Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii acoperis bloc

Buna ziua,

de curand, locatarii imobilului in care locuiesc (de doar 3 ani) au contactat o firma pentru a efectua reparatii ale acoperisului, vechi de 23 de ani. Total de acord. Au facut niste calcule si fiecarui apartament ii revine o anumita suma, in functie de suprafata apartamentului. Apartamentul in care locuiesc se afla la demisol iar suma care ne revine de platit este de 1741 RON.
Intrebarea mea este daca nu ar fi fost corect sa se tina cont si de etaj...? Exista niste reguli in acest sens sau doar suprafata apartamentului conteaza?
Multumesc anticipat.
Am observat si eu ca se pierde textul dupa linkuri. Hai sa incerc si fara linkuri. Dar toata povestea o gasiti relatata acum cu imagini pe [ link extern ]
TEXTUL FARA LINKURI - acestea sunt pe [ link extern ]
nenea_LomLom a scris:

In cazul meu, sunt cat se poate de afectat de criza economica si de 4 luni iau jumatate de salar cu care de abea pot plati cheltuielile si manca. Dar pe unii oameni nu ii intereseaza, atunci, pe mine de ce sa ma intereseze acoperisul?
Vedeti, de asta legea spune de expertiza, de plan de buget si investitii, de fond de reparatii.. pentru ca sa nu punem oamenii in fata unor situatii limita si ca sa nu ajungem sa ne dispretuim.

Eu va inteleg perfect si aveti dreptate in cazul dvs. Insa si pe mine trebuie sa ma intelegeti. Ca sa fie lucrurile si mai clare, uite, o sa detaliez si prin asta voi raspunde si d-nei elga50.

Am o familie cu 2 copilasi (unul de 2,5 ani altul de 9 ani). Inainte de a intra in asociatia asta de proprietari, am locuit cu totii intr-un apart. de 2 camere confort 3 (aveam aprox. 30 mp). Era insuficient spatiu, deci am decis sa facem un imprumut bancar ca sa rezolvam problema asta. Am stat initial la parter - probeleme cu canalizarea, vecinii aruncau in WC tot felul de prostii, canalul se infunda, imi iesea mie in baie, era o "placere" sa locuiesti la bloc. Cum nu sunt neam de director sau mai stiu eu ce pilos, desi am terminat o facultate, veniturile noastre ca familie nu sunt f mari. De la parinti am primit 20 de mii de euro dintr-o mostenire, am facut credit ipotecar si am luat un apartament mare si frumusel intr-un mic oras oarecum "mort economic", dar am cumparat si o masina pt naveta. Am trecut de la 2 camere vagon, conf. III, la 3 camere decomandate, la o suprafata aproape dubla. Apartamentul este la etajul 4 - am luat asa ca sa nu mai am "concerte" si "herghelii" deasupra capului - cine sta la bloc intelege ce spun. Cand sa perfectez cu banca dosarul de imprumut (deja vandusem vechiul apartament - era luat tot de parinti) ma suna fostul proprietar al actualului apartament sa-mi spuna ca "acoperisul a zburat". De dat inapoi nu aveam cum sa mai dau, eram strans cu usa, asa ca am decis totusi sa iau apartamentul actual chiar si cu acoperisul zburat. Aveam sa aflu ulterior ca acest asa zis acoperis a fost construit sub ctitoria actualului presedinte de asociatie, la negru, fara acte, fara garantii, fara o firma specializata, fara un proiect, etc, etc - nimic in regula. Era o sandrama de lemn acoperita cu tabla si pusa peste scara respectiva a blocului. Nu fusese ancorata in niciun fel de structura blocului, era ca o farfurie imensa, intoarsa invers si asezata pe acoperis - statea in prorpia-i greutate. O furtuna mai puternica a reusit sa-l ridice si sa-l aseze peste masinile din fata scarii - o sa vedeti in filmare si un microbuz in care se aflau persoane atunci cand a cazut acoperisul. Va dati seama cata inteligenta debordeaza acest presedinte, daca nu s-a gandit ca acceptand asa ceva pe bloc, ar putea pune in pericol vieti omenesti. Acuma insa, dupa ce l-am cunoscut mai bine, nu ma mai mir de nimic. In fine... Eu am cumparat apartamentul si, inainte de a ma muta in el, i-am tras o zugraveala care a tinut cca o luna. Noi ne-am mutat undeva la inceputul lui noiembrie acum 2 ani. Cum eram nou in bloc, nu stiam exact cum merg treburile pe-aici. Ei, dupa cateva saptamani dup ace m-am mutat, am constatat cu disperare ca incepe sa-mi ploua in casa. Nu m-am confruntat inainte cu asemenea probleme, nu stiam cum se rezolva. Am vazut insa ca vecinul de vis-a-vis, sef de scara de altfel, aduce un meserias si incepe sa izoleze jumatate din acoperis. L-am rugat sa izoleze si la mine. Nu stiam cum se face o hidroizolatia (atunci - acum stiu) si m-am lasat pe mana lor. Am cumparat materiale dupa cum mi-au spus ei, omul a "izolat" (era PFA in asa ceva, dar vai de capul lui ca meserias) eu am platit totul din buzunar. Intre timp seful scarii a vandut din lemnele recuperate de la acoperis, mi-a adus jumatate din suma (a procedat cinstit), pt ca stia ca eu investisem in izolatie. Am scazut din toata cheltuiala banii recuperati pe acele lemne, iar restul (cca. 1 milion de lei vechi de familie), le-am cerut celorlalti locatari. Acestia au dat banii fara probleme - suma nu era f. mare, le-am explicat si cum s-a procedat cu lemnele, au fost de acord, n-a comentat nimeni nimic, in afara de presedintele asociatiei care era in conflict cu seful de scara (eu sunt vecin cu ambii - presedintele sta la parter, pe tronson cu mine, seful de scara sta vis-a-vis de mine, la et. 4). De la presedinte nu am putut recupera milionul. A motivat ca daca vrea, ne si da in judecata ca am izolat fara acordul lui. N-am mai zis nimic, suma nu era mare, asa ca am lasat de la mine. Dar cand am vazut ca dupa o luna incepe din nou sa-mi ploua in cap (se topea zapada de pe bloc si se infiltra prin asa zisa hidroizolatie, pt ca meseriasul nu a pregatit corespunzator suprafata cand a izolat, mai era si umed, iar eu am avut proasta inspiratie sa nu-i cer garantie si factura), am hotarat sa procedez altfel. Am citit legea dupa care functioneaza asociatiile de proprietari, si mi-am formulat cerea pe care deja ati citit-o pe net. Inainte de asta insa, am incercat niste relatii amiabile cu presedintele - l-am ajutat sa-si rezolve niste probleme cu un calculator, l-am invatat cum se utilizeaza un calculator - deci am fost in relatii f. bune cu el (desi seful de scara mi-a spus ca o sa ma conving eu pana la urma cu cine-mi fac de lucru. Seful de scara fusese vicepresedinte de asociatie, il cunostea f. bine ). Toate bune si frumoase pana la cererea asta a mea. Am facut-o in luna marte. Presedintele de asociatie mi-a cerut sa caut oferte pt mansardare. Desi nu era treaba mea, am cautat si am adus mai multe firme. Ne-am impotmolit pt ca locatarii nu erau de acord in majoritate sa accepte mansarda. Presedintele mi-a spus ca gaseste el metode sa-i convinga - in primul rand nu era de acord seful scarii, care statea la 4 si a spus ca lui nu-i trebuie santier in cap, gauriri de terasa, etc, etc. Aveam sa aflu ca una dintre camerele sefului de scara era o fosta uscatorie pe care o cumparase cu acceptul locatarilor, nu o intabulase, iar presedintele a vrut sa se foloseasca de scaparea asta si mi-a spus sa contest dreptul de proprietate al sefului de scara pt ca, poate constrans, acesta sa cedeze si sa semneze pt construirea unei mansarde. M-am interesat putin cum se procedeaza, am vrtu sa ma conving ca uscatoria nu era intabulata in proprietatea sefului de scara si imi trebuia un extras CF care sa confirme. Cum nu era numai interesul meu, i-am soliciat presedintelui sa platim jumate/jumate extrasul CF (era 200 d emii vechi, deci 100 de mii de caciula - o nimica toata). El a sarit ca ars, ca nu are bani, ca interesul e al meu, sa platesc eu... Am inceput sa miros ceva necurat in toata treaba asta, m-am interesat la Primarie la Inspectoratul pt Constructii si mi-au spus ca oricum nu aproba mansardarea unei singura scari pe un bloc cu 5 scari. Deci, eu am renuntat la ideea mansardarii. I-am spus presedintelui, acesta a strambat din nas, a spus ca arhitectul sef al orasului e un prost, etc, etc. Am cautat oferte pt izolatie (tot eu), i le-am dat presedintelui cu rugamintea de a hotari in comitet, adunare generala, etc, cum sa procedam sa nu ne apuce iar o iarna fara hidroizolatie. L-a durut in cot, n-a facut nimic. Pt ca trecea vremea si mie-mi ploua in casa la fiecare ploaie, incepusera sa se mucegaiasca portiuni din tavan si nu-mi trebuia astm si alte prostii la copii, la un moment dat, cand l-am vazut in curtea facuta ilegal pe domeniul public din spatele blocului si incuiata cu lacat mi-am permis sa-l intreb pe presedinte cat mai tergiverseaza sa-mi dea un raspuns la cererea din martie. S-a enervat si, desi era Politia in zona - venisera pt un scandalagiu - s-a repezit la mine. Noroc cu gardul viu si noroc ca am fost destul de rapid sa intru in scara blocului. Mi-a promis ca-mi va rupe oasele (are cca 1,8m, vreo 100 kg si e fost handbalist de performanta, fost puscarias, etc). Imediat m-am suit in masina, am mers la Politie si am facut reclamatie.
In aceste conditii am contactat o firma din Oradea, al carei patron mi-a fost recomandat de o cunostinta, si am cumparat eu tot materialul necesar lucrarii (absolut tot ce trebuia: membrana hidroizolanta, arzator, butelie de gaz, chiar si lopeti - pt ca sa nu mi se spuna dupa aceea ca firma a umflat pretul). Am uitat sa va spun ca inainte de asta, am estimat costurile si am tot pus afise la afisierul scarii, in care am cerut sa se inceapa strangerea de bani pt lucrarea asta (asociatia nu are fond de reparatii si presedintele mi-a spus ca "asa un stabilit ei in adunarile generale". Care adunari generale, numai el stie, pt ca mie mi-au spus vecinii ca de vreo 10 ani n-au mai avut loc). Deci oamenii stiau de poveste, nu i-am luat prin surprindere, ba mai mult, infiltratiile ajunsesera pana la etajele 2-3. Am cerut si acordul Primariei pt lucrare, pt ca am zis sa nu cumva sa ma atace presedintele in instanta... nu stiam exact cum se procedeaza si am facut si eu cum am stiut .

In cele din urma am purces la reparatii. Vecinul de la 3 a venit cu mine dup amateriale, a suportat si el o mica parte din cheltuieli (promitand ca va plati in timp tot ), am adus materialele acasa, apoi, in spatele blocului, l-am rugat pe Goliatul de presedinte sa ne ajute sa le urcam pe bloc (noroc bun: "Am cu inima, nu pot". Dar sa-ti bati vecinii poti? Atunci nu mai ai cu inima?). Am urcat pe bloc cum am putut cca. 240 mp de membrana necesara izolatiei in 2 straturi, + 6 galeti de amorsa. Seara am fost "rupti". Au venit 2 angajati de la firma contactata, a inceput decopertarea , din cand in cand am ajutat si eu si vecinul meu ca sa mearga mai repede. S-a amorsat si cand sa se lipeasca primul strat de membrana... surpriza: cod galben, ploi ca la potop. Nu va mai povestesc ce-am patit prin casa si ce nervi am avut atunci. Stateam cu ligheanele sa colectam apa din tavan... In fine, daca nu s-a putut continua, oamenii au plecat inapoi (Oradea), urmand sa-i anunt eu cand sa revina. Am urmarit prognoza meteo, am sunat si la statia meteo locala si dupa informatiile astora am chemat din nou lucratorii inapoi. S-au apucat de lipit primul strat de membrana si... s-a rupt arzatorul (marfa din Baumax) - mai era sa si ia foc unul din ei. L-au inlocuit, au reluat lucrarea a doua zi si cand sa fie totul aproape gata, iar ploaie, desi de la statia meteo mi-au spus ca nu va ploua decat a doua zi. Oricum eram in septembrie ("multumita presedintelui de asociatie"), venise toamna cu ploile. Oamenii si-au dat seama ca n-are rost sa mai stea, au fost de acord sa cedeze lucrarile spre o firma locala ca sa nu mai bata kilometrii aiurea. Am gasit o firma f. buna, local, cu experienta, au preluat ei totul cu conditia sa lucreze cu alte materiale. Alti bani, alta distractie... tot pe buzunarul meu. Nu va mai spun ca am facut descoperit de card ca sa fac rost de bani, am imprumutat de la cunostinte, ca intr-o noapte la 3 am fost cu sotia in spatele blocului sa ridic un sul de membrana trantit de pe bloc de furtuna - a fost cosmarul vietii mele. . Am pierdut in total cca 90 de milioane de lei vechi. Cum vecinii nu erau de vina ca s-a inceput lucrarea in toamna, nu puteam sa le cer sa suporte toate cheltuielile. Am socotit cat ar fi costat lucrarea facuta cu o singura firma, cu o izolatie in 2 straturi, desi eu am montat 3 straturi.

S-a ajuns la cca 50 de milioane, si le-am spus sa discute cu presedintele sa imparta corect cheltuielile, daca nu, sa impartim egal ca sa terminam povestea. Am dus la asociatie toate facturile, i-am spus presedintelui ca sunt de acord sa se plateasca esalonat, ca sa nu le fie greu oamenilor... Nimic. Amenintari, jigniri - ascultati inregistrarea convorbirii . Am decis sa-l chem in instanta. Acum procesul dureaza de cca 1 an de zile. Presedintele a cerut expertia, s-a facut, mi-au draptate nu pe suma de 50 milioane cerute de mine, ci pe vreo 90 - asa rezulta din raportul de expertiza. N-a fost bine, mi-a spus (presedintele) ca am mituit eu expertul, ca nu se poate sa fie atatea materiale, ca apartamentul nu are atatia metri. Dar i-a scapat din vedere ca o izolatie nu se face strict deasupra unui apartament, ci trebuie trecuta si peste casa scarilor, chiar si la vecinii de langa, din scara vecina, pentru a i se da panta, pentru a nu se infiltra apa pe dedesubt. Dar n-ai cu cine vorbi. Iar zilele trecute, la o intalnire in fatza blocului in care am incercat sa-i explic anumite lucruri pe care el nu a vrut nici in ruptul capului sa le priceapa, a inceput sa ma jigneasca, iar la un moment dat s-a repezit la mine (exact cum vedeti in clipul de pe Antena 3, cautati dupa "consilier local" - diferenta e doar ca eu n-am cazut, desi am vreo 20-30 kg mai putin decat presedintele, ci am reusit sa ma eliberez si sa ripostez, dupa care am fost despartiti de niste martori). Am fost la Politie, mi s-a spus ca i se va face dosar penal, am scos certificat medico-legal, am spus ceea ce v-am spus dvs. pe forum si unui ziar contra abuzurilor, au publicat acolo 2 pagini mari si late despre d-nul presedinte de asociatie - acum astept rezultate. Daca nu-l schimba din functie si daca nu-l sanctineaza nici Politia ca sa simta ceva la buzunar, ma gandesc sa fac putin taraboi la Consiliul Local, sa se implice cineva si sa constate ce se intampla in asociatia asta. Astept si de la dvs. sfaturi in continuare.
cristi_adv, utilizator
Ca ati cheltuit atata amar de banet, ca ati avut si ghinion "cu caru si norocul cu paharu'" va cred si chiar pot zice ca va plang de mila, dar......vad ca vecinii sunt cooperanti, faceti o adunare ad-hoc (sa aveti acel 20% de voturi din nr. proprietarilor), convocati o AG si schimbati-l, domnule, pe presedinte. Pai cu asemenea cosmar veti avea de lucru mereu.
Foarte bine ca ati deschis proces si cu cazierul pe care il are, presedintele caruia i-ati facut si plangere penala e posibil sa ....nu se stie!!!! Si oricum, alta persoana mai capabila nu aveti in asociatie s-o puneti pe post de presedinte, numa' pe nebunul asta?
Daca vreti sa intrati in randul lumii musai sa va alegeti alta conducere a asociatiei. Intr-un bloc sunt multe de facut si de intretinut. Pai daca la fiecare chestiune, fie aduce meseriasi vai mama lor sau se pune "de-a batu'..." unde veti ajunge?
elga50, moderator
Am postat si paginile de ziar tot pe [ link extern ]

Cu putin zoom, se poate citi f. bine.
Salutare,as avea si eu cateva intrebari.Haideti sa va explic cazul:
1-Stau la etajul 4 pe scara din mijloc al unui bloc cu 3 scari.Celelalte 2 si-au facut acoperis cu tabla de prin anul 2000-2001 ramanand doar noi scara din mijloc cu izolatie din aia din carton.
2-Suntem toti proprietarii apartamentelor si de comun acord cu asociatia de proprietari am luat decizia sa vindem uscatoria aflata la parter vecinului de acolo .Dupa 2 ani de umblat pentru diferitele acte necesare totusi tranzactia sa facut.Toti proprietarii au semnat in fata notarului ca sunt de acord sa cedeze partea lor din uscatorie.Cu banii din vanzare sa hotarat de comun acord sa facem si pe scara noastra un acoperis de tabla precum au celelalte scari.Si acum vin intrebarile:
-ce acte ar fi necesare pentru asta?trebuie neaparat aviz de constructie?din cate am inteles daca-l faci intr-un anumit fel"sa nu depaseasca cornisa,aticul"nu ar trebui.chiar nu ma pricep deloc la constructii si as vrea o parare avizata.
-daca trebuie toate actele astea cam cat ar dura asa cu aproximatie si cam cat ne ar costa
-proiectul cine-l face?firma care ar face lucrarea daca e autorizata poate sa faca proiectul sau trebuie altcineva de pe la primarie ...chiar nu stiu.Mentionez ca lucrarea e necesara pentru ca vecinului de alaturi a inceput sa-i ploua.
Va multumesc pentru rabdare si astept eventualele raspunsuri si lamuriri.
razvan_43, utilizator