Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul de a fi tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul de a fi tata

caut un avocat si restul tatilor din romania care se simt nedreptatiti de legea romana pt infiintarea unei fundatii si chiar o propunere legislativa in acest sens e inuman ca tatal sa nu poata participa activ la educarea copilului sau mai ales atunci cand mama e intr o stare mai penibila ca sa i spun asa! de ce statul roman cere denigrarea mamei si doar atunci un tata poate castiga un drept ce de fapt e al sau??acela de a si creste propriul copil!in final ma adresez oricarui avocat care vrea sa ma reprezinte intr un proces lung chiar si cu statul roman pt acest drept!am un baietel de 3 ani care ma iubeste enorm si cred ca merita sa lupt pt el !
Stimata colega [AVLIL],
imi pare rau ca v-au luat dracii....aveti grija sa ca nu cumva sa va duca de tot...:confused:Daca vi s-a facut rau, chemati 112.:thumbup:
ati inteles exact pe dos #-o
eu nu sunt adeptul custodiei comune,pentru nici un copil si cu atat mai putin pentru al meu.
sorry, n-ati nimerit-o:P
de fapt sorry, n-ati inteles nimic:hammer:
cu stima,

:oops: Nu dati citate de zeci de pagini... E greu de urmarit topicul... Multumesc pentru intelegere.
Liliana Gradinaru, Avocat
Cine se trezeste ZILNIC noapte de noapte cand copilul e BEBE?
Cine se trezeste primul ZILNIC dimineata sa pregateasca pachetelul copilului?
Cine ajuta ZILNIC copilul sa se spele si sa invete cum s-o faca corect?
Cine pregateste ZILNIC hainutele si-l imbraca?
Cine spala si calca ZILNIC hainele?
Cine pregateste ZILNIC mancarea?
Cine face curat ZILNIC prin casa?
Cine spala ZILNIC vasele?
Cine duce ZILNIC copilul la gradi si inapoi?(sau mai apoi la scoala)
Cine se ocupa ZILNIC de temele copilului?
Cine vorbeste ZILNIC cu copilul fara sa fie obosit pentru ca el sa invete cuvinte noi?
Cine-i arata ZILNIC lumea care-l inconjoara?
Cine-i povesteste ZILNIC povesti si-i da pilde ca sa creasca mare si frumos si sanatos?
Si ar mai fi....iar pe langa astea mai merge tot ZILNIC si la servici...ei?
Cati dintre cei(cele) care vor si iar vor au facut ZILNIC ceea ce trebuie sa faca un parinte,nu doar cand are chef sau nu e prea obosit(a) ca vine de la lucru?De la meseria de parinte nu se chiuleste pentru ca la multe absente esti exmatriculat.(indiferent de sex).
Doamna AVLIL,

Vreau sa reiterez un aspect pe care l-am subliniat atat in emisiunea de pe Antena 1 pe care am sustinut-o cat si in conferinta de presa de la Cluj.

NOI VORBIM DESPRE ACEI TATI CARE DORESC SI INTELEG SA DEA TOT CE AU MAI BUN PENTRU COPIII LOR, ADICA ISI INTELEG ROLUL DE PARINTE. ACEI TATI CARE ISI NESOCOTESC COPII SI NU SE IMPLICA ISI MERITA SOARTA. DAR PENTRU ACEL TATA CARE E PARINTE RESPONSABIL TREBUIE FACUT CEVA PT CA LEGEA NE BAGA PE TOTI LA GRAMADA. SOLUTIA PROGRAMULUI DE VIZITARE NU E DE FAPT SOLUTIE CI JIGNIRE SI DECADERE PENTRU UN TATA CARE VREA SA "CREASCA" ODATA CU COPILUL SAU.
VA ROG SA MAI INTELEGETI CA NOI NU MILITAM PENTRU INLOCUIREA CUSTODIEI UNILATERALE CU CEA COMUNA CI PENTRU CA LEGEA SA PREVADA SI POSIBILITATEA CUSTODIEI COMUNE IN AFARA SITUATIILOR CAND UNUL DIN PARINTI ESTE INTR-ADEVAR INCAPABIL DE GRIJA PATERNA/MATERNA.

Prin urmare, va inteleg revolta, dar noi nu ne referim la acea categorie de tati despre care vorbiti. Eu personal, in prezent, pentru ca nu am alta varianta ma duc aproape zilnic la semiinternat la fetitza mea si facem lectii impreuna. Eu am schimbat scutece, am facut de mancare pt fetita mea am carat si baxuri de scutece si lapte praf. Cand fetita mea are probleme in primul rand ma uit in ochii ei si incerc sa o ascult si sa povestesc. Pe cand mama ei aplica metoda "eu stiu ce e bine pentru tine". Vreu sa va spun ca eu nu sunt o exceptie. Astfel de tati exista si nu sunt putini.

Oricum marturisesc ca am vazut in mesajul dvs mama din dvs si nu avocatul, dar aste e bine.

Ideea de fond este COMPLEMENTARITATEA parintilor si nu concurenta lor.

Cu stima,
Remus Octavian cimpean
asociatia TATA Cluj
Domnule Remus, in mod clar ca nu cunoasteti ce inseamna custodie comuna... Ea nu presupune in niciun caz drepturi si responsabilitati egale pentru cei doi parinti ai copilului... in niciun caz...

Claudiu, cum naiba se echilibreaza un lucru in favoarea cuiva? Daca atat de logic iti sustii si cererile de probatorii in instante, de ce te mai miri?
Instanta largeste probatoriu la probele incuviintate partii care a obtinut cele mai multe probe... in aplicarea echitatii de tratament... Nu poate insa limita la partea careia i s-au incuviintat cele mai putine probe, reciteste ce-am scris...

30 de intrebari pe divort? Da, dumnezeule, ce voia partea aia adversa? Sa fie obligata partea interogata in halul asta sa moara de plictiseala? Normal ca nu mai conta daca partea apucase sa raspunda au ba, daca erau respinse de instanta intrebarile, ca asa ii Procedura noastra cea de toate zilele...
Ce voiai, sa nu aplice judele legea pentru tine sau partea in cauza?

Nu stiu daca avocatii fac aparari bazate pe practica CEDO sau nu, cert e ca tu tot zici de ea si mai spui si ca ti se respinge nejustificat...
Iacata, mie nu mi se respinge chiar asa... Mai conteaza ce argument folosesc? Important e ca merge... Mai acum ceva timp o instanta si-a schimbat pozitia fata de o proba incuviintata mamei din cauza notelor mele scrise (pentru tata). Fara probleme, 3 minute discutii in sala, 4 pagini la dosar, 2 zile de cercetari si documentari, cateva ore de redactare... NIci nu ma asteptam sa fie altfel...
De asemenea, te rog din nou (a cata oara?) sa nu mai spui tu ce cunoaste unul sau altul... Daca nu are aceeasi parere cu tine nu inseamna ca gresete... E impotriva Regulamentului, ia-o ca o atentionare. Te rog, daca tot suntem avocati si luptam impotriva discroiminarilor, sa nu facem noi discriminari aici. Multumesc.
"Posturile trebuie sa fie bazate pe argumente, si sa aduca un plus de valoare discutiei. Desigur ca, in mod inevitabil, raspunsurile vor contine o doza de subiectivism datorata interpretarii sau practicii proprii, insa ne-am dori sa nu sustii pozitii categorice fara sa aduci argumente in acest sens."

Eu.ro.lex, fata de gluma in care m-au luat dracii, vaz ca altii stau mai rau! Stii vorba aia, "cand ii vad pe altii imi creste inima"?? :D Cam asa cu raspunsul tau pentru mine...
Ma gandeam ca o sa-mi spuneti ca nu sunteti adeptul custodiei comune, insa ma gandeam si ca o sa argumentati cum intelegeti, ca avocat care nu e de acord cu aceasta custodie impartita, ca "drepturile, cat si obligatiile, trebuie sa fie egal sustinute si exercitate." :O Dunt ele exercitate egal prin incredintarea minorului unuia dintre parinti?
Daca tot suntem avocati, poate avem o bucatica de argument la noi, macar din greseala...

Oricum, ce am inteles eu nu conteaza atat de mult, important e sa discutam fara sa improscam cu noroi si fara sa facem judecati, asa cum spune Regulamentul. "Nu jigni ceilalti participanti la discutie si utilizatorii forumului in general. Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu iti scuza comportamentul. Nu ne plac utilizatorii cei care aduc jigniri sau injurii altor utilizatori sau unor institutii."
Iti multumesc pentru intelegere.

LE Eu vorbesc despre tati in general, nu categorisesc si nu judec. Nu sunt revoltata de calitatea unei mame sau a tatalui, ci de injustitia facuta de aceasta propunere de custodie comuna, injustitie pentru copil.
M-ati innebunit cu idea ca sa se tina seama de tati... Nu se poate tine seama de mama sau de tata inainte de copil, iar o astefl de argumentare a necesitatii de schimbare leghislativa nu va putea avea niciodata castig, ca nu e legala, constitutionala si nici in acord cu tratatele internationale.
Eu nu ma refer la nu stiu ce tati, m-am referit in mod direct la ceea ce ati scris aici dv. si restul userilor.

Va rog si pe dv. sa nu incalcati regulementul si sa editati mesajul acela scris cu litere de tipar. "Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, sau cu alte artificii este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum."
Poate deja sunt prea multe orgolii ranite in acest topic si ar trebui inchis, deja majoritatea se grabeste sa incalce reguli... :(
Liliana Gradinaru, Avocat
frezii a scris:

Cine se trezeste ZILNIC noapte de noapte cand copilul e BEBE?
Cine se trezeste primul ZILNIC dimineata sa pregateasca pachetelul copilului?
Cine ajuta ZILNIC copilul sa se spele si sa invete cum s-o faca corect?
Cine pregateste ZILNIC hainutele si-l imbraca?
Cine spala si calca ZILNIC hainele?
Cine pregateste ZILNIC mancarea?
Cine face curat ZILNIC prin casa?
Cine spala ZILNIC vasele?
Cine duce ZILNIC copilul la gradi si inapoi?(sau mai apoi la scoala)
Cine se ocupa ZILNIC de temele copilului?
Cine vorbeste ZILNIC cu copilul fara sa fie obosit pentru ca el sa invete cuvinte noi?
Cine-i arata ZILNIC lumea care-l inconjoara?
Cine-i povesteste ZILNIC povesti si-i da pilde ca sa creasca mare si frumos si sanatos?
Si ar mai fi....iar pe langa astea mai merge tot ZILNIC si la servici...ei?
Cati dintre cei(cele) care vor si iar vor au facut ZILNIC ceea ce trebuie sa faca un parinte,nu doar cand are chef sau nu e prea obosit(a) ca vine de la lucru?De la meseria de parinte nu se chiuleste pentru ca la multe absente esti exmatriculat.(indiferent de sex).

Va ridic si eu o intrebare.
Daca toate acestea le face tatal are sa nu dreptul sa ii fie incredintat minorul ?

avocat Claudiu Lascoschi