Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fortata sau concediere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fortata sau concediere?

buna ziua,

sunt angajata de aproape 1 an ca agent de vanzari si astazi seful meu direct m-a informat ca relatia noastra de colaborare nu mai merge si ca ar fi bine sa imi dau demisia chiar astaz si sa predau masina si telefonul ni sa nu mai vin nici in perioada de preaviz (chiar daca o sa fiu platita)
vestea nu ma socheaza pt ca de cateva zile am vazut anunturi de recrutare pe internet pt acelasi job ca al meu dar nu stiu ce sa fac daca sa imi dau demisia sau sa ma concedieze ei. motive de concediere nu au pt ca eu treaba mi-am facut-o constiincios pana acum. as vrea sa stiu daca in cazul unei concedieri vor fi efecte neplacute cand voi vrea sa ma angajez in alta parte
pe de alta parte ma pot forta sa imi dau demisia?

va rog sa ma ajutati pt ca nu stiu ce sa fac!!!
Bun,
Am facut rost de acest certificat medical,
Maine il trimit pe mail la seful meu direct, in original prin curier. Sa-i dau si un tel sa il instiintez?
ar fi cel mai bine. incearca sa ai o voce ca de om bolnav.
daca concediul medical este cu data de azi, il poti suna azi
daca este de miine, atunci il suni miine
1. Asa ar fi frumos, sa-l si sunati, sa-i spuneti! Sa nu fie luat prin surprindere.
2. Daca sunteti sigura ca nu veti prelungi certificatu medical, il puteti trimite.
Va foarte multumesc. :)

Am inteles, il sun, voce bolnava.
De maine intra in vigoare.
Nu e o scapare acest concediu, dar cel putin sper ca pana cand vin sa se hot cum ma da afara, sau sa fie dispus sa negociem conditiile, si sa scap.
E o situatie tare urata.

Multumesc pt sprijin si revin.
Adevarul este ca am vazut multe cazuri de acest fel, unii chiar au scapat de concediere stand prin medicale. Este o practica destul de intalnita.