stabili normele (suma lor) nu de a decide care sunt activitatile normate. In conditiile in care desfiintarea normelor este motivata absolut ilogic, a se vedea Brasov, nu exista nici o autoritate pe plan national care ar putea sa intervina?