Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului dupã noul Cod Civil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului dupã noul Cod Civil

am fost casatoriti un an in urma casatoriei rezultand un copil. Ne-amdespartit in fapt cand copilul a implinit 2 luni,adica in 2009,el parasind de buna voie domiciliul conjugal.In timpul casniciei a exercitat un comportament violent fata de mine cat si fata de copil.Intrebarea mea este in ce masura pot obtine custodia totala a copilului urmand sa inaintez actiunea de divort?
Sau, ar mai putea alege si sa nu fie egoiste. Dar, sigur, e efortul mult mai mare.

Discutarea cazurilor mediatizate nu are rost din cuza ca, de regula, stirile nu sunt conforme cu realitatea; sunt trunchiate, facute de senzatie si, deseori, se pierde chiar esenta.

Cu legea veche se putea mai usor ca un parinte sa uite de ce e bine pentru copilul sau; sa uite de pensie, sa uite de program de vizita, sa uite de tot ce dorea si durea.
Azi, cand ai nevoie de acordul celuilalt ca sa ajungi in Marea Caraibilor, iti mai amintesti, vrand-nevrand. Si daca acea mama ii da inainte copilul sa-l duca in Bali, nu vad de ce nu s-ar deschide un canal de comunicare.
Caci altfel, copilul acela nu va pleca nicaieri niciodata, iar asta parintii trebuie sa inteleaga clar.

Motivele de divort nu sunt aceleasi cu cele care ii duc pe cei doi fosti soti sa nu se inteleaga ca parinti. Ele sunt diferite, ele sunt separate. INcapacitatea lor de a le delimita, faptul ca ne certam ca chiorii in fata copilului, nu e un lucru bun. Asa zice practica demult, asa zice si legea de-acum.

Ori e al meu ori nu e... asta combate legea. El e un om, nu-ti apartine nici tie si nici nimanui. Prin urmare, nu, nu e al tau.
Deci timp de trupul lui aveti, dar de sufletul lui... nu?
ma alatur si eu femeilor care vor sa divorteze. sunt casatorita de 3 ani, am o fetita de 2 ani, si doresc sa divortez de sotul meu, nu ne-am inteles niciodata, este un barbat caruia ii place sa impuna totul, ce sa vorbesti, cu ce sa te imbraci, ce sa manaci, cum sa mergi..etc..gelos pana la paranoia, nemultumit pana la infinit...etc...relatia noastra a fost afectata si de fapul ca stau cu soacra iar el nu vrea sa plecam intr-un loc sa fim doar noi si copilul. Deoarece am trecut printr-o situatie asemanatoare cu parintii mei, nu vreau ca si copilul meu sa treaca prin aceleasi tensiuni...stiu ca se numeste egoism ca nu mai pot sta cu el pt copil caci copilul il iubeste ...dar eu nu mai pot trai viata asta IMPUSA

Doresc sa stiu cum sa ma pregatesc ca sa mi se incredinteze custodia copilului.( ex ;sa am domiciliu stabil, un anumit venit ?) El isi iubeste copilul , dar ca si sot , e sub orice critica.
M-a amenintat ca imi va lua copilul sub orice forma, ca ma va declara nebuna, iresponsabila, etc, desi mi-am crescut copilul singura 2 ani , am trait numai pentru el, imi este teama, nu am pe nimeni, familia in alt oras, prieteni putini....cum sa fac ca sa fiu pregatita legal atacului ce va urma.

va fi o problema la obtinerea custodiei, daca parasesc locul unde am stat ; cu copilul bineinteles, caci am de gand sa fug, altfel nu voi reusi sa iau copilu...)
coradyn81, utilizator
copilul meu a fost audiat cu cine vrea sa ramana , , cum vrea sa isi petreaca timpul cu tatal sau, dar instanta nu a tinut cont de absolut nimic
coradyn81 a scris:

ma alatur si eu femeilor care vor sa divorteze. sunt casatorita de 3 ani, am o fetita de 2 ani, si doresc sa divortez de sotul meu, nu ne-am inteles niciodata, este un barbat caruia ii place sa impuna totul, ce sa vorbesti, cu ce sa te imbraci, ce sa manaci, cum sa mergi..etc..gelos pana la paranoia, nemultumit pana la infinit...etc...relatia noastra a fost afectata si de fapul ca stau cu soacra iar el nu vrea sa plecam intr-un loc sa fim doar noi si copilul. Deoarece am trecut printr-o situatie asemanatoare cu parintii mei, nu vreau ca si copilul meu sa treaca prin aceleasi tensiuni...stiu ca se numeste egoism ca nu mai pot sta cu el pt copil caci copilul il iubeste ...dar eu nu mai pot trai viata asta IMPUSA

Doresc sa stiu cum sa ma pregatesc ca sa mi se incredinteze custodia copilului.( ex ;sa am domiciliu stabil, un anumit venit ?) El isi iubeste copilul , dar ca si sot , e sub orice critica.
M-a amenintat ca imi va lua copilul sub orice forma, ca ma va declara nebuna, iresponsabila, etc, desi mi-am crescut copilul singura 2 ani , am trait numai pentru el, imi este teama, nu am pe nimeni, familia in alt oras, prieteni putini....cum sa fac ca sa fiu pregatita legal atacului ce va urma.

va fi o problema la obtinerea custodiei, daca parasesc locul unde am stat ; cu copilul bineinteles, caci am de gand sa fug, altfel nu voi reusi sa iau copilu...)

sfat: plecati cu tot cu copilul. altfel riscati probleme la incredintare

multumesc
nici nu ma gandesc sa plec fara copil...e totul pt mine