Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fortata sau concediere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fortata sau concediere?

buna ziua,

sunt angajata de aproape 1 an ca agent de vanzari si astazi seful meu direct m-a informat ca relatia noastra de colaborare nu mai merge si ca ar fi bine sa imi dau demisia chiar astaz si sa predau masina si telefonul ni sa nu mai vin nici in perioada de preaviz (chiar daca o sa fiu platita)
vestea nu ma socheaza pt ca de cateva zile am vazut anunturi de recrutare pe internet pt acelasi job ca al meu dar nu stiu ce sa fac daca sa imi dau demisia sau sa ma concedieze ei. motive de concediere nu au pt ca eu treaba mi-am facut-o constiincios pana acum. as vrea sa stiu daca in cazul unei concedieri vor fi efecte neplacute cand voi vrea sa ma angajez in alta parte
pe de alta parte ma pot forta sa imi dau demisia?

va rog sa ma ajutati pt ca nu stiu ce sa fac!!!
Buna ziua,

Ma aflu inca in preaviz si am aflat astazi ca se va angaja o persoana in locul meu.
Avand in vedere faptul ca mi s-a inchis contractul cu art.65(1) si ca pe decizia de reorganizare scrie ca se restrange activitatea ca urmare a dificultatilor generate de criza economico-financiara, este ok sa angajeze pe altcineva?

Nu mi se pare normal sa desfiintezi un post de sef serviciu financiar-contabil si sa angajezi un alt om, chiar daca lui ii spui contabil sef sau director economic, daca ai spus ca restrangi activitatea din motive financiare. Mie mi-au spus ca nu pot sa-mi ofere decat un post de contabil ...
1. Dvs. nu ati inteles ca, poate, au vrut sa scape de dvs. si au ales aceasta cale care, pana acum, este legala.
2. Daca considerati ca decizia de concediere este ilegala, puteti actiona in judecata pe angajator. Dar in acest caz cred ca sansele sunt mici, chiar nule, de a avea castig de cauza.
3. Eu va sfatuiesc sa nu tineti asa de mult de acest post, mai ales ca angajatorul nu va vrea, si sa incercati sa va gasiti un alt loc de munca.
4. Chiar daca ati castiga procesul; cu angajatorul si va trebuie sa va repuna in drepturi va proceda la fel in scurt timp si tot veti fi concediata.
Va doresc mult succes!
Din ce spuneti dvs este o comncediere individual facuta cu respectarea legii.
Desi e frustrant pt dvs, nu aveti cum sa o atacati.
Probabil au dorit pe cineva care a acceptat un salariu mult mai mic, cine stie.
De regula nu renunti asa usor la un sef serviciu financiar, dar era firesc sa nu va puna pe un post mai simplu pentru ca oricum nu ati fi fost motivata si multumita.
mari.a a scris:

Buna ziua,

Ma aflu inca in preaviz si am aflat astazi ca se va angaja o persoana in locul meu.
Avand in vedere faptul ca mi s-a inchis contractul cu art.65(1) si ca pe decizia de reorganizare scrie ca se restrange activitatea ca urmare a dificultatilor generate de criza economico-financiara, este ok sa angajeze pe altcineva?

Nu mi se pare normal sa desfiintezi un post de sef serviciu financiar-contabil si sa angajezi un alt om, chiar daca lui ii spui contabil sef sau director economic, daca ai spus ca restrangi activitatea din motive financiare. Mie mi-au spus ca nu pot sa-mi ofere decat un post de contabil ...

Concedierea nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, in cazul in care desfiinţarea postului este urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post.
Aveti posibilitatea de a ataca in instanta decizia de concediere , in termen de 30 de zile de la data comunicarii acesteia.
da, ati putea incerca sa invocati acest lucru.