avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand trebuie vanzatorul sa elibereze un imobil de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand trebuie vanzatorul sa elibereze un imobil de bunuri?

Buna ziua,

Sunt in procesul de a-mi cumpara o casa si am incheiat deja o Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare cu promitentii-vanzatori.

In antecontract sunt mentionate: Partile, Obiectul, Pretul, Sanctiuni si Alte mentiuni, urmand ca documentul final: Contractul de vanzare cumparare sa fie incheiat intr-o luna cu bani cash din surse proprii ale promitentului cumparator.

Vanzatorii au spus ca ar dori sa mai locuiasca in imobil dupa ce se incheie contractul de vanzare cumparare, mentionand ca "asa se procedeaza" in general si ca ei nu au inca un loc unde sa isi duca mobila sau ca nu sunt siguri daca promitentul cumparator va finaliza tranzactia.

Intrebari:

1. De ce eu ca si cumparator as accepta o astfel de mentiune din partea vanzatorilor?
In conceptia mea o data ce am virat banii iar transferul de proprietate s-a realizat, predarea imobilului fara bunuri trebuie efectuata exact in aceeasi zi.

Este ceva gresit in acest principiu?

2. Daca vanzatorii nu isi vor muta mobila la data incheierii contractului de vanzare-cumparare, nu mai au dreptul sa o ridica fara acordul meu.

Este adevarat?

Va rog sa imi raspundeti care este procedura legala la o vanzare cumparare.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Multumesc,
Alex.
euaditza a scris:

In ziua de astazi nu merita sa faci fapte bune pentru nimeni.


Asta suna ca un fel de rasism. Includerea tuturor intr-o anumita categorie. Nu spun ca nu empatizez cu situatia dumneavoastra dar vin si va intreb:

Daca nu ati fi acceptat termenul de 30 de zile credeti ca ati fi primit proprietatea intr-o stare diferita? Ati mizat pe bun simt si ati dat dovada de bun simt asteptandu-va sa fiti rasplatita in acelasi mod.

O astfel de situatie poate impinge oamenii la egoism.

Poate ar ajuta o abordare la modul: Eu mi-am indeplinit partea mea de omenie (de bun simt) si nu vreau sa ma simt afectata ca nu si-a indeplinit-o el pe a lui!
MihaelaVerde a scris:

unde atunci se precizeaza clar!! ca cel ce vinde trebuie sa elibereze la momentul incheierii contractului de V-C?

Noul Cod Civil
Momentul predării
Art. 1.693. – În lipsa unui termen, cumpărătorul poate cere predarea bunului de îndată ce preţul este plătit. Dacă însă, ca urmare a unor împrejurări cunoscute cumpărătorului la momentul vânzării, predarea bunului nu se poate face decât după trecerea unui termen, părţile sunt prezumate că au convenit ca predarea să aibă loc la expirarea acelui termen


De ce ar fi vina vanzatorului daca cumparatorul il ia pe NU in brate si el vrea neaparat eliberarea la ora semnarii tranzactiei?

Pentru simplul motiv ca cumparatorul nu este de acord cu stabilirea unui termen in care vanzatorul sa elibereze imobilul dupa primirea pretului.

A vanzatorului ca probabil nu e omeneste posibil sa plece in ziua aceea sau a cumparatorului care nu rationeaza deloc?

Cand si-a pus casa in vanzare nu s-a gandit si unde va pleca?
Pe cumparator nu trebuie sa il intereseze aspectele "omenesti", a platit un pret, este proprietar, face ce vrea cu proprietatea lui, poate sa o inchirieze sau sa umble in ;) gol prin casa lui din


Logic vorbind sunt lucruri de luat in calcul: intretinerea platita pe o anumita perioada, facturile la utilitati, fondul de rulment ce nu poate fi retras oricand, etc, etc, etc.

Intretinerea si facturile se platesc pe o perioada anterioara iar fostul proprietar are obligatia sa isi achite toate facturile si utilitatile pana la data incheierii contractului.

Repet, nu sunt avocat, dar cred ca astfel de lucruri se stabilesc de comun acord si nu inteleg de ce unii cumparatori tind sa calce in picioare comunicarea, bunul simt si ratiunea in astfel de momente.

Ratiunea, comunicarea, bunul simt nu au nicio legatura cu tranzactiile imobiliare. Nici biserica nu cumpara imobile tinand cont de ele. A fost recent un caz mediatizat cind o biserica a dat afara dintr-un imobil o familie de amarati. Unde a fost ratiunea si bunul simt in acest caz?


cyan a scris:

MihaelaVerde a scris:

unde atunci se precizeaza clar!! ca cel ce vinde trebuie sa elibereze la momentul incheierii contractului de V-C?

Noul Cod Civil
Momentul predării
Art. 1.693. – În lipsa unui termen, cumpărătorul poate cere predarea bunului de îndată ce preţul este plătit. Dacă însă, ca urmare a unor împrejurări cunoscute cumpărătorului la momentul vânzării, predarea bunului nu se poate face decât după trecerea unui termen, părţile sunt prezumate că au convenit ca predarea să aibă loc la expirarea acelui termen

De ce ar fi vina vanzatorului daca cumparatorul il ia pe NU in brate si el vrea neaparat eliberarea la ora semnarii tranzactiei?

Pentru simplul motiv ca cumparatorul nu este de acord cu stabilirea unui termen in care vanzatorul sa elibereze imobilul dupa primirea pretului.

A vanzatorului ca probabil nu e omeneste posibil sa plece in ziua aceea sau a cumparatorului care nu rationeaza deloc?

Cand si-a pus casa in vanzare nu s-a gandit si unde va pleca?
Pe cumparator nu trebuie sa il intereseze aspectele "omenesti", a platit un pret, este proprietar, face ce vrea cu proprietatea lui, poate sa o inchirieze sau sa umble in ;) gol prin casa lui din


Logic vorbind sunt lucruri de luat in calcul: intretinerea platita pe o anumita perioada, facturile la utilitati, fondul de rulment ce nu poate fi retras oricand, etc, etc, etc.

Intretinerea si facturile se platesc pe o perioada anterioara iar fostul proprietar are obligatia sa isi achite toate facturile si utilitatile pana la data incheierii contractului.

Repet, nu sunt avocat, dar cred ca astfel de lucruri se stabilesc de comun acord si nu inteleg de ce unii cumparatori tind sa calce in picioare comunicarea, bunul simt si ratiunea in astfel de momente.

Ratiunea, comunicarea, bunul simt nu au nicio legatura cu tranzactiile imobiliare. Nici biserica nu cumpara imobile tinand cont de ele. A fost recent un caz mediatizat cind o biserica a dat afara dintr-un imobil o familie de amarati. Unde a fost ratiunea si bunul simt in acest caz?





quot]Noul Cod Civil
Momentul predării
Art. 1.693. – În lipsa unui termen, cumpărătorul poate cere predarea bunului de îndată ce preţul este plătit. Dacă însă, ca urmare a unor împrejurări cunoscute cumpărătorului la momentul vânzării, predarea bunului nu se poate face decât după trecerea unui termen, părţile sunt prezumate că au convenit ca predarea să aibă loc la expirarea acelui termen


Este evident interpretabil, fiecare situatie este diferita si nu stim care sunt discutiile pana la acel moment. Aliniatul din lege incepe clar, in lipsa unui termen.
Si este evident ca este vorba de bun simt si ratiune, daca se pune in vedere inca de la inceput ca e nevoie de un termen de eliberare si la final cumparatorul se face ca ploua, iaca si-a vazut sacii in caruta si dupa el, potopul..
Sau..traim in Romania!
Cumparatorul si-a vazut sacii in caruta lui si nu in cea a vanzatorului!

De ambele parti exista obligatii, cumparatorul plateste un pret, vanzatorul trebuie sa elibereze imobilul la data primirii pretului.

Este evident ca este de bun simt ca vanzatorul trebuie sa predea imobilul liber la data primirii banilor, numai cu acordul cumparatorului mai poate fi tolerat o perioada, cumparatorul il poate tolera gratis sau ii poate impune plata unei chirii. Chirie pe care o putea primi daca inchiria imobilul dupa ce a intrat in posesia lui.

Cunoastem care au fost discutille, recititi de la inceput topicul, utilizatorul @seldom nu doreste sa il tolereze in casa dupa ce el isi indeplineste obligatia de a plati pretul cerut, este clar ca vanzatorul trebuie sa isi mute mobila inainte de semnarea contractului de v/c.

La fel se intampla peste tot in lume!
La data primirii pretului ziceti? Pai va contraziceti, pt ca in cazul tranzactiei prin PC data semnarii nu este data platii..

Alte discuții în legătură

Cumpărare imobil prin credit ipotecar. În cazul în care în contractul de vânzare-cumpărare nu se stabilește altfel, predarea apartamentului trebuie făcută la data plății? Uleșan.Eniko Uleșan.Eniko Bună ziua! În data de 28.09.2018 am semnat împreună cu soțul un antecontract de vânzare-cumpărare, în fața notarului, obiectul fiind un apartament, ... (vezi toată discuția)
Modalitati si momente de incasare a sumelor in procesul de vanzare apartament SVD SVD Va multumesc anticipat pentru citeva precizari necesare. Daca avansul se achita de catre cumparator vinzatorului in momentul semnarii antecontractului, cind se ... (vezi toată discuția)