Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii acoperis bloc

Buna ziua,

de curand, locatarii imobilului in care locuiesc (de doar 3 ani) au contactat o firma pentru a efectua reparatii ale acoperisului, vechi de 23 de ani. Total de acord. Au facut niste calcule si fiecarui apartament ii revine o anumita suma, in functie de suprafata apartamentului. Apartamentul in care locuiesc se afla la demisol iar suma care ne revine de platit este de 1741 RON.
Intrebarea mea este daca nu ar fi fost corect sa se tina cont si de etaj...? Exista niste reguli in acest sens sau doar suprafata apartamentului conteaza?
Multumesc anticipat.
1. Te muti. Este o varianta ca sa scapi de batai de cap.
2. Consulta un avocat. Mi-e ca va trebui sa chemi in instanta asociatia. Acoperisul e comun... E dificil de lucrat cu oamenii. Eu am proces de aproape un an de zile cu presedintele asociatiei care refuza sa plateasca reparatiile pe care le-am facut eu terasei de bloc pe care el, impreuna cu ceilalti locatari, au construit in trecut, fara proiect, fara firma specializata, un acoperis de tot rahatul pe care l-a luat vantul. Am bagat 100 de milioane in reparatie si nu-i pot recupera amiabil. Mi-am luat avocat, am deschis proces si astept rezolvarea pe cale juridica. Altfel, nu poti rezolva nimic.
patrickmicu a scris:

Am discutat si in sedinta,iar ceilalti locatari nu vor nici ei sa avem cheia.Au facut o lista si nu au fost de acord,decat vreo 5-6 apartamente din 44,cate are scara.

Pai daca asa a hotarat majoritatea ( aproape 90% in cazul dv) trebuie sa va supuneti. Asa e legal si democratic.
Daca locatarii sunt batuti in cap, si hotararile lor contravin legii, e ok? De exemplu, la mine in scara locuieste presedintele de asociatie... la parter. In fata apartamentului si-a ridicat un balcon si si-a facut o curte inchisa cu lacatul - fara autorizatie, doar cu acordul tacit al celorlalti locatari. Toti ceilalti locatari nu "ciripesc" nimic, din contra, il pupa in fund. Eu am sesizat inspectoratul in constructii si urmeaza demolarea. Cine are dreptate? Majoritatea, sau legile in vigoare?
Sesizat diferenta intre cele 2 situatii prezentate!?
In primul caz exista votul a 90% din proprietari.
In al 2-lea caz "acordul tacit" nu tine loc de vot majoritar al proprietarilor.
Primul caz nu necesita autorizari si aprobari de la alte institutii , pe cand ridicarea unui balcon si inchiderea unei curti langa bloc necesita obtinerea unor aprobari si nu putine.
In primul caz ati pierdut dv , in al 2-lea caz a pierdut presedintele.
Acum inteleg si ca v-ar fi lasat in acel pod daca dv nu reclamati si-l fortati sa demoleze balconul.
Nici dv nu aveti dreptate cu podul , nici presedintele cu balconul.
Ati pierdut impreuna.
adriantot a scris:

Sesizat diferenta intre cele 2 situatii prezentate!?
In primul caz exista votul a 90% din proprietari.
In al 2-lea caz "acordul tacit" nu tine loc de vot majoritar al proprietarilor.
Primul caz nu necesita autorizari si aprobari de la alte institutii , pe cand ridicarea unui balcon si inchiderea unei curti langa bloc necesita obtinerea unor aprobari si nu putine.
In primul caz ati pierdut dv , in al 2-lea caz a pierdut presedintele.
Acum inteleg si ca v-ar fi lasat in acel pod daca dv nu reclamati si-l fortati sa demoleze balconul.
Nici dv nu aveti dreptate cu podul , nici presedintele cu balconul.
Ati pierdut impreuna.

Cred ca ati asociat doua mesaje venite d ela 2 utilizatori, care prezentau doua cazuri separate.