Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

Angajatorul a completat si semnat in numele meu cererea de demisie pe care a anexat-o la cererea de incetare a CIM.In prealabil a completat si semnat in numele meu si act aditional la CIM prin care a modificat norma programului de lucru si salariu.
In proces trebuie adusa ca dovada si plangerea penala formulata impotriva celui care a completat si semnat in fals aceste documente?
Nina1, utilizator
Potrivit art.132 C.proc.civ., la prima zi de infatisare instanta va putea da reclamantului un termen pentru intregirea sau modificarea cererii precum si pentru a propune noi dovezi. In acest caz, instanta dispune amanarea pricinii si comunicarea cererii modificate paratului, in vederea facerii intampinarii.
Asadar, numai in conditiile in care urmatorul termen de judecata este considerat prima zi de infatisare se poate face modificarea cererii initiale. In caz contrar, daca prima zi de infatisare a trecut atunci aveti posibilitatea initierii unui nou litigiu de munca pentru recuperarea sumelor restante.
La primul termen s-a amanat din cauza protestului.Al doilea termen a fost luna trecuta - si persoana care a semnat in fals s-a prezentat si a spus ca nu stia de proces.I s-a dat un duplicat al contestatiei si i s-a pus in vedere sa aduca probe la urmatorul termen.In acest caz mai pot intregi sau modifica cererea initiala?

In cererea initiala sunt trecute : 1. anularea deciziei de desfacere a CIM;2.anularea actului aditional prin care s-a facut modificarea normei de lucru;3.repunerea in drepturile date de contractul de munca;4.plata salariului datorat pentru perioada de 6 luni reprezentand diferenta pentru norma de lucru;5.plata salariului cuvenit din momentul desfacerii CIM pana la data platii efective;6.plata datoriilor aferente salariilor catre bugetul consolidat de stat.

Am mentionat de altfel si faptul ca eu nu am semnat niciodata nici un stat de plata si ca documentele act aditional si cerere de desfacere CIM au fost completate si semnate in numele meu de catre o alta persoana.
De altfel in perioada cat am fost angajata nu am semnat fisa postului.

Societatea parata mi-a desfacut CIM la inceputul anului 2008 iar in luna octombrie 2008 a depus la Agentia fiscala un regim derogatoriu pentru a fi scutita de plata impozitului minim, regim ce a durat pana in mai 2009.Acest lucru afecteaza solutionarea capetelor de cerere solicitate de mine?

Pentru faptul ca angajatorul a semnat statele de plata in locul meu pe toata perioada cat am fost angajata la urmatorul termen mai pot intregi sau modifica cererea intiala pentru solicitarea salariilor din acea perioada?

In perioada in care am fost angajata nu am beneficiat de concediul de odihna (conform legii o data la 12 luni).Daca acordarea concediului de odihna este obligatorie si trebuie semnata o cerere pentru acordarea c.o. e posibil ca angajatorul sa fi semnat in locul meu aceasta cerere? In acest caz se solicita in instanta si suma pentru concediul de odihna neefectuat?

O decizie de incetare a CIM este corect intocmita daca incetarea este incepand cu data de 1 ianuarie?

Va rog un raspuns, se apropie temenul procesului.
Multumesc
Nina1, utilizator
Nina1 a scris:

La primul termen s-a amanat din cauza protestului.Al doilea termen a fost luna trecuta - si persoana care a semnat in fals s-a prezentat si a spus ca nu stia de proces.I s-a dat un duplicat al contestatiei si i s-a pus in vedere sa aduca probe la urmatorul termen.In acest caz mai pot intregi sau modifica cererea initiala?

In cererea initiala sunt trecute : 1. anularea deciziei de desfacere a CIM;2.anularea actului aditional prin care s-a facut modificarea normei de lucru;3.repunerea in drepturile date de contractul de munca;4.plata salariului datorat pentru perioada de 6 luni reprezentand diferenta pentru norma de lucru;5.plata salariului cuvenit din momentul desfacerii CIM pana la data platii efective;6.plata datoriilor aferente salariilor catre bugetul consolidat de stat.

Am mentionat de altfel si faptul ca eu nu am semnat niciodata nici un stat de plata si ca documentele act aditional si cerere de desfacere CIM au fost completate si semnate in numele meu de catre o alta persoana (angajator).
De altfel in perioada cat am fost angajata nu am semnat fisa postului.
Pe durata cat am fost angajata eu nu am semnat nici un document in cadrul firmei respective.

Societatea parata mi-a desfacut CIM la inceputul anului 2008 iar in luna octombrie 2008 a depus la Agentia fiscala un regim derogatoriu pentru a fi scutita de plata impozitului minim, regim ce a durat pana in mai 2009.Acest lucru afecteaza solutionarea capetelor de cerere solicitate de mine?

Pentru faptul ca angajatorul a semnat statele de plata in locul meu pe toata perioada cat am fost angajata la urmatorul termen mai pot intregi sau modifica cererea intiala pentru solicitarea salariilor din acea perioada?

In perioada in care am fost angajata nu am beneficiat de concediul de odihna (conform legii o data la 12 luni).Daca acordarea concediului de odihna este obligatorie si trebuie semnata o cerere pentru acordarea c.o. e posibil ca angajatorul sa fi semnat in locul meu aceasta cerere? In acest caz se solicita in instanta si suma pentru concediul de odihna neefectuat?

O decizie de incetare a CIM este corect intocmita daca incetarea este incepand cu data de 1 ianuarie?

Cererea de incetare a CIM (55 b) care a fost completata si semnata in numele meu de catre angajator si inregistrata la ITM in data de 1 ianuarie 2008 isi poate produce efectul daca nu mi-a fost comunicata?

Din punct de vedere juridic este corect sa se accepte cererea de intampinare din partea paratei in ziua procesului (al-3lea termen) spre sfarsitul judecarii cauzei?

Angajatorul a refuzat sa prezinte instantei de judecata documentele despre care am facut referire in contestatie, documente ce au fost semnate de catre dansul in locul meu. Obligatia angajatorului intr-un proces de litigiu de munca nu este aceea de a prezenta documentele despre care se face referire in contestatia salariatului?
Multumesc

Persoana care a falsificat semnatura(contrafacerea semnaturii) in calitate de reprezentant legal al firmei angajatoare se incadreaza la infractiuni de fals in inscrisuri oficiale?

Daca angajatorul nu se prezinta in instanta (il reprezinta avocatul) mai pot solicita proba cu inscrisuri in fata instantei( sa dau proba de semnatura in fata instantei, pentru a nu se suspenda procesul )?
Multumesc
Nina1, utilizator
Buna seara,
Unde as putea gasi un model de formulare pentru "raspuns la intampinare" pentru un litigiu de munca?
Multumesc
Domnule Presedinte,

Subsemnatul [...], domiciliat in[...], in calitate de parat in dosarul nr.[...], cu termen la[....], depun prezenta

Intampinare

Prin care va solicitam respingerea cererii de chemare in judecata formulata de reclamantul[...].

Motivele intampinarii:

In fapt, aratam ca, prin cererea de chemare in judecata formulata de[...], s-a solicitat[...]
Avand in vedere faptul ca ( se arata mai intai exceptiile )[...], solicitam respingerea actiunii.
In ceea ce priveste cererea reclamantului, situatia in fapt si in drept este cu totul alta ( se raspunde la fiecare capat de cerere cat si la elementele de drept invocate in cerere)[...]
In drept, imi intemeiez cererea pe dispozitiile art.115-118 C.proc.civ.

Dovada cererii inteleg sa o fac cu : acte( trebuie enumerate si depuse copii de pe acestea), interogatoriul reclamantului, martori ( trebuie aratat numele si adresele acestora), expertiza( trebuie aratate obiectivele acesteia si ce anume vrea sa dovedeasca cu ea).

Depun intampinarea si actele de care am facut vorbire in[...]exemplare, unul pentru instanta si [...] pentru a fi comunicate reclamantului.

Data[...]

Semnatura[...]

Domnului Presedinte al....