Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Verificarea metrologica a repartitoarelor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Verificarea metrologica a repartitoarelor

Deschid acest topic ca urmare a discutiilor in contradictoriu din aceasta sectiune cu privire la executarea verificarii metrologice a repartitoarelor.

Din discutiile purtate cu mai multi administratori, nu am auzit pe nimeni sa fi verificat metrologic repartitoarele.

Astept cu interes parerile dumneavoastra bazate pe argumente.
@elga50

1. Din moment ce va faceti ca nu intelegeti precizez ca este vorba de sumele aberante cerute mie si altor oameni, sume mentionate pe acest forum si in presa.

Am mentionat pe alt topic ca mi s-a cerut sa platesc in luna noiembrie 2005 suma de 320 lei in timp ce pentru apartamentul de sub mine (etajele 1 si 2) s-a facturat 13 (treisprezece) lei. Din acest sume 10 lei erau pentru partile comune.
Adica eu trebuia sa platesc 310 lei (cca. 3 Gcal la pretul de atunci) si vecinul meu 3 lei.
Comparativ, in luna februarie 2005 RADET-ul a facturat pentru fiecare apartament 1,97 Gcal
(inclusiv partile comune). Mai mult, blocul nu era nici macar contorizat.

Cum va explicti dumneavoastra aceasta "repartitie".
Cum firma... foloseste sistemul autocitirii eu trebuie sa imi cred vecinul ca nu a consumat, ca
dovezi nu mi-a aratat nimeni nici macar la tribunal.

2. Afirmatiile dumenavoastra referitoare la apometre si repartitore sunt contrazise de
matematica.

Apometre
Daca eu dau din greseala indexul cu un mc mai putin luna aceasta iar luna urmatoare dau indexul corect nu fac decat sa transfer consumul de pe luna aceasta pe luna urmatoare.
Lucul acesta este posibil deoarece modul de calcul prevede pierderi.
Metrul cub pe care nu l-am raportat creste pierderile de luna aceasta si se va scadea din
pierderile lunii urmatoare.
Rezulta ca modul de calcul cu apometre prezinta propietatea de autoregularizare in urma erorilor umane sau de masura.

Mai mult, presupunand ca exista un propietar necinstit, care da in mod curent cosum mai mic decat cel real si se eschiveaza de la verificarea periodica a apometrelor pe care e obligat legal administratorul sa o faca se pot intampla doua lucruri: fie i se citesc in final apometrele si va plati tot ce nu a declarat (si a ramas inregistrat tocmai fiindca apometrele nu se reseteaza), fie refuza pe fata efectuarea verificarii si atunci legea spune ca nu i se mai iau in calcul apometrele.
Deci, sistemul apometrelor, asa cum este conceput descurajeaza furtul si asa trebuie sa fie ca daca toti oamenii ar fi corecti nu am avea nevoie de politie, justitie, guverne, etc.

Repartitoare
Modul de calcul al repartitoarelor nu prevede pierderi care sa inglobeze erorile de citire si de
masurare ca atare tot rationamentul cu regularizarile lunare este fals.

Urmatorul exemplu numeric va explica de ce.
Valorile sunt alese arbitrar pentru a usura urmarirea calcului.

Fie un bloc de 10 apartamente identice, care au fiecare acelasi consum.
In fiecare luna se consuma 15 Gcal si se inregistreaza in fiecare apartament un numar de 50
unitati.

Rezulta ca avem 500 de unitati si 15 Gcal, deci o valoare de 0,03 Gcal/unitate.
Fiecare propietar va plati 50 * 0,03 = 1,5 Gcal.

Sa vedem ce se intampla daca doi propietari raporteaza consum 0 si nu 50 cat arata repartitoarele iar luna urmatoare raporteaza cate 100 de unitati. In felul acesta ei au raportat toate cele 100 de unitati indicate de repartitoarele lor, la fel ca si vecinii lor.

Ce va plati fiecare:
in prima luna avem 50 * 8 = 400 unitati si 15 Gcal, deci o valoare de 0,0375 Gcal/unitate.

Cei care au raportat corect platesc 50 * 0,0375 = 1,875 Gcal
Cei care au raportat incorect platesc 0 Gcal

In luna urmatoare avem 50 * 8 + 2 * 100 = 600 unitati si 15 Gcal, deci o valoare de 0,025 Gcal/unitate

Cei care au raportat corect platesc 50 * 0,025 = 1,25 Gcal
Cei care au raportat incorect platesc 100 * 0,025 = 2,5 Gcal

Concluzia finala: in loc de 3 Gcal, consumul corect pe doua luni propietarii au platit:

Cei care au raportat corect platesc 1,875 + 1,25 = 3,125 Gcal, adica mai mult decat au consumat.

Cei care au raportat incorect platesc 2,5 Gcal adica mai putin decat au consumat.

Cei care doresc pot sa refaca calculele cu alte valori dar trebuie sa tina cont ca valorile fiind
mici vor trebui sa lucreze fie cu valori mari ale erorilor (asa cum am facut eu), fie sa lucreze
cu foarte multe zecimale.

Sigur ca se poate face si o recalculare corecta dar numai daca se citeste cu calculatorul ceeace au memorat repartitoarele si se refac complet calculele.

Rezulta clar ca sistemul repartitoarelor nu are propietatea de autoregularizare pe care o au
apometrele.

Adaugand la acest fapt si lipsa lor de precizie este de inteles (nu si de scuzat) calculele
eronate facute cu ajutorul lor.

Sa acceptam modul de lucru actual, lipsit de orice posibilitate de verificare este ca si cum am
dori sa avem o societate fara infractiuni dar si fara politie.
Sunt o serie de oameni cu comportament deviant si statul are datoria sa ne apere de acesti oameni nu sa ne lase la voia intamplarii.

Ca dumneavoastra aveti noroc de niste oameni cinstiti ca vecini, este o chestiune de sansa si nu este frumos sa aparati sistemul numai fiindca pe dumneavoastra nu v-a afectat incorectitudinea lui.

Daca puteti sa imi contraziceti calculele va rog sa o faceti, dar nu cu simple afirmatii asa cum
ati procedat in privinta echilibrarii hidraulice ci demonstrand existenta unei erori de
rationament si / sau de calcul.

Rationamentul mai este la fel si in cazul cand se raporteaza mai putine unitati declarate cu autocitire?. Pentru ca nu se poate admite consum zero, pentru ca repartitorul ar trebui macar sa inregistreze caldura din tevile verticale , pentru ca daca nu ar inregistra... inseamna ca este defect.Si daca este defect, trebuie pus unul nou care sa arate si cea mai mica temperatura de pe acolo, altfel un proprietar cu centrala este indreptatit sa spuna ca daca repartitorul vecinului de deasupra lui nu inregistreaza nimic, pentru ce il obliga pe el sa plateasca tevile?.
@elga50

Problema pe care o ignorati constant este CE reprezinta cantitatea de Gcal inregistrata pe contorul de bloc
Un contor de bloc va inregistra o cantitate de Gcal cu un nr dat de calorifere in functiune si instalatia echilibrata hidraulic
Un contor de bloc va inregistra o cantitate mai mare de Gcal cu acelasi nr dat de calorifere in functiune si instalatia dezechilibrata hidraulic.

Valoarea indecsilor variaza in primul rand din cauza dezechilibrului, a cantitatii suplimentare de agent termic fata de necesarul instalatiei in functiune.

Standardul european EN 834/1994, preluat integral de standardul romanesc SR EN 834/2002 prevede la Pct: 2 CONDITIA pentru utilizarea CORECTA a repartitoarelor de costuri ale caldurii, conform acestui standard, este aceea ca acestea se utilizeaza intr-un sistem de incalzire care care să fie REGLAT HIDRAULIC pentru a se obţine DEBITE ale agentului termic în concordanţă cu parametrii de proiectare.
b]Scopul este de a conduce la minimizarea ERORILOR repartitoarelor de costuri ale căldurii.

Considerati ca acel Comitet European de Standardizare care a elaborat standardul, vorbeste prostii, iar explicatiile firmelor care, bineinteles, dau vina doar pe proprietarii, care nu citesc indecsii, sunt cele corecte?

Locatarii nu trebuie sa accepte orbeste practica firmelor, nevalidata stiitific.
Se poate declara ritos ca repartitoarele nu sunt bune pe fondul neefectuarii echilibrarii hidraulice Aceasta problema nu poate fi demontata de alte demonstratii la fel de savante, intrucat nu exista alte variante in stiinta. Exista UNANIMITATE la nivel international cu privire la efectele grave ale dezechilibrului hidraulic.

A rezuma problema la "constatare pe buzunarul propriu" este o abordare simplista, ce nu ia in calcul situatia in ansamblu. La noi in tara, spre deosebire de tarile civilizate, exista discrepante mari intre facturile din acelasi bloc, intrucat economiile unora sunt realizate prin umflarea facturii altora.
Probabil locuiti intre etaje, nu la ultimul etaj sau parter sa fiti nevoita sa mai si deschideti caloriferele.

Factura ar fi in mod sigur mai mica daca s ar face echilibrarea hidraulica.
Intotdeauna procentul caloriferelor inchise sau partial inchise va fi mult mai mic decat procentul reducerii consumului pe contorul de bloc. Diferenta se afla in facturile umflate ale celor care tin caloriferele deschise.
Prin echilibrare se va realiza o economie proportionala cu inchiderea caloriferelor.
Eu ma retrag dintr-o discutie care este prea complicata. Cu cat se complica demonstratia, cu atat oamenii se nelamuresc mai mult. La blocul meu exista tot echipamentul de reglare a presiunii, cu vane cu tot, montat de o firma agreata de RADET, contract semnat de reprezentantul firmei si contrasemnat de reprezentantul RADET.
Asa ca batem apa-n piua de pomana!
@elga50

Sa inteleg ca la dumneavoastra s-a facut echilibrarea hidraulica?

@johnpescar

Repartitorul montat pe calorifer inregistreaza numai caldura degajata de calorifer. Pentru tevile verticale se ia in calcul repartitorul de pe partile comune, montat la subsol.

Aveti toate motiivele sa nu acceptati consumul 0 indicat de repartitoare deoarece este imposibil.

La noi robinetele termostatice sunt reglate la 5-6 grade.
Rezulta ca in apartament nu poate fi o temperatura mai mica de 5 grade, chiar cu robinetele termostatice puse la 0.

Ce se intampla cand afara sunt -10 grade:
-cel care a inchis caloriferele are in casa 5 grade, deci cu 15 grade mai mult ca afara
-cel care vrea caldura are in casa 20 grade, deci cu 30 de grade mai mult decat afara.

Consumul celui cu caloriferele "inchise" ar trebui sa fie la jumatate fata de cel cu caloriferele complet deschise, nu zero.

Sigur, nu este toata iarna -10 grade, este cand mai mult, cand mai putin, oricum consumul zero este imposibil.

Problema este ca cel cu caloriferele inchise se incalzeste prin pereti de la cei din jur. Adica pe romaneste fura sau, ca sa folosim terminologia juridica dobandeste foloase necuvenite.

Si de vina este in primul rand statul ca permite asa ceva, nu cetateanul care profita.

Practic reglementarile in domeniu incalca principiul fundamental ca toti suntem egali in fata legii.

Carturarul, utilizator