Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuzul minorului (Art 913 CPC) si..tot cortegiul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuzul minorului (Art 913 CPC) si..tot cortegiul 910-914 cu 906

Ca parinti necustodieni, suntem in postura de a denunta acest set de articole ca neconstitutional, via Avocatul Poporului. AP si-a exprimat deja acordul de a propune ca neconstitutional acest articol
Doua lucruri clare, pe care ma oblig sa le transmit pana pe 1 mar 2016:
- nemultumirile atat a necustodienilor cat si a custodienilor
- propuneri de inlocuire in cazul in care calupul 910-914 va fi eliminat din CPC

Va rog sa plecati de la premiza ca exista o hotarare judecatoreasca definitiva/irevocabila, care statuteaza ca minorul va locui la custodian, respectiv necustodianul beneficiaza de legaturi personale, ca drept. Totodata va invit sa aproximati (stiintific sau cu frica de Dzeu), necesitatea tatalui biologic in viata copilului.

Se pot modifica CPC, 272 si HG 49/2011, eventual art 379 CP.
Domnule avocat Lascoschi,
In Italia, un cuplu cu copii, nu poate primi divortul decat dupa ce face dovada ca au trait 3 ani separati. Genial!
Ce rezulta din asta?
1. Pe parcursul separarii antedivort, parintii sunt obligati sa-si rezolve problemele rezultate din separare, fara ca vreunul dintre ei sa-si piarda inca vreun drept
2. E timp destul ca parintii sa ajusteze benevol tot ce s-a aratat nefunctional in perioada de separare. Nu e de mirare ca multi renunta la divort, in final.
3. La pronuntarea divortului, instanta are o baza solida de judecata si va pronunta de la custodie/autoritate comuna, pana la custodie/autoritate exclusiva, fctie de ce s-a intamplat in cei 3 ani de separare.
4...etc

Noi...ne repezim in Ordonante de Urgenta!
Pe baza acestor Ordonante de Urgenta, stiu un caz in care:
- s-a cerut divort cu incredintarea copilului, respectiv program de legaturi personale
- la partaj, fostii soti nu au dorit atribuirea apartamentului. Ca atare s-a dat mamei cu copil living-ul, un dormitor, si o baie iar tatalui celalalt dormitor si cealalta baie, bucataria urmand a fi folosita la comun
Ce sa facem? Partajul..succede divortului, nu-i asa? Cale libera...spre promiscuitate!
ContSters257745, utilizator
Cele 10 drepturi ale copilului a cărui părinți au divorțat:

1. Completarea art. 263 din Codul civil al Romaniei, cu urmatoarea prevedere: „Participarea ambilor parinti la cresterea si educarea copilului si pastrarea relatiilor personale cu copilul de catre parintele care nu locuieste cu acesta sunt drepturi ale copilului, in interesul superior al acestuia.”, urmand ca pana la operarea acestora instantele de judecata sa interpreteze prevederile legale existente potrivit completarii;
2. Eliminarea din hotararile judecatoresti a expresiei „drept la vizita” al parintelui care nu locuieste cu copilul, prezenta in practica curenta a instantelor de judecata care solutioneaza cererile de stabilire a custodiei copilului si inlocuirea acesteia cu expresia „datoria de a participa activ la cresterea si educarea copilului si de a avea relatii personale cu copilul” a parintelui care nu locuieste cu copilul, cu mentionarea expresa a programului, care sa-i incumbe in egala masura si parintelui care locuieste cu copilul, in acord cu dispozitiile art. 261 din Codul civil al Romaniei, in interesul superior al copilului;
3. Completarea prevederilor art. 379 din Codul civil al Romaniei referitoare la „Divortul din culpa”, cu urmatoarea prevedere: „Culpa unuia dintre soti in desfacerea casatoriei nu are efecte asupra stabilirii custodiei copiilor sau asupra exercitarii drepturilor si indatoririlor parintesti.”, urmand ca pana la operarea acestora instantele de judecata sa interpreteze prevederile legale existente potrivit completarii;
4. Introducerea obligatiei realizarii unei expertize/evaluari psihologice a copilului si familiei sale in cazul constatarii neintelegerii parintilor cu privire la custodia copilului si nu a unei anchete psihosociale, asa cum prevede in prezent art. 486 din Codul civil al Romaniei, urmand ca pana la operarea acestora instantele de judecata sa interpreteze prevederile legale existente potrivit completarii;
5. Neadmiterea si neutilizarea ca mijloace de proba a rapoartelor de ancheta psihosociala, intocmite de catre institutiile publice cu atributii in domeniu, sau a rapoartelor de expertiza/evaluare psihologica realizate de catre psihologi independenti, care in concluzii contin/sugereaza solutia judiciara cu privire la custodia copilului, in interesul superior al copilului;
6. Solicitarea obligatorie de catre instantele de judecata a prezentei unui psiholog independent in cazul executarii silite a hotararii judecatoresti cu privire la custodia copilului, pentru asistenta psihologica a copilului care urmeaza sa fie luat de la domiciliul/resedinta sa anterioara pronuntarii. Pentru prevenirea unor traume grave asupra copilului, psihologul independent numit sa poata solicita instantei de judecata suspendarea procedurii de executare silita, pana la finalizarea programului de consiliere psihologica a copilului, in interesul superior al copilului.;
7. Instantele de judecata sa se asigure ca activitatea de consiliere psihologica a copilului, in vederea punerii in executare a hotararii judecatoresti cu privire la custodia acestuia, sa se realizeze numai de catre psihologi independenti, atestati in specialitatea consiliere psihologica sau psihoterapie, numiti de catre instanta de judecata;
8. Eliminarea confuziei „ancheta psihosociala = expertiza/evaluarea psihologica”. Ancheta psihosociala este realizata de catre institutiile publice cu atributii in domeniu, iar expertiza/evaluarea psihologica este realizata de catre psihologi independenti, formati in domeniu, cele doua sintagme neputandu-se confunda sub aspect profesional si stiintific, cele doua activitati fiind diferite si complementare, potrivit CEDO;
9. Recunoasterea jurisprudentei internationale si nationale cu privire la existenta Sindromului Alienarii Parentale (PAS) si adoptarea unor masuri de protectie a copilului alienat, constand in conservarea si dezvoltarea status-ului afectiv securizant al copilului pentru ambii parinti si pentru familia extinsa si consilierea psihologica a copilului victima si a parintelui agresor, urmand ca pana la operarea acestora instantele de judecata sa interpreteze prevederile legale existente in sensul existentei PAS;
10. Recunoasterea legala a abuzului emotional drept forma de abuz care afecteaza sanatatea si dezvoltarea psihica a copilului, in raport cu dispozitiile art. 487 si 488 din Codul civil al Romaniei, urmand ca pana la operarea acesteia instantele de judecata sa interpreteze prevederile legale existente potrivit acestei definitii.

AUTOR: Institutul de Psihologie Judiciară din România.
ContSters379576, utilizator
Domnule/Doamna Ajut-Copii,
Cred ca e cazul sa-i ajutati la innodat siretul de la incaltari, altfel nu imi e foarte clar...cum ii ajutati. Mai mult imi pare ca ajutati niste psihologi particulari, si anume cei care au cotizat la Inst de Psiho Judiciara, sa-si umfle veniturile pe spatele parintilor si, eventual, al statului roman. Numele asta..de Psohologie Judiciara e o petarda si ar trebui interzis fara ca sa existe un act calificabil in acest sens din partea Min Justitiei. Care nu are deat sa scoata la concurs 200 de pozitii de expert psiholog judiciar, asa cum are experti judiciari cadastrali, de exemplu.
Pare ca nu vedeti padurea, din cauza copacilor!
shomo a scris:

Domnule avocat Lascoschi,
In Italia, un cuplu cu copii, nu poate primi divortul decat dupa ce face dovada ca au trait 3 ani separati. Genial!
Ce rezulta din asta?
1. Pe parcursul separarii antedivort, parintii sunt obligati sa-si rezolve problemele rezultate din separare, fara ca vreunul dintre ei sa-si piarda inca vreun drept
2. E timp destul ca parintii sa ajusteze benevol tot ce s-a aratat nefunctional in perioada de separare. Nu e de mirare ca multi renunta la divort, in final.
3. La pronuntarea divortului, instanta are o baza solida de judecata si va pronunta de la custodie/autoritate comuna, pana la custodie/autoritate exclusiva, fctie de ce s-a intamplat in cei 3 ani de separare.
4...etc

Noi...ne repezim in Ordonante de Urgenta!
Pe baza acestor Ordonante de Urgenta, stiu un caz in care:
- s-a cerut divort cu incredintarea copilului, respectiv program de legaturi personale
- la partaj, fostii soti nu au dorit atribuirea apartamentului. Ca atare s-a dat mamei cu copil living-ul, un dormitor, si o baie iar tatalui celalalt dormitor si cealalta baie, bucataria urmand a fi folosita la comun
Ce sa facem? Partajul..succede divortului, nu-i asa? Cale libera...spre promiscuitate!

Italia este catolica și dreptul a fost influențat de papapalitate.
Și în Italia exista masuri vremelnice cu privire la minori.
Tatii nu am auzit sa câștige custodia în Italia decât în mod excepțional.

Dreptul italian se aseamănă cu dreptul roman.
shomo a scris:

Domnule/Doamna Ajut-Copii,
Cred ca e cazul sa-i ajutati la innodat siretul de la incaltari, altfel nu imi e foarte clar...cum ii ajutati. Mai mult imi pare ca ajutati niste psihologi particulari, si anume cei care au cotizat la Inst de Psiho Judiciara, sa-si umfle veniturile pe spatele parintilor si, eventual, al statului roman. Numele asta..de Psohologie Judiciara e o petarda si ar trebui interzis fara ca sa existe un act calificabil in acest sens din partea Min Justitiei. Care nu are deat sa scoata la concurs 200 de pozitii de expert psiholog judiciar, asa cum are experti judiciari cadastrali, de exemplu.
Pare ca nu vedeti padurea, din cauza copacilor!

Asociația Română Pentru Custodie Comună - ARPCC. => Comunicat:

La 1-februarie-2016 s-a semnat la Hotel Cişmigiu, protocolul prin care Asociaţia Română pentru Custodia Comună şi Institutul de Psihologie Judiciară convin să lucreze împreună pentru recunoaşterea din punct de vedere legal a alienării părinteşti ca o formă de violenţă asupra copilului.

Prin semnarea acestui protocol, România devine prima ţară din Uniunea Europeană în care un organism profesional al psihologilor, recunoaşte în mod public fenomenul alienării părinteşti, ca reprezentând o problemă de sănătate publică şi în care, pe cale de consecinţă, cere autorităţilor statului să se preocupe de a oferi victimelor o protecţie adecvată prin prevederi legislative clare.

Alienarea parentală este o formă de violenţă psihologică extrem de gravă, care afectează negativ mii şi mii de copii din România, împreună cu și mai multe de alţi adulţi, rudele acestor copii, care ajung să piardă orice legături personale cu aceştia.

SURSA ORIGINALĂ:
[ link extern ]
ȘI:
[ link extern ]
ContSters379576, utilizator