Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu societatea de recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu societatea de recuperare

M-au contactat recent cei de la [SOCIETATE RECUPERARE] in legatura cu un debit pe care il am la [FURNIZOR] din anul 2000. Debitul principal este de 134,84 RON, penalizarile sunt de 337,05RON, iar taxa de reziliere este de 1029,89 RON. :(
Din cate stiu, dupa trei ani se prescriu datoriile. ma insel?
Daca initiaza procedura judecatoreasca impotriva mea au sanse de castig?
Din 2000 nu am mai primit nimic de la [FURNIZOR].
Ce ma sfatuiti sa fac?
ContSters20980, utilizator
malix, ma cher... (Apropo, bate din franceza nikul sau e romanesc 100%? De curiozitate, asa, voiam sa vad ce vrea sa transmita...)
Asadar, draga mea, eu le spun oamenilor asa: ai o datorie? Plateste-o sau nu, dupa cum crezi... daca vrei sa crezi lucruri in baza legii, vino la mine!
Si sa vedem daca matale ai o datorie de 1 leu, cum poti ajunge sa platesti 10 lei, ca in 2 ani si 10 luni ai primit duzine de telefoane lunar, care te-au enervat la culme, dar nu ti s-a declansat impotriva nicio executare... De ce? Ca sa ajunga suma de la 1 leu la 10... Si desi contractul matale nu spune ca e permisa aplicarea de penalitati in suma mai mare decat principalul, totusi societatile de recuperare credite (care chiar exista si functioneaza legal in tara asta) le adauga. Asadar, desi suma ta de plata e de 2 lei, ei cer 10. :P
Le adauga si cer debitorului, ilegal, mai multi bani decat acesta datoreaza, pentru ca stiu ca acestia au invatat la scoala sa se teama de acte si autoritati, ca nu-si cunosc drepturile si nu-si iau nici avocat care sa le apere pentru ei!
Asadar, daca doresti, poti plati 10 lei, nu ma deranjeaza.
Dar clientii mei sunt oameni care gandesc in spiritul economiei de piata si nu vor sa plateasca mai mult decat e necesar! Asta nu e ilegal.
Nu e ilegal sa-ti aperi drepturile, nu e ilegal sa platesti cat poti mai putin.
Daca eu plec in strainatate, nu inseamna ca nu pot fi executata! :D Deci, o societate de recuperari creante care-si face treaba, o poate face corect si indiferent de actiunile mele.
Iar daca o societate de recuperari creante asteapta sa treaca 2 ani si 11 luni ca sa se adune penalitati, eu de ce trebuie sa suport zecile lor de telefoane hartuitoare?
E legal sa notifici prin posta, doamna malix, nu sa suni la telefon... Stiti ce li se spune? Stiti cate cursuri de abordare, cate traininguri fac acesti operatori telefonici?
Ajung la intimidare si aceste telefoane, personal, le consider SPAMURI. Am dreptul sa refuz o conversatie cu cineva si, daca nu intelege, am dreptul sa fac orice ca sa scap de ele. Orice e legal.
Scap de vanzatori cum stiu eu mai bine, e treaba mea.
Daca isi vor banutii din creditul meu, pot sa actioneze legal, nu aiurea.
Nu cunosc si cazul dv. si nu ma intereseaza; eu discut despre ce au spus ceilalti useri. Si da, mi se pare abuziv sa suni de cateva ori pe saptamana pentru o datorie a mamei mele... sau chiar a mea.
Fa executare si gata, ce vi se pare imoral sa gasesti pretext sa-i determini sa nu te mai sune?

Consider ca un debitor care plateste datoria dupe prescrierea ei e cam fraier. Parerea mea. Exista situatii exceptionale, evident, dar rare... ca toate execptiile.
Va doresc numai bine! Si sa platiti cat mai mult, daca asta va doriti.
~ Conținut șters la cerere ~
Sincer nu cred ca orice post de al meu isi mai are rostul. La atatea atrocitati pe care le am citit un singur om m a facut sa il inteleg si anume dl u.b.i.k: toti trebuie sa castigam un ban si ca felul in care o facem depinde de fiecare. Nu am de gand sa va explic diferenta dintre mandatare si cesiune dintre datorii prescrise si neprescrise ...n are rost atunci cand o doamna avocat vorbeste cu ma cher si imi specifica de unde provine cuvantul intrebandu ma de unde provine nick ul meu si ce reprezinta...superficialitate la fel ca in cazul dl consilier de credite care emite judecati de mare valoare cu privire la faptul ca daca ai 60 de ani si iti faci abonament nu trebuie sa il platesti si daca nu iti faci nu iti triesti viata...foarte multe lucruri importante pt dvs doamnelor si domnilor n am ce zice. E normal sa nu platesti dupa prescriptie si sa fii considerat fraier daca o faci ca doar banii aia sau serviciile pe care le ai folosit provin din gradina proprie unde cresc de altfel si gogosarii. Multe cazuri va doresc si sper ca in viata mea sa nu am nevoie de cineva ca dvs.
Ok, atunci sper sa aveti un avocat care sa va arate calea prin care sa platiti cat mai mult... Clientii mei fac parte, cum am precizat deja, din alta categorie.
Nimeni nu intra aici si are timpul rasplatit pecuniar...
Imi pare rau daca din mesajul lui ubik ati inteles ca unii aleg sa-si castige banii in moduri imorale... Ma indoiesc de faptul ca asta a fost ideea sa centrala.
Ne pare rau, de asemenea, ca nu ne-ti explicat acea diferenta dintre cesiune si mandat, asta e, vom ramane nestiutori.
Va multumim pentru participare.
malix a scris:

Sincer nu cred ca orice post de al meu isi mai are rostul. La atatea atrocitati pe care le am citit un singur om m a facut sa il inteleg si anume dl u.b.i.k: toti trebuie sa castigam un ban si ca felul in care o facem depinde de fiecare. Nu am de gand sa va explic diferenta dintre mandatare si cesiune dintre datorii prescrise si neprescrise ...n are rost atunci cand o doamna avocat vorbeste cu ma cher si imi specifica de unde provine cuvantul intrebandu ma de unde provine nick ul meu si ce reprezinta...superficialitate la fel ca in cazul dl consilier de credite care emite judecati de mare valoare cu privire la faptul ca daca ai 60 de ani si iti faci abonament nu trebuie sa il platesti si daca nu iti faci nu iti triesti viata...foarte multe lucruri importante pt dvs doamnelor si domnilor n am ce zice. E normal sa nu platesti dupa prescriptie si sa fii considerat fraier daca o faci ca doar banii aia sau serviciile pe care le ai folosit provin din gradina proprie unde cresc de altfel si gogosarii. Multe cazuri va doresc si sper ca in viata mea sa nu am nevoie de cineva ca dvs.

Nici eu nu cred ca va aveti rostul....nu este vina aparatorilor de aici ca Dvs. ati platit datorii prescrise si ati ajuns sa postati pe forum mesaje revolutionare, in speranta ca si altii vor face la fel, pe principiul "sa moara si capra vecinului"
Cred sincer ca datorita oamenilor ca Dvs. firmele ca EOS sunt incurajate in practicile lor sacaitoare si hartuitoare. Va anunt si ca saptamana trecuta, EOS a mai pierdut 3 procese cu daune morale si de imagine pentru hartuirea presupusilor debitori.

Pe de alta parte, afi onest s cinstit e recomandat, dar exprimarile trebuie comparate si cu prevederile legale, astfel ca a nu plati o datorie pe care creditorul nu a cerut-o in termen legal nu cred ca poate constiui lipsa de onestitate. Ca atare, a fi onest pana la a-ti incalca singur drepturile trebuie sa echivaleze cu a fi fraier, sau "mai cinstit decat prevede legea". Alegeti Dvs. exprimarea care vi se potriveste.....

Mult succes in recuperarile de datorii pe baza de hartuire si amenintare....gen (vin cu executorul in 3 zile lucratoare").