Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand trebuie vanzatorul sa elibereze un imobil de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand trebuie vanzatorul sa elibereze un imobil de bunuri?

Buna ziua,

Sunt in procesul de a-mi cumpara o casa si am incheiat deja o Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare cu promitentii-vanzatori.

In antecontract sunt mentionate: Partile, Obiectul, Pretul, Sanctiuni si Alte mentiuni, urmand ca documentul final: Contractul de vanzare cumparare sa fie incheiat intr-o luna cu bani cash din surse proprii ale promitentului cumparator.

Vanzatorii au spus ca ar dori sa mai locuiasca in imobil dupa ce se incheie contractul de vanzare cumparare, mentionand ca "asa se procedeaza" in general si ca ei nu au inca un loc unde sa isi duca mobila sau ca nu sunt siguri daca promitentul cumparator va finaliza tranzactia.

Intrebari:

1. De ce eu ca si cumparator as accepta o astfel de mentiune din partea vanzatorilor?
In conceptia mea o data ce am virat banii iar transferul de proprietate s-a realizat, predarea imobilului fara bunuri trebuie efectuata exact in aceeasi zi.

Este ceva gresit in acest principiu?

2. Daca vanzatorii nu isi vor muta mobila la data incheierii contractului de vanzare-cumparare, nu mai au dreptul sa o ridica fara acordul meu.

Este adevarat?

Va rog sa imi raspundeti care este procedura legala la o vanzare cumparare.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Multumesc,
Alex.
Atata timp cat vanzatorul a acceptat sa primeasca pretul platit de cumparator printr-un credit obtinut prin programul PC asta nu inseamna ca cumparatorul trebuie sa il tolereze pe vanzator inca o luna in casa sau pana cand ii intra acestuia banii in cont.

PC este o exceptie si nu o regula.

Banca creditoare poate plati vanzatorului in aceeasi zi sau intr-un termen despre care vanzatorul are cunostinta, doar nu o sa-i vireze banca banii peste 10 ani!

Iar daca banca nu ii vireaza in aceeasi zi banii asta nu presupune ca vanzatorul are dreptul sa ramana in casa, acesta mai poate ramane numai cu acordul cumparatorului.

Vanzatorul nu mai are niciun drept asupra proprietatii dupa semnarea contractului de v/c.

Daca cumparati o masina sau orice alt bun/produs il mai lasati vanzatorului sa se foloseasca de el??

Sau va ganditi ca ratiunea trebuie sa invinga si ca este "omeneste" sa ii lasati inca o luna masina sa isi faca si omul concediul?

Doar isi programase sa faca turul Romaniei si nu mai are mijloc de transport!
Ceea ce cere vanzatorul se cheama "perioada de habitatie" care trebuie stipulata in contractul de v-c. Poate sa fie de o zi, poate sa fie ... toata viata (habitatie viagera). Doar de dvs. depinde daca sunteti de acord sau nu sa i-o acordati si cat de mare sa fie.

In general, da, se practica. Pt. ca si dvs. daca veti vrea sa va mutati, intre momentul in care veti vinde si pana in momentul in care va veti muta efectiv este posibil sa aveti nevoie de o perioada. Si nu cred ca v-ar conveni sa va duceti cu mobila cu tot la hotel. Pt, ca de locuit cu chirie, la fel, pt. perioade scurte de timp e mai greu, daca locuiti intr-un oras mare unde se cere avans n luni, garantie, comision de agentie etc.

Dupa expirarea acelei perioade, da, aveti drepturi depline, puteti sa-i evacuati daca nu pleaca de buna voie. Este adevarat, sunt proprietari care cand pleaca vandalizeaza tot apartamentul. Dar lucrul acesta e ilegal. Juridic nu ma pricep sa va spun mai mult.

Eu cand am cumparat apartament le-am acordat o perioada de 3 luni vechilor proprietari dar am negociat la pret pt. asta.
seldom a scris:

Buna ziua,

Sunt in procesul de a-mi cumpara o casa si am incheiat deja o Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare cu promitentii-vanzatori.

In antecontract sunt mentionate: Partile, Obiectul, Pretul, Sanctiuni si Alte mentiuni, urmand ca documentul final: Contractul de vanzare cumparare sa fie incheiat intr-o luna cu bani cash din surse proprii ale promitentului cumparator.

Vanzatorii au spus ca ar dori sa mai locuiasca in imobil dupa ce se incheie contractul de vanzare cumparare, mentionand ca "asa se procedeaza" in general si ca ei nu au inca un loc unde sa isi duca mobila sau ca nu sunt siguri daca promitentul cumparator va finaliza tranzactia.

Cyan, unde spune initiatorul acestui topic ca vanzatorii nu au spus nimic despre dorinta de a mai sta o perioada in locuinta pe care o vand? Acest aspect nu se mentioneaza in antecontract ci in contractul de vanzare-cumparare si din cate inteleg acest aspect se cunoaste..deci??
Cumparatorul nu doreste sa mai tolereze desi cunoaste acest aspect, atunci, de ce discutam? Nu stim nici macar daca i-au fost prezentate 1-2 optiuni vanzatorului: scaderea din pret daca vrea sa mai stea, chirie, etc..

Ceea ce pot sa sper este ca la un moment dat cumparatorul nostru sa fie in postura vanzatorului si poate atunci, intelege. In rest, weekend placut sa aveti!
nea_marin a scris:

....daca veti vrea sa va mutati, intre momentul in care veti vinde si pana in momentul in care va veti muta efectiv este posibil sa aveti nevoie de o perioada.

Cand vinzi trebuie sa te gandesti si incotro pleci cu mobila. Sau vinzi cu tot cu mobila.

Nu cred ca exista cumparator care sa se gandeasca la perioada de "habitatie".
Ba da, daca s-a discutat. Corect ar fi ca vanzatorul sa puna conditia unui termen prelungit de eliberare inca din faza de negociere si semnare antecontract. Evident ca daca stiu ca imi trebuie 3 luni sa ma mut fac si eu o concesie (la pret de exemplu) a.i. cumparatorul sa fie de acord, sau, daca nu se poate altfel si e grabit, sa stie de la inceput si sa nu-l incurc.
DinuX, utilizator