Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinere custodie copil de catre tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinere custodie copil de catre tata

Buna ziua,
As dori si eu cateva sfaturi prvind un proces de divort si obtinerea custodiei unui copil ( eu sunt tatal).
In acest moment pot dovedi infidelitatea sotiei ( are o relatie extraconjugala de cateva luni) , noi suntem casatoriti de 6 ani , iar fetita noastra are 3 ani. Pot in instanta cere si dobandi custodia ? Ca fapt divers, chiar daca nu pot dovedi eu sunt cel care m-am ocupat mai mult de fetita, mentionez ca sotia mea lucreaza si a stat in postnatal doar cateva luni.
Multumesc mult pentru sfaturi
nu este o regula in ceea ce priveste incredintarea minorilor de catre instanta, mamelor .
se tine cont de probatoriul administrat , dedeclaratiile martorilor etc.

in cuprinsul cererii de divort solicitati si incredintarea minorului .va trebuie neaparat doi martori care sa dovedeasca cele sustinute de dvs., privin infidelitatea sotiei.
puteti solicita ca parata sa fie obligata la plata pensiei de intretinere si la plata cheltuililor de judecata .
de asemenea, trebuie sa faceti dovada ca sunteti un parinte bun, ca ii puteti asigura copilului toate cele necesare spre crestere si educare .
se va cita si autoritatea tutelara in cauza .
roxanel a scris:

nu este o regula in ceea ce priveste incredintarea minorilor de catre instanta, mamelor .
se tine cont de probatoriul administrat , dedeclaratiile martorilor etc.

in cuprinsul cererii de divort solicitati si incredintarea minorului .va trebuie neaparat doi martori care sa dovedeasca cele sustinute de dvs., privin infidelitatea sotiei.
puteti solicita ca parata sa fie obligata la plata pensiei de intretinere si la plata cheltuililor de judecata .
de asemenea, trebuie sa faceti dovada ca sunteti un parinte bun, ca ii puteti asigura copilului toate cele necesare spre crestere si educare .
se va cita si autoritatea tutelara in cauza .

Probabil ca nu ati avut rabdare sa cititi acest topic si multe altele care s-au dezbatut pe acesta tema aici pe forum.

Mesajul dumneavoastra mi-a adus de un cantec din anii ' 90: "Sa o luam de la inceput / Si ultimul refren sa fie iarasi primul..."
in momentul in care o mama a unei fetite de doar 3 ani isi inseala sotul, porneste un lant de evenimente care vor afecta cresterea acesteia, in primul rand indepartandu-l pe tata care o iubeste si ii arata mai multa afectiune decat ar putea orice alt barbat din viata ei. De aici rezulta ca face asta cu o mare lipsa de responsabilitate si consideratie fata de propria ei fetita, ceea ce e revoltator. Oare nu e asta o foarte buna dovada de IMORALITATE.
spiridon vasilica a scris:

Se vede treaba ca v'a suparat comentariul meu. Nu asta era intentia. Ceea ce am spus insa este doar din proprie experienta. Fapt real. Fetita dumneavoastra se manifesta la fel si cand se intoarce acasa, la dumneavoastra? Daca este asa, atunci e cert ca e mult prea mica sa decida cu cine ii e mai bine si are asemenea ,,manifestari'' doar pentru ca se obisnuieste cu un parinte si vrea cu el. Daca insa nu se comporta idem cu plecarea spre mama, atunci, fiti pregatit cu doi martori, in momentul in care micuta vine inapoi la dumneavoastra, pentru a vedea reactiile acesteia. Va va folosi mult marturia acestora in proces. Puteti sa si filmati cumva scena in care fetita se impotriveste sa o vada pe mama. Si daca veti avea aceste probe, pe langa cele pe care spuneti ca le aveti, sunt convinsa ca instanta va v'a da castig de cauza.Bafta

Imi puteti spune, filmele sunt acceptate ca probe in instanta in toate cazurile de acest gen? va multumesc..