ACCES PREMIUM
De ce premium?
Controale ANAF: E posibil să urmeze verificări la cei care au aplicat până în 2024 facilitățile fiscale eliminate recent
Eliminarea facilităților fiscale din domeniile IT, construcții și agroalimentar ar putea să aibă efecte și în planurile de control pe care le are Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF). Specialiștii avertizează că este posibil să vedem în 2025 o creștere a numărului de controale la angajatorii care au aplicat, până la finele lui 2024, facilitățile fiscale din aceste domenii.
Articolul continuă mai jos
„Eu așa cred - se vor înmulți inspecțiile și în această zonă [a taxelor salariale]. Mai ales în contextul acestor ultime modificări la legislația fiscală care vizează eliminarea facilităților fiscale din multe dintre sectoarele pentru care se aplicau facilități în domeniul taxelor salariale. Deci, cu siguranță că autoritățile vor vrea să verifice perioadele anterioare pentru care firmele au aplicat aceste facilități”, a atenționat recent, la o conferință fiscală organizată de EY România,
Andra Ciotic, Senior Manager la EY. Desigur, este vorba de perioade anterioare în limita perioadei de prescripție de cinci ani.
Facilitățile fiscale stabilite pentru salariații din
IT,
construcții și
agroalimentar au fost eliminate complet începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2025, conform OUG 156/2024. Astfel, acești salariați datorează integral taxele salariale, nu în cuantum redus, deși facilitățile trebuiau să se aplice până în 2028.
Acestea se aplicau (doar pentru partea de venit brut lunar de până la 10.000 lei), mai precis, următoarelor activități (ce erau detaliate la articolul 60 din Codul fiscal):
- activitatea de creare de programe pentru calculator;
- activități în sectorul construcții;
- activități în sectorul agricol și în industria alimentară.
Facilitățile fiscale eliminate constau în taxe salariale reduse: scutirea de impozitul pe venit și reducerea contribuției la pensii cu partea ce se duce la pensia privată. În trecut, facilitățile mai vizau scutirea de contribuția la sănătate și reducerea contribuției pentru muncă (construcții și agroalimentar), dar acestea au fost eliminate.
În altă ordine de idei, la evenimentul amintit s-au mai discutat și alte subiecte de interes pentru angajatori, în contextul controalelor derulate de ANAF. De exemplu, au fost amintite problemele cu care se pot confrunta la verificări cei care
dau salariaților mașini de serviciu și cei
obligați să achite contribuția la fondul pentru handicap.
Citește mai mult despre
taxe salariale,
angajatori,
facilitati fiscale,
facilitati fiscale constructii,
facilitati fiscale it,
facilitati fiscale agricultura si industria alimentara,
taxe salariale constructii,
taxe salariale agricultura si industria alimentara,
taxe salariale IT,
constructii,
agricultura,
industria agroalimentara,
industria alimentara,
sectorul agroalimentar,
activitati IT,
controale ANAF,
controale angajatori,
controale firme,
controale firme 2025
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (0)